اولین نمایشگاه تمبر تبریز امروز با حضور معاون فرهنگی، اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی، مسوول روابط عمومی اداره کل پست استان، مدیر مانا تمبر و تعدادی از کلکسیونرها و پیشکسوتان این حوزه در نگارخانه استاد مقبلی مجتمع فرهنگی، هنری تبریز مورد افتتاح قرار گرفت.


به گزارش تبریز من، حجت الاسلام وحدت مشهوری معاون فرهنگی اداره کل اوقاف استان در آیین افتتاح این نمایشگاه گفت:برگزاری این نوع نمایشگاه ها، میراث و گنجینه های غنی کشورمان را به مردم معرفی می کند زیرا این آثار از ابتدای پیروزی انقلاب گردآوری شده و در معرض نمایش علاقه مندان و به ویژه نسل جوان قرار گرفته است.

IMG_6942
وی افزود:امیدوارم در سایر زمینه های فرهنگی نیز فعالیت های صورت گرفته در معرض دید عموم قرار گیرد تا پیشینه معنوی آن ها متجلی گردد، مسوولان هم باید از این نوع اقدامات حمایت کافی را به عمل آورند.

IMG_6980 IMG_6981
در این نمایشگاه که نخستین مجموعه آثار تمبر به طبع رسیده در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی می باشد با تلاش رضا انارچی گردآوری شده و با همکاری اداره کل پست آذربایجان شرقی برگزار می گردد.

رضا انارچی کلکسیونر جوان تبریزی در خصوص این نمایشگاه به تبریز من گفت:تمبر در دونوع یادگاری و پستی چاپ می شود، نوع یادگاری در مناسبت های مختلف از جمله زمینه های صنایع دستی، میراث فرهنگی، شهدا، ورزشی، نوروز باستانی، چهره های ماندگار، امام راحل، استاد شهریار و غیره و نوع پستی نیز در تیراژ بالا برای مصارف نامه نگاری چاپ شده و مدتی بعد به عنوان یادگاری نگهداری می گردد.

IMG_6998
IMG_6997
وی افزود:اولین تمبر جهان در سال ۱۸۴۰ میلادی با عنوان پنی سیاه در انگلستان توسط متفکر تمبر به نام سر رولند هیل چاپ گردید، چند سال بعد هم ناصرالدین شاه در سفر خود به اروپا آن ها را مشاهده نمود و اولین تمبرهای شیر و خورشید ایران در سال ۱۲۷۶ شمسی چاپ شد که از قدمت قابل توجهی برخوردار بوده و در نمایشگاه های آتی از آن ها نیز استفاده خواهیم نمود.

انارچی اضافه کرد:در این نمایشگاه تمبر طلای امام راحل برای اولین بار با یک گرم طلای خالص عرضه شده که پیش از آن تمبرطلای استاد شهریار نیز در معرض دید عموم قرار گرفته است، همچنین اسکناس جدید ۵ هزار تومانی قبل از عرضه در بازار نیز در نمایشگاه مذکور قرار گرفته است.

استاد مؤتمنی طباطبایی پیشکسوت ۸۳ ساله تمبر تبریزی نیز که در این مراسم حضور داشت به تبریز من گفت:این نمایشگاه، تبلیغ جمهوری اسلامی است زیرا مجموعه ای نفیس از آثار تمبر کشور در زمینه های مختلف در معرض دید عموم قرار گرفته است.

وی که ۷ دهه از عمر خود را صرف جمع آوری تمبرهای نفیس جهان کرده است افزود:به جوانان نیز توصیه می کنم اوقات فراغت خود به این امر اختصاص دهند به طوری که از کودکی تلاش زیادی برای گردآوری تمبرهای جهان کرده ام که قدمت برخی از آن ها گاه به سال ۱۹۴۵ میلادی می رسد.

از نکات جالب توجهی که در این نمایشگاه به چشم می خورد ارایه مجموعه کامل سکه های دوره جمهوری اسلامی ایران مشتمل بر ۱۶۶ سکه، دوره کامل تمبرهای دوره پس از پیروزی انقلاب اسلامی از سال ۵۸ به بعد شامل یک هزار سری، کتاب های تخصصی این حوزه و کاتالوگ های رسمی اسکناس و سکه می باشد.

IMG_6996
در خاتمه اضافه می کنم نخستین نمایشگاه تمبر تبریز از امروز تا ۲۱ ماه جاری در محل نگارخانه استاد مقبلی برای بازدید شهروندان دایر می باشد.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :