مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: در بهار ۹۵، تبریز میزبان برگزاری جلسه شورای جهانی صنایع دستی در حوزه آسیا خواهد بود.

به گزارش تبریزمن، فرزین حق پرست در نشست حمایت از توسعه صنعت فرش استان گفت: ریشه اتفاقات اخیر فرهنگی در استان همچون انتخاب تبریز به عنوان پایتخت جهانی فرش و همچنین انتخاب این کلانشهر به شهر نمونه گردشگری در سال ۲۰۱۸ به تحقق عملی ارتباط صنعت و دانشگاه در دانشگاه هنر اسلامی تبریز باز می گردد.

وی با اشاره به برگزاری همایش بین المللی ارسیکا در دانشگاه هنر اسلامی تبریز ابراز کرد: برگزاری این همایش بین المللی، توانست نظر مساعد و بسیار مثبت شورای جهانی صنایع دستی را بیش از پیش به تبریز جلب کند.

 وی اظهار کرد: حتی یکی از دلایلی که تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری در سال ۲۰۱۸ انتخاب شد این است که در همایش ارسیکا، اعضای شورای جهانی صنایع دستی، عضو هیات داوران بخش گردشگری بودند.

 مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در ادامه عنوان کرد: بهار سال ۹۵، تبریز، میزبان جلسه شورای جهانی صنایع دستی در حوزه آسیا خواهد بود. اعضای این شورا مشتاق سفر مجدد به تبریز هستند و می خواهند نحوه حفظ عنوان پایتخت جهانی فرش توسط این شهر به چه شکلی است؟.

 حق پرست توجه به حفاظت از محیط زیست را یکی از مهم ترین آیتم های شورای جهانی صنایع دستی در حوزه فرش دانست و ابراز کرد: یکی از سوالات آنان از ما این خواهد بود که فاضلاب و ضایعات رنگرزی در داخل بازار تبریز به کجا منتقل می شود؟ ما باید پاسخ قانع کننده ای در این زمینه برای شورا داشته باشیم.

 وی در بخشی از سخنان خود بر لزوم باز بودن بازار تبریز در ایام نوروز امسال نیز تاکید کرد.

 وی همچنین از آمادگی استانداری، میراث فرهنگی، دانشگاه هنر اسلامی تبریز و … برای تهیه و انتشار یک نشریه تخصصی با محوریت فرش و دست بافته های آذربایجان خبر داد.

 حق پرست در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه ایجاد موج بعد از برجام در حوزه صنعت فرش تبریز ضروری است، تصریح کرد: حراجی های بزرگ صنایع دستی تهران در حال آغاز فعالیت هستند. با توجه به افتتاح لاله پارک تبریز تا عید امسال و نیاز به یک مکان مجلل و شیک برای برپایی چنین نمایشگاه هایی خواهان برگزاری چنین نمایشگاه هایی در تبریز هستیم. آقای استاندار نیز موافقت خود را در این زمینه اعلام کرده اند.

  وی اظهار کرد: امیدوارم در دروه پساتحریم، فرش نفیس و هنری تبریز بتواند به جایگاه اصلی خود در بازارهای جهانی دست یابد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :