یک هیات اقتصادی و تجاری ۱۰ نفره از کشور ایتالیا به سرپرستی آلدولفو اورسو در سفر ۲ روزه خود به استان آذربایجان شرقی با مسوولان شهری و فعالان اقتصادی منطقه دیدار کردند.

تبریزمن، سرویس اقتصادی: اعضای این هیات خارجی که در واقع اولین تیم سرمایه گذاری در سال ۹۵ به تبریز می باشد امروز با حضور در اتاق بازرگانی تبریز در زمینه های انرژی، برق، گاز، تجهیزات بیمارستانی، داروسازی، البسه، پسماند شهری و صنعتی و بیمارستانی، تصفیه آب و فاضلاب، شهرسازی، صنایع چوب و مبل، قطعه سازی، اتومبیل و ماشین آلات کشاورزی، سیمان و سرامیک و لوازم بهداشتی با همتایان آذربایجانی خود به صورت چهره به چهره ملاقات نمودند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز در این جلسه با اشاره به اینکه اکثر بنگاه های اقتصادی آذربایجان شرقی از امکانات و تجهیزات ایتالیا مطلع هستند گفت:زیرا این آشنایی از سالیان دور به وقوع پیوسته است و اکنون، کلیه مسوولان ایران امکانات، بخشودگی ها و معافیت های مربوطه را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند.

صمد حسن زاده آذربایجان را قطب صنعتی ایران معرفی نمود و افزود:در بیشتر موارد، ما جزو اولین های ایران هستیم و صادرات قابل توجهی از این منطقه صورت می گیرد، زیرا در صنایع غذایی، قطعه سازی، دارویی، فرآورده های مسی و آلومینیوم، کاشی و سرامیک، پتروشیمی، مصالح ساختمانی و غیره که نیاز توسعه اقتصادی کشورمان است از موفقیت های قابل توجهی برخورداریم.

وی اضافه کرد:پس از مذاکرات هسته ای، دنیا به این اصل مهم پی برد که ایران خواستار آرامش و صلح بوده و می تواند بزرگترین موانع و مشکلات را با مذاکره حل و فصل نمود.

حسن زاده خطاب به ایتالیایی ها تاکید کرد:برای نوسازی صنایع و ارتقای امکانات و تجهیزات موجود در مراکز صنعتی آذربایجان می توانید به راحتی سرمایه گذاری کرده و منافع دو کشور ایران و ایتالیا را تامین نمایید.

رییس اتاق بازرگانی تبریز در پایان اظهار امیدواری کرد ایتالیایی ها همکاری و مشارکت خود در زمینه تولید یک خودروی سواری مدرن و کامیون های دارای استاندارد یورو ۴ را همگام با توسعه صنعتی عملیاتی سازند.

آلدولفو اورسو سرپرست هیات تجاری و اقتصادی ایتالیا نیز با اظهار رضایت از وضعیت صنعتی شهر تبریز گفت:در بدو ورود به تبریز که آقای شهردار بانی این سفر بود از چند مرکز کاشی و سرامیک بازدید نمودم که خوشبختانه تکنولوژی روز ایتالیا را به عینه مشاهده کردم که باعث خرسندی ماست.

وی ادامه داد:ما به درستی پیش بینی کرده بودیم که تحریم های ظالمانه علیه ایران برداشته خواهد شد لذا با تاسیس یک شرکت ویژه در تهران، ارتباطات تجاری و صنعتی دو کشور را هموار ساختیم تا شرکت های ایرانی به راحتی بتوانند با همتایان خود در ایتالیا همکاری نمایند و اولین سفر اروپایی دکتر روحانی به شهر رم گویای این بود که ارتباطات سیاسی دو کشور نیز بسیار مناسب می باشد.

اورسو علاقه مندی خود از تاسیس یک شرکت رابط بین دو کشور در شهر صنعتی تبریز را ابراز داشت و افزود:زیرا طبق مطالعاتی که انجام داده ام به خوبی می دانم که تبریز مدت بسیار زیادی را در ادوار تاریخ به عنوان پایتخت ایران مطرح بوده و از منظر اقتصادی هم بسیار تاثیرگذار است همچنین از سوی دیگر طی جلساتی که در کشورهای منطقه مانند قزاقستان، ازبکستان، ترکمنستان، آذربایجان وغیره داشتیم از تبریز به عنوان یک قطب صنعتی، تجاری و فرهنگی و اهمیت تاریخی آن نام برده شد و ما را بر آن داشت تا در این شهر حضور یابیم لذا نوع تکنولوژی فعال در ایتالیا را به ایران منتقل خواهیم نمود و به طور حتم، تبریز نخستین شهر ایران برای این امر می باشد.

وی در خاتمه اضافه کرد:ایتالیا نیز یک فرهنگ غنی دارد به طوری که هر دو کشور دارای امپراطوری عظیمی بودند و کشور ما اولین کشوری بود که با ایران همکاری کرد و اکنون نیز قصد داریم نخستین شریک صنعتی و تجاری کشور شما باشیم!

IMG_20160406_170424

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی هم موقعیت جغرافیایی خاص تبریز و آذربایجان را از جمله موارد برجسته این منطقه عنوان کرد و گفت:این در حالی است که ۱۰ درصد تجارت ایران از طریق مجموعه های شهر تبریز انجام می گیرد لذا افرادی که قصد سرمایه گذاری در این منطقه را دارند باید بدانند که علاوه بر بازار داخلی، به بازار بزرگ کشورهای CIS نیز دسترسی خواهند داشت زیرا این منطقه با داشتن ۵۲ شهرک و ناحیه صنعتی، در مسیر دروازه اروپا قرار گرفته و زیرساخت های اقتصادی شمال غرب کشورمان در حال انجام می باشد و از سوی دیگر بزرگترین شهر صنعتی ایران در حال شکل گیری است.

رضا حسینی افزود:متاسفانه در طول سنوات گذشته، وقفه ای از نظر نوسازی صنایع به وجود آمده بود و استان آذربایجان شرقی نیز به عنوان یکی از قطب های صنعتی ایران از این امر مستثنی نبود لذا اکنون خواستار همکاری و مشارکت شرکت ها و بنگاه های اقتصادی ایتالیایی در این زمینه هستیم و در این خصوص تعداد ۶۲ پروژه بزرگ را به شما معرفی نموده ایم و علاقه مندیم بیمارستان ها و هتل های عظیمی در آستانه سال ۲۰۱۸ که تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی اعلام شده است احداث گردند و بدون شک، مشارکت فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران ایتالیا با بخش خصوصی آذربایجان شرقی مفید خواهد بود.IMG_20160406_203827

مسوول طرح های سرمایه گذاری استان در پایان اظهارات خود از قوانین مشوق مالیاتی در این خصوص خبر داد و تاکید کرد:بر این اساس، از سال جاری هر اقدام سرمایه گذاران خارجی با انجام خدمات اداری و مجوزهای مربوطه از سوی ما خواهد بود و حتی در مقابل ورود سرمایه به ایران، گارانتی صادر خواهد شد.

به گفته حسینی، این معافیت های مالیاتی بین ۵ تا ۲۰ سال اعمال خواهد گردید و اگر نوع مشارکت ها در قالب همکاری های محلی صورت گیرد بر سقف ارقام معافیت های اعلام شده و خدمات مرتبط افزوده می شود.

در ادامه این جلسه، فعالان اقتصادی و صنعتی دو طرف ایران و ایتالیا به صورت چهره به چهره وارد مذاکره شدند تا بخش خصوصی آذربایجان شرقی در حوزه های مختلف با همتایان اروپایی خود به نتایج مورد دلخواه دست یابند.

گزارش از:شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :