آب و هوای مساعد و ارائه امکانات رفاهی مناسب، این روزها خیل عظیمی از گردشگران و مسافران تابستانی را برای تفریح و گذران اوقات فراغت راهی پارک بزرگ ائل گلی تبریز کرده است.

به گزارش تبریزمن،گرمای چهل درجه ای مرداد و تیزی بی امان آفتاب تابستانی حتی تبریز ِ تب ریز را هم بی نصیب نگذاشته و شهروندان تبریزی را چنان غافلگیر کرده که این روزها برای کمی خنکی راهی این پارک بی نظیر کرده است.

ائل گلی با قرار گرفتن در یکی از خوش آب و هوا ترین مناطق تبریز ، درختان سر به فلک کشیده ی کهنسال با سایه سار های خنک، تامین نخستین نیازهای گردشگری و… به عنوان نقطه عطف گردشگری برای مسافران بی شماری است که راهی تبریز شده اند.

کافی است در میان صدای گذر باد میان شاخ و برگ درختان و صدای مداوم پرنده های بومی کمی دقت کنی تا صدای گفتگوهایی با لهجه های مختلف را در جای جای این پارک بشنوی. لهجه هایی که در کنار یکدیگر ، اشل کوچکتری از سرزمین مان ایران را در ائل گلی گرد هم آورده است.


صبح و شب هم ندارد. هر لحظه از شبانه روز که گذرتان به این پارک خوش آب و هوا افتد، می توان با بی شمار مردمانی رو به رو شد که زیرانداز و چادرهای رنگین مسافرتی خود را در گوشه گوشه ی پارک گسترده اند و نوای خنده و گفتگو در جمع های کوچک خانواده ای به گوش می رسد.


در این میان سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تبریز و مجموعه پارک ائل گلی هم به سنت هر ساله با پیش بینی استقبال بی نظیر گردشگران و شهروندان تبریزی از پارک ائل گلی، بسترهای مناسب جهت میزبانی از میهمانان تابستانی را فراهم کرده اند.


تامین آب شرب مناسب ، سرویس های بهداشتی مرتب، آلاچیق ها و سکوهای پر تعداد برای گستراندن چادرهای مسافرتی، مکان هایی مخصوص برای شست و شوی ظروف و… از جمله امکانات اولیه ای است که برای پذیرایی از سل میهمانان و مسافرین در ائل گلی تجهیز شده اند.


برای بررسی بیشتر تاثیرگذاری این امکانات در میان اقشار مختلف شهروندان، جویای نظرات همشهریان و همچنین مهمانان تابستانی تبریز در نقاط مختلف پارک بزرگ ائل گلی شدیم.

مهدی خجسته پدر خانواده ای پنج نفره است . هیجان زده و با لبخندی پهن بر روی صورت می گوید: در چند روزی که میهمان تبریزی ها هستیم به حق که تبریزی ها خیلی خوب رسم میهمان نوازی را به جا آورده اند.


خجسته معتقد است توجه به زیبایی پارک با اقدامات مختلفی انجام پذیر است، مانند کاشتن درختان مناسب با اقلیم و گل و گیاه، جمع‌آوری مداوم زباله‌ها، نصب جایگاه‌ها برای تفکیک زباله و همچنین نصب بنرهای اطلاع‌رسانی و آموزشی برای زیباسازی پارک ائل گلی تبریز در حال انجام است.


این هموطن اهوازی ادامه می دهد: برای ما که بیست و چهار ساعت شبانه روز را باید با سیستم های سرمایشی قوی سر کنیم، بادهای خنک و گاه سرد شبانگاهی تبریز خیلی عجیب است و سعی داریم تا جای ممکن این هوای عالی را در ریه ذخیره کنیم.

ولی چیزی که برای معصومه مهاجری، دیگر هموطن پایتخت نشین مان بیش از هوای حیرت انگیز جلب توجه کرده، چیز دیگری است. مهاجری چهل ساله و کارمند ، با اشاره به المان تبریز ۲۰۱۸ که کنار استخر میانی پارک ائل گلی نصب شده ، می گوید: تا دیروز که هنوز به تبریز نیامده بودیم چیزی در این مورد نشنیده بودم ولی وجه جالب ماجرا اینجاست که وقتی با تعجب از چند تبریزی معنی این المان را پرسیدم متوجه شدم تبریزی ها چقدر خوب در این مورد آگاهی دارند و قرار است این شهر زیبا در سال ۲۰۱۸ پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی باشد.


حامد و دوستانش دیگر میهمانان پارک ائل گلی از جمله مسافران تابستانی تبریز، اولین حضورشان در شهر اولین‌های ایران را تجربه می‌کنند.

وی در عین شلوغی، آرامش و زیبایی پارک را مثال‌زدنی دانسته و معتقد است که چنین شهری شایستگی آن را دارد که به عنوان شهری آرام و زیبا، به عنوان مقصد سفر هموطنان قرار بگیرد.


این دانشجوی کارشناسی ارشد ولی یک انتقاد هم از مسئولان دارد و آن جای خالی موسیقی و جُنگ های شبانه مفرح در این پارک است. حامد معتقد است پارک ائل گلی به دلیل اینکه یکی از نقاط ثقل گردشگری در تبریز است و می توان مجموعه ای کامل از مردم سرتاسر کشور را به خصوص در روزهای تابستان در این پارک مشاهده کرد، ظرفیت و پتانسیلی فوق العاده برای معرفی فرهنگ بومی منطقه آذربایجان به شمار می رود.


سینا یکی دیگر از دوستان حامد هم در ادامه این صحبت ها می گوید: الان در اکثر پارک های این چنین ، تفریحات جانبی را هم برای گردشگر فراهم می کنند. برپایی نمایشگاه های عرضه سوغات محلی، اجرای موسیقی زنده، مسابقه های خانوادگی و…از جمله پیشنهادهای سینا برای پر کردن این خلاء موجود در پارک ائل گلی است.

ولی شب های ائل گلی حکایت دیگری دارد. اگر گذرتان در شبهای تابستانی به این پارک برسد در این شبها شور و هیجان خاصی را بین مردم می توان دید. انگار ساعت و زمان در اینجا معنی ندارد و مسافرین از هر فرصتی برای شاد بودن بین بوی خوش عطر گلها و قایق سواری و استخر میانی پارک استفاده می کنند. سر و صدا و رفت و آمد آنچنان در ساعات نیمه شب هم ادامه دارد که صدای جیرجیرک های شبانه هم به گوش مسافران خوابیده در چادرها نمی رسد.


مجموعه سازمان پارکها و فضای سبز تبریز در این روزها از تمامی هموطنان دعوت می کند تا به تبریز بیایند. تبریزی که فرهنگ و تمدن آن قدمتی دیرینه دارد و جای جای شهر در کنار هر اثر تاریخی می توانند پی به پیشینه این دیار ببرند. شهری با پارکهای آماده برای استقبال از شهروندان، گردشگران و مسافرین تابستانی.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :