داور بیست و هشتمین جشنواره تئاتر آذربایجان شرقی گفت: تبریز به دلیل اینکه هنرهای نمایشی از این خطه وارد کشور شده به تنهایی بخشی از تاریخ تئاتر ایران را به خود اختصاص داده است.

به گزارش تبریزمن، ‘حسین مسافر آستانه’ با بیان اینکه تئاتر تبریز، ‘تئاتر جشنواره ای’ نیست اظهار کرد: در عین حال این کهن شهر از معدود مناطقی است که در هنر تئاتر از سالیان دور به شکل مستمر فعالیت داشته و شمع این هنر در برهه های مختلف را روشن نگه داشته شده است.

وی اضافه کرد: البته شاید هنرهای نمایشی هر از چندگاهی تحت شرایط و سیاست های مدیریتی اجراهای عمومی تعطیل یا با وقفه مواجه شده باشد اما جریان عمومی تئاتر این استان فعال و مستمر بوده و محدود به برگزاری جشنواره ها نیست.

مسافر آستانه با اشاره به قدمت تئاتر تبریز اظهار کرد: قدمت تئاتر تبریز و آذربایجان شرقی، همان تاریخ تئاتر کشور است، چرا که اولین جرقه های تئاتر به معنای امروزی و درام غربی از این منطقه شکل گرفته است.

این کارشناس و مدرس به نام تئاتر کشور با اشاره به بزرگان تئاتر تبریز یادآور شد: اساتیدی چون مرحوم قبه زرین، مرحوم صادقی آثاری ارزشمندی آفریده و نسل های بعد تحت تاثیر آموزش های آنها توانسته اند تجربیات لازم را کسب کنند.

مسافر آستانه با تاکید بر اینکه با این سابقه، توقع از تئاتر تبریز بیشتر از سایر استان هاست، گفت: تئاتر تبریز هم از لحاظ تنوع هنرمندان و مضامین مورد طرح در تئاتر و هم از نظر کیفیت اجرا نمونه است.

وی با بیان اینکه جوانان بسیار مستعدی در تئاتر تبریز فعالیت می کنند که کارهای تاثیر گذاری آفریده اند اضافه کرد: امیدوارم که اجراهایی پویا و تاثیرگذار از این هنرمندان ببینم و امیدوارم جزو جشنواره های خاطره انگیز و به یاد ماندنی در این عرصه باشد.

وی در پاسخ به این سئوال که تاثیر برگزاری جشنواره ها بر تئاتر استان ها چیست، گفت: جشنواره ها محل رقابت هنرمندان و آثار مختلف است و تبادل تجربیات متنوع و یافته های جدید برای ارتقای سطح کیفی آثار می تواند مفید و نقش آفرین باشد.

مسافر آستانه یادآور شد: آنچه در جشنواره ها حائز اهمیت است ایجاد وفاق و دوستی بین گروه ها و شرکت کنندگان است که کارها را با نقد و نظر به یافته های جدید دست پیدا کنند.

وی ادامه داد: آنچه که از دیدگاه من کم اهمیت است دریافت لوح و جایزه و تقدیر می باشد که متاسفانه گاهی رقابت و جایزه جایگزین هدف واقعی برگزاری جشنواره شده و چنان اهمیتی پیدا می کند که سایر مزایا و موهبت های جشنواره ای نادیده گرقته می شود.

داور بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استانی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در تبریز چنین توقعی نداریم و همه اهالی تئاتر این شهر به یک وفاق کلی دست پیدا کرده اند گفت: از زمانی که دانشکده تخصصی تئاتر در تبریز افتتاح شد استعدادهای خوبی هم از نظر آموزش های مدرن تئاتری خود را نشان دادند و هم یادگار پیشکسوت های استان را که باید از هنرمندان امروز استان سراغ بگیریم در فصای موجود شاهد هستیم.

مسافر آستانه، وجود اختلاف نظر را عاملی برای رشد و رفع ایراد دانست و گفت: متاسفانه ما غلط استفاده می کنیم و از اختلاف نطرها برای حذف دیگران اشتفاده می کنیم که بسیار ایراد بزرگی است.
بیست و هشتمین جشنواره تئاتر آذربایجان شرقی با نمایش ۱۳ اثر از شهرهای مختلف استان از امروز در تئاتر شهر تبریز آغاز شده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :