مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی گفت :  ۱۳ درصد مساحت بافت‌ فرسوده شهری و هفت درصد مساحت سکونت‌گاه‌های غیر‌رسمی کشور در این استان قرار دارد.

به گزارش تبریزمن، توحید اخلاقی در گفت و گویی افزود : هم اکنون بیش از یک میلیون نفر در ۵ هزار و ۸۰۰ هکتار از بافتهای فرسوده و حدود ۵۱۰ هزار نفر در ۳ هزار و ۶۰۰ هکتار سکونت گاههای غیر رسمی آذربایجان شرقی زندگی می کنند .

وی بیشترین میزان جمعیت ساکن در بافتهای فرسوده استان را مربوط به شهر تبریز دانست و گفت : ۴۴ درصد بافت فرسوده آذربایجان شرقی در این کلانشهر واقع شده که این مناطق  حدود ۵۰۰ هزار نفر را در خود جای داده است .

اخلاقی افزود: شهر تبریز  پس از تهران رتبه دوم کشور را از لحاظ مساحت بافتهای فرسوده دارد .

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی با اشاره به طرح های  احیای بافت تاریخی شهر تبریز  افزود : امسال با کمک شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری بخش‌  زیادی از بافت فرسوده این شهر در میدان شهید بهشتی و  صاحب الامر (عج) در جوار بازار بزرگ تبریز ، با حفظ معماری سنتی بهسازی شده است .

وی گفت :  طرح ساماندهی مناطق حاشیه نشین در شهرهای اهر، بناب، میانه و مرند نیز در حال تدوین است .

اخلاقی  تأمین زیرساخت‌ها را در مناطق حاشیه‌ای شهرهای استان ضروری دانست و گفت: مقرر شده است، امسال از منابع دولتی و اعتبارات کاربری‌ های عمومی، زمین مورد نیاز در اختیار استانداری، دانشگاه علوم پزشکی، شهرداری‌ها و ادارات ورزش و جوانان قرار  بگیرد تا مراکز خدماتی در مناطق حاشیه نشین شهرها احداث شود .

وی با اشاره به ضرورت تشویق ساکنان بافت‌های فرسوده برای نوسازی محل سکونت خود با  تسهیلات بانکی افزود : در ۲ سال گذشته حدود  ۲۴ هزار واحد مسکونی برای دریافت تسهیلات نوسازی بافت فرسوده به بانکهای عامل معرفی شده اند .

 


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :