شهر تبریز در فصل گرم امسال نیز پذیرای تعداد کثیری از گردشگران داخلی و خارجی است که شهر اولین ها را برای گشت و گذار انتخاب کرده اند، کمااینکه این شهر در هر فصل سال به دلیل جاذبه های طبیعی مسافران متعددی را به سوی خود جلب می نماید زیرا به اعتقاد بسیاری از آنها، تابستان همیشه فصل سیر و سیاحت خاص تبریز نیست بلکه این منطقه در سایر فصول هم از پتانسیل های بالقوه گردشگری برخوردار است که باید آن را تجربه نمود.

تبریزمن، سرویس شهری: چندی پیش یک فعال سینمای اهل کشور فرانسه به نام “سدریک جانسون” Cedric JEANSON به کشورمان سفر کرده و در مورد ایران واقعی به تهیه مستند تلویزیونی پرداخت تا حقایق حضور در ایران را به گوش اروپایی ها رسانده و موضوعات مغرضانه برخی رسانه های غربی را نقض نماید.

گفتگوی کوتاه خبرنگار تبریزمن با با این فعال سینمای ۵۱ ساله و متولد شهر پاریس که کوهنوردی کرده و از قد ۱۹۹ سانتی متری برخوردار است می تواند برایتان جالب باشد.

هدف تان از سفر به ایران چیست؟

من به کشورهای زیادی سفر کرده و مستند تهیه نموده ام، این بار نیز به کشور شما آمدم تا با جمع آوری اطلاعات مورد نیازم از جمله نوع آداب و رسوم مردم، وجود امنیت قابل قبول، رشد اقتصادی کشور، سطح رفاه شهروندان و غیره نسبت به ساخت یک مجموعه مستند اقدام کرده و آنچه در غرب مطرح شده را نقض نمایم زیرا در برخی موارد اطلاعات نادرست به مردم اروپا در خصوص ایران داده می شود.

photo_2016-08-27_20-39-12

 با چه پیش زمینه ذهنی به ایران سفر کردید؟

قبل از سفر درباره چند شهر مهم ایران مانند اصفهان، تبریز و شیراز اطلاعات بسیاری کسب نموده و پس از حضور در آن دو شهر به تبریز آمدم تا پس از عزیمت به مناطق شمال ایران به فرانسه پرواز نمایم، حدود ۱۵ روز است که در ایران هستم اما واقعیت این است که پیش از سفر به کشورتان به هیچ وجه تصور نمی کردم که برخورد مردم با گردشگران و نیز شرایط زندگی در ایران تا این حد مناسب و راحت باشد.

از شرایط زندگی در فرانسه برایمان بگویید…

من فعلا در ایران هستم، بنابراین خوب است از کشور شما حرف بزنم! لغو تحریم ها امر مبارک و قابل تحسینی بود، اروپایی ها نسبت به دکتر روحانی نظر مثبتی دارد و این نظر شخصی من هم هست!

 برخورد مردم با شما چگونه بوده است؟

راضی کننده است… زیرا برخورد مردم ایران نسبت به فرانسوی ها بسیار گرم و صمیمی بوده و گردشگر احساس غریبی نمی کند.

از خودتان هم بگویید…

من ۵۱ سال دارم و اصالتا متولد شهر پاریس پایتخت فرانسه هستم اما به دلیل فعالیت هنری ام در نیویورک زندگی می کنم، در قالب فعالیت کاری با هالیوود هم همکاری داشته ام. به رشته ورزشی کوهنوردی علاقه شدیدی دارم و با حدود ۱۹۹ سانتی متر قد، تمرینات ورزشی دیگری را هم انجام می دهم.

 چه نقاط مشترکی بین کشورهای ایران و فرانسه به نظرتان می رسد؟

دو کشور از تاریخ، فرهنگ و ارزش های غنی و مشترکی برخوردار هستند که در طول سنوات گذشته باعث تعمیق و تحکیم روابط تجاری، سیاسی و فرهنگی مردم دو کشور شده است که بسیار رضایت بخش می باشد.

 از خدمات گردشگری ارایه شده در کشورمان راضی هستید؟

من قبل از سفر به ایران، تمام خدمات گردشگری قابل عرضه در کشورتان را در اختیار داشتم تا بتوانم به سهولت سفر نمایم زیرا مطالعه پیش از سفر بهترین راه ممکن برای مقابله با دشواری هایی است که ممکن است در حین سفر و عدم تسلط به تمام امور جاری بر سر انسان بیاید.

 ایران و به ویژه تبریز را چگونه دیدید؟

قبل از سفر به تبریز، می دانستم که این شهر فاصله اندکی با کشورهایی مانند آذربایجان، ارمنستان و ترکیه داشته و نسبتا مدرن خواهد بود و لذا آمدم و دیدم که واقعا هم این شهر با سایر شهرهای ایران تفاوت داشته و شباهت زیادی به شهرهای اروپایی دارد!

در تبریز مشاهده چه مواردی برایتان جالب توجه بوده است؟

غذاهای خوشمزه و لذیذ، هوای مطبوع کوهستانی و حضور پرتعداد خودروهای لوکس و روز موسوم به “پلاک ارس” نظرم را جلب نمود.

شما از چه خودرویی استفاده می کنید؟

من خودم اتومبیل شخصی ندارم، زیرا استفاده از وسایل نقلیه عمومی در شهرهای مختلف فرانسه مقرون به صرفه است در حالی که اگر شما باک خودروی خود را پر کنی باید ۵۰۰ دلار هزینه بپردازی و این امر دور از صرفه اقتصادی است، حال بماند که ۹۰ درصد خودروهای سواری در کشور ما دیزلی بوده و مشکلات خاص خود را دارند.

و سخن آخر!

ایرانی ها مردمان بسیار خونگرم و مهربانی هستند، باید قدر همشهریانتان را بدانید که بدون اینکه شناختی از من توریست داشته باشند تلاش زیادی را در نهایت استفاده ام از زمان حضور در ایران انجام داده و از هیچ خدمتی مضایقه نمی کنند…

گفتگو از:شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :