کتاب ‘تبریز قدیم: تصاویری از یک قرن پیش’ حاوی تصاویری نایاب و کمیاب از تاریخ معاصر کهن شهر تبریز به چاپ هشتم رسید.

به گزارش تبریزمن، کتاب ‘تبریز قدیم’ اثر گرانسنگ محمد علی جدیدالاسلام و فرشاد ابریشمی است که چاپ هشتم آن توسط انتشاراتی خانه تاریخ و تصویر ابریشمی در شمارگان یک هزار جلد به بازار نشر عرضه شده است.

محمدعلی جدیدالاسلام از عکاسان نام آشنای تبریز و از پیشکسوتان این حوزه هنری در کشور است که علاوه بر عکاسی به دلیل داشتن مجموعه بی مانندی از آرشیو عکس های قدیمی، دوربین و ادوات و تجهیزات عکاسی در سطح ایران و فراتر از آن شناخته شده است.

کتاب ‘تبریز قدیم؛ تصاویری از یک قرن پیش’ حاوی مجموعه عکس های دیدنی و جذاب از تاریخ تصویری ۱۵۰ ساله کلان شهر تبریز است.

عکس های منتشر شده در این کتاب در سال های اخیر به مانند مرجعی برای مورخان و پژوهشگران حوزه تاریخ عمل کرده و آنان از تصاویر این کتاب برای زینت بخشیدن به نوشته های خود بهره فراوان برده اند.

در روی جلد کتاب ‘تبریز قدیم’، تصویری از ساختمان نیمه کار ‘عمارت شهرداری’ در دهه ۱۳۱۰ شمسی و در پشت جلد آن نیز تصاویری از چهار راه شریعتی در سال ۱۳۴۲ و عکاسخانه ‘جدیدالاسلام’ نقش بسته است.

انقلاب مشروطه و رویدادهای مرتبط با آن، شخصیت های دوره قاجار، وضعیت بناهای تاریخی تبریز در این دوره و عکس هایی از بافت شهری تبریز در دوره پهلوی ها همراه با تصاویری از چهره شخصیت های نام آور تبریز در آسمان فرهنگ و هنر و ادب ایران زمین از جمله محتویات کتاب ‘تبریز قدیم’ است.

علاقه مندان به تاریخ معاصر ایران و تبریز می توانند با مطالعه این کتاب ارزشمند، نیازهای پژوهشی و تصویری خود را برطرف کنند.

محمدعلی جدیدالاسلام در سال ۱۳۴۳ هنر عکاسی را آغاز کرد و با وجود این که شغل اصلی وی معلمی بود، به دلیل عمق علاقه به این هنر در سال ۱۳۶۲ آتلیه عکاسی خود را دایر کرد.

جدید الاسلام با تلاش مداوم و خستگی ناپذیر در طول این سال ها، آرشیوی بی نظیر از عکس های قدیمی و شیشه ای و نیز مجموعه ای شامل ۷۵۰ عدد دوربین قدیمی عکاسی و فیلمبرداری را جمع آوری کرده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :