نخستین آیین بزرگداشت  روزجهانی شمس تبریزی در زادگاه اش تبریز برگزار می شود.

به گزارش تبریزمن، ناصر امجد از فعالان صنعتی و از علاقمندان به شمس تبریزی به عنوان دبیر  این آیین در این ارتباط گفت:هشتم آذر ۱۳۹۴ برگرفته از بامداد روز شنبه بیست و شش جمادی الاخر سنته اثنی و اربعین سال ۶۴۲ مصادف است با دیدار تاریخی شمس تبریزی و مولانا جلال الدین بلخی. نام گذاری این روز بنام روز جهانی شمس تبریزی موجب شور و اشتیاق زاید الوصف در بین علاقه مندان گردید .

برگزاری مراسمی در موطن و زادگاه شمس تبریزی همواره مورد درخواست و اقبال می باشد . خود غریبی در جهان چون شمس نیست و سکوت نزدیک به ۸ قرن بر شخصیت بی بدیل شمس تبریزی سایه افکنده است .

گاهی افرادی که از راه و رسم آن بزرگوار دور بوده اند بنام او دکان ها آراسته و علم ها افراشتند و جایی دیگرحتی برخی از اهل علم و ادب وجود او را انکار نمودند. برخی او را در زمره قلندران بی سر و پا دانسته و وی را اهل دلی بیسواد و پیری مرموز خواندند. لذا بهترین معرف شمس تبریزی مولانا و آثار او می باشد که می گوید همه آثار من صدای شمس تبریزی است. شمس تبریزی می گوید : مرا با عوام کاری نیست من انگشت بر رگ خواص می گذارم .

او صیادی است که به شکار سیمرغ رفت و شکاری قابل در تور انداخت که جهانیان از آثارش انگشت حیرت  بر دندان می گزند. لذامراسمی با حضور علاقمندان به ادب ، عرفان و فرهنگ هشتم آذر در مجتمع فرهنگی و هنری ۲۹ بهمن تبریز برگزار خواهد شد.

 ناصر امجد در ادامه درباره نحوه برگزاری این مراسم و حامیان آن گفت: این برنامه با همکاری بنیاد فرهنگ، ادب و هنر آذربایجان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، صنایع پالایشی تکین پترولیوم آذربایجان،فرمانداری تبریز، تولیت بارگاه شمس تبریزی ، هفته نامه رزق  و علاقمندان شمس تبریزی توسط بخش خصوصی و تشکل های فرهنگی و ادبی و مردمی در این روز برگزار خواهد شد.

وی در پایان گفت: تبریز را با نام شمس تبریزی می توان یکبار دیگر به جهان معرفی کرد و افتخاری بزرگ تر از دیگر افتخارات بر صفحات زرین  میراث فرهنگی تبریز افزود.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :