در نشست مشترک رئیس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای، استاندار آذربایجان‌شرقی و مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی مقرر شد پنجمین دوره مسابقات آسیایی زورخانه‌ای به میزبانی تبریز برگزار شود.

به گزارش تبریزمن، حسن مهرعلیزاده رئیس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای اظهار داشت: ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی ریشه کشتی در دنیا محسوب می‌شود و تلاش می‌کنیم این رشته ورزشی را در سایر کشورها نیز توسعه دهیم.

خبرگزاری فارس: تبریز میزبان پنجمین دوره مسابقات آسیایی زورخانه‌ای

اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان‌شرقی نیز در این نشست گفت: معرفی فرهنگ اصیل اسلامی و ایران به نسل جوان ضروری بوده و یکی از راهکارهای اصلی آن ترویج ورزش زورخانه‌ای در بین این نسل است.

 وی افزود: ورزشکاران زورخانه‌ای با تاسی از حضرت امیرالمومنین (ع) از گود ارتفاع می‌گیرند و متعالی می‌شوند.

جبارزاده گفت: برخی از جوانان که با فرهنگ اصیل این مرز و بوم بیگانه هستند، می‌توانند خصلت‌های نیکو را در این گود آموزش ببینند.

نماینده عالی دولت تدبیر و امید در آذربایجان‌شرقی افزود: احترام به بزرگان، حفظ ارزش‌ها و دستگیری از نیازمندان تنها بخشی از آثار ارزشمند ورزش زورخانه‌ای به شمار می‌رود.

جبارزاده با بیان اینکه حمایت از ورزش پهلوانی یکی از اولویت‌های ورزش استان خواهد بود، افزود: خوشبختانه در سایه تلاش اداره کل ورزش و جوانان استان، جایگاه ما در بسیاری از رشته‌های ورزشی قابل قبول است و امیدواریم در ورزش پهلوانی هم به جایگاه خوبی دست یابیم.

وی خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا تعداد زیادی از جوانان به سمت این ورزش بیایند و علاوه بر تن سالم، فرهنگ دلیرمردی، عزت و شرف را نیز بیاموزند.

جبارزاده گفت: اطمینان دارم که با همت ورزشکاران و پهلوانان استان روز به روز شاهد رونق ورزش پهلوانی خواهیم بود.

سیدمحمد شروین‌اسبقیان در این نشست تصریح کرد: ورزش زورخانه و کشتی پهلوانی، میراث فرهنگی ملموس آذربایجان و ایران است که باید در ترویج و معرفی آن به جهانیان کوشا باشیم.

وی افزود: ورزش باستانی و پهلوانی تنها بازوی توسعه فرهنگ و منش پهلوانی در تمامی ورزش‌هاست و ترویج منش پهلوانی حضرت علی (ع) مشکلات ورزش را برطرف می‌کند.

اسبقیان پیشینه ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای در استان و تبریز را بسیار قدیمی دانست و افزود: آذربایجان‌شرقی و تبریز قهرمانان و پهلوانان نامی و بزرگی را به ورزش و جامعه کشور معرفی کرده که سال‌های سال در اذهان عمومی باقی مانده و خواهد ماند.

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی گفت: گود زورخانه و ورزش باستانی مکان پاکان و نیکان است و ورزش باستانی ورزشی مهم، غیرتی، اسلامی، ملی، مردانگی و جوانمردی است و گود زورخانه محل جوانمردانی است که بر ارزش‌های اسلامی و انسانی اهمیت می‌دهند و در سال‌های نه چندان دور مکان مقدس و شفاخانه‌ای بود که پهلوانان و مرشدان پای بر آستان مقدس آن می‌گذاشتند و گود زورخانه حکایت اعتقادات و باورهای دینی ماست و این هشت ضلعی حکایت از پایبندی به مناسبت‌های اسلامی است.

پنجمین دوره مسابقات آسیایی زورخانه‌ای به میزبانی تبریز از ۱۳ تا ۱۷ مهرماه سال‌جاری برگزار می‌شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :