استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به پیشینه همکاری بازرگانان تبریز و ترکیه گفت: تبریز نقش مهمی در توسعه روابط ایران و ترکیه ایفا می کند.

به گزارش تبریزمن، اسماعیل جبارزاده روز شنبه در دیدار با هیات اقتصادی و سرمایه گذاری شهر سیواس ترکیه و جمعی از صنعتگران و بازرگانان ایرانی مقیم این کشور، افزود: ما می توانیم بخش عمده ای از هدف گذاری ۳۰ میلیارد دلاری مبادلات تجاری سالانه میان دو کشور را تحقق بخشیم.

وی با اشاره به نگاه دولت تدبیر و امید به روابط خارجی، اظهار داشت: سیاست این دولت، افزایش دوستی و همکاری با همه کشورها به ویژه همسایگان است و در این میان ترکیه در اولویت روابط خارجی ماست.

جبارزاده با یادآوری اینکه دوستان ترکیه ای در دوران تحریم ها در کنار ما بودند ، افزود: بعد از برداشته شدن تحریم ها نیز ترکیه همچنان در اولویت روابط اقتصادی و تجاری ما خواهد بود.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به هدف گذاری سران ایران و ترکیه برای افزایش حجم مبادلات تجاری به ۳۰ میلیارد دلار در سال، گفت: تحقق این هدف بر عهده مسوولان اجرایی و فعالان اقتصادی و بخش خصوصی دو کشور است.

جبارزاده با اشاره به مشارکت سرمایه گذاران ترکیه در ساخت آزادراه تبریز – بازرگان و احداث شش نیروگاه در آذربایجان شرقی، گفت: از مشارکت شرکت های ترکیه در بخش های مختلف استان استقبال می کنیم و آماده ایم زمینه حضور آنها را فراهم کنیم.

وی با اشاره به اینکه پروژه های اولویت دار استان در قالب سند تدبیر و توسعه مشخص شده است، افزود: آماده همه گونه همکاری با سرمایه گذاران ترکیه در اجرای این پروژه ها هستیم.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین با اشاره به بازار مصرف بزرگ منطقه، همکاری های مشترک بین صنعتگران و تولیدکنندگان ترکیه و آذربایجان شرقی را به نفع دو طرف دانست و گفت: هدف ما رفع موانع تولید و سرمایه گذاری است و در هر موضوعی حاضر به همکاری با دوستان خود هستیم.

رضا آموزگار رییس شورای مشترک بازرگانی ترکیه و ایران، مورات آچیل رییس انجمن کارفرمایان و بازرگانان شهر سیواس و محمدمهدی جولازاده رییس انجمن صنعتگران و بازرگانان ایرانی مقیم ترکیه (ایسیاد) هم در این دیدار ضمن اشاره به زمینه های همکاری مشترک با استان آذربایجان شرقی، بر استفاده از فرصت های موجود در جهت تحقق هدف گذاری تجاری بین ایران و ترکیه تاکید کردند.

انجمن صنعتگران و بازرگانان ایرانی مقیم ترکیه (ایسیاد) با ۲۰۰ عضو در شهر استانبول مستقر است و همکاری نزدیکی با اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران دارد.

استان سیواس در منطقه آنادولی مرکزی در کشور ترکیه واقع و یکی از گذرگاه های جاده تاریخی ابریشم است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :