شهردار تبریز با سفرای کشورهای عضو نوردیک دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش تبریزمن، دکتر صادق نجفی در دیدار با سفرای کشورهای فنلاند، نروژ، سوئد و دانمارک در کشورمان، توسعه ارتباطات شهروندی را لازمه بسط همکاری‌های متقابل اقتصادی و فرهنگی عنوان کرد.

دکتر نجفی با اشاره به پیشنه تمدنی شهر تبریز در روند پیشرفت کشورمان، اظهار داشت: تبریز از دیرباز به واسطه استقرار در مسیر جاده ابریشم و ارتباط با دروازه‌های تمدنی اروپا، پیشتاز دستاوردهای صنعتی و علمی ایران بوده است؛ این شهر، در عین حال، در پشتیبانی از ارزش‌های اعتقادی و اخلاقی نیز پیش‌رو بوده است.

شهردار تبریز جایگاه اقتصادی شهر تبریز را یادآور شد و با بیان این‌که بازار تاریخی تبریز به عنوان یکی از کانون‌های بزرگ و مهم اقتصاد منطقه از دیرباز مطرح بوده است، ادامه داد: این نقش اقتصادی، تا به امروز تداوم داشته و طی آن، امروز شاهدیم که ۱۰ درصد صادرات غیرنفتی کشور ایران از طریق استان آذربایجان‌شرقی و با محوریت تبریز صورت می گیرد؛ بعلاوه، هم‌اکنون، از مجموعه  ۸ هزار واحد تولیدی استان آذربایجان‌شرقی، ۵ هزار در مناطق صنعتی تبریز، فعالیت دارند.

وی توسعه حمل‌و‌نقل عمومی، فناوری‌های خدمات‌شهری، انرژی‌های نو، مسایل زیست‌محیطی و ایده‌های مبلمان شهری را از جمله موضوعات مستعد همکاری طرفین عنوان کرد.

دکتر نجفی نقش شهرداری‌ها را در گسترش ارتباطات شهروندی یادآور شد و تصریح کرد: شهرداری‌ها با توجه به ساختار غیردولتی، می‌توانند در توسعه تعاملات بین شهروندان گام‌های موثر بردارند؛ در این راستا توجه ویژه به مباحث گردشگری و زمینه‌سازی جهت حضور متقابل و مستمر شرکت‌ها و گروه‌های صنعتی در نمایشگاه‌های بین‌المللی طرفین، می‌تواند کارساز باشد.

شهردار تبریز، با تاکید بر این‌که تعامل طرفین، قطعاً حافظ منافع شهروندان دو کشور خواهد بود، متذکر شد: موثرترین مسیر این تعامل، بسط ارتباطات با مدیریت‌های محلی استانی و شهری است و در این میان، تبریز با توجه به پیشینه و قابلیت‌هایی که پیش‌تر اشاره کردم، بهترین و موثرترین نقطه آغاز برای افزایش همکاری‌های کشورهای نوردیک و ایران است.

گفتنی است کشورهای نوردیک، به مجموع کشورهای شمال اروپا (اسکاندیناوی) که دارای اشتراکات فرهنگی برجسته هستند، گفته می‌شود. ایسلند، دانمارک، فنلاند، نروژ و سوئد، پنج کشور عضو نوردیک هستند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :