تبریز مرکز آذربایجان است، شهر باستانی و پرآوازه که شهرتی همه جا گیر دارد، شهری است بی نیاز از تعریف و توصیف در گستره تاریخ، زیرا در طول تاریخ همگان این شهر را به آبادانی و وفور نعمت، اعتدال آب و هوا، تنوع غذاهای لذیذ، آب گوارا، وجود مردمان سلحشور، آگاه به زمان، مهمان نواز و غیره ستوده اند.

سرویس اجتماعی تبریزمن: شهر تبریز آنقدر هوای دل پذیری دارد که در فصل تابستان میزبان خیل کثیری از هموطنان عزیز از اقصی نقاط کشورمان می باشد و جالب اینکه هر سال نیز بر تعداد آن ها افزوده می شود.

واقعیت این است که تا یک دهه پیش، گردشگران و مسافران در سفر به کهن شهر تبریز آن طور که باید و شاید نمی توانستند از جاذبه های توریستی این شهر بهره مند گردند زیرا امکاناتی در این راستا موجود نبود، اما خوشبختانه شهرداری کلان شهر تبریز در یک حرکت مبتکرانه و جدید از سال ۸۵ تورهای گردشگری با عنوان «تبریزگردی» را راه اندازی نمود که در نوع ارایه خدمات به مسافران، تفاوت فاحشی با اقدامات مشابه در سایر شهرها و حتی پایتخت داشت که اصلی ترین مؤلفه آن گشت و گذار مهمانان به صورت مجانی است.

این اقدام قابل قبول تا به امروز ادامه داشته و رضایت مندی آن ها را فراهم آورده است به طوری که در صحبت های آن ها می توان به این مهم پی برد…

در روزهای پایانی تابستان امسال و در هوای لطیف و مطبوع شهریوری تبریز با تنی چند از مسافران در اتوبوس های تبریزگردی همراه شده و در حین بازدید آنها از اماکن مختلف شهر، به گپ و گفتگو می پردازیم.

 

تورهای تبریزگردی، دست برخی ها را کوتاه کرده است

حسین سعادت یار از شهر قوچان مهمان تبریز است. در ابتدا می گوید: تعاریف بسیاری از مهمان نوازی مردم شهر تبریز شنیده بودم، حالا هم که آمدم به مهربانی و صمیمیت اهل این شهر پی بردم و انصافا” آذربایجانی ها از این حیث بی نظیر هستند.

DSC_0087

وی که کارمند یکی از بانک های کشورمان است در خصوص تورهای تبریزگردی نظر مساعدی دارد: این حرکت بسیار قابل تقدیری است زیرا برخی اوقات دست هایی هستند که مردم غریب و مسافر را سرکیسه کرده و اعتبار شهر را زیر سوال می برند در حالی که با این اقدام مبتکرانه، مسافران با آسودگی خاطر به بازدید از اماکن تاریخی و دیدنی می پردازند، البته مشابه این تورها را در ۸ سال پیش در شیراز مشاهده کردم اما رایگان نبود!

هموطن قوچانی مان با لبخندی رضایت مندانه نمره ۲۰ را به تورهای تبریزگردی می دهد و اضافه می کند: اما باید برنامه ریزی مناسب تری در این زمینه صورت گیرد تا با طبقه بندی تورها، احتمال تکرار مکررات در بازدید مسافران از ابنیه تاریخی پیش نیاید و آن ها بتوانند در فاصله چند روزه از اماکن مختلف دیدن کنند.

 

تبریز باز هم پیشتاز است

یکی دیگر از مسافرانی که با خانواده اش به تبریز آمده روزگاری را در این شهر گذرانده و خاطرات خوبی را به یاد دارد. قربان علی زاده که از نیروهای مسلح کشورمان است در این رابطه می گوید: حدود یک دهه پیش خدمت سربازی ام را در این شهر سپری نمودم و از آنجایی که خاطرات خوبی در ذهنم باقی مانده تصمیم گرفتم به اتفاق خانواده به شهر شهریاران سفر کنم تا آنها نیز از حضور در تبریز لذت ببرند زیرا همسرم مشتاق سفر به شهر شما بود.

DSC_0421

با این هموطن کاشانی در داخل یکی از اتوبوس ها به گفتگو می پردازیم که در خصوص این تورها نظر مساعدی داشته و رضایتش را جلب کرده و شبیه آن را جایی ندیده است.

ادامه می دهد: چنین طرح هایی برای بازدید مسافران از نقاط دیدنی شهر بسیار مناسب است و نمره ۲۰ شایسته آن می باشد زیرا تبریز باز هم پیشتاز است.

وی درباره زادگاهش هم برایمان حرف هایی دارد: مردم کاشان هم مهمان نواز هستند و از هر خدمتی برای مسافران دریغ نمی کنند، شهر ما کوچک است و باصفا…اما شباهت های زیادی با تبریز دارد از جمله در مورد مراکز سیاحتی و زیارتی و خانه های تاریخی بسیاری مانند خانه های بروجردی ها، طباطبایی ها و غیره که همه ساله تعداد زیادی از مسافران را به سوی خود می کشانند.

علی زاده در خاتمه به راهنمایی خوب و برخورد مناسب مردم شهر تبریز اشاره می کند و می گوید: علی رغم شایعاتی که در مورد نحوه آدرس دهی شهروندان این شهر وجود دارد به هیچوجه صحیح نیست زیرا بنده در طول مدت خدمت وظیفه در تبریز از نزدیک با حال و هوای آن آشنا شده و اعتقاد عمیقی به تفاوت این شهر کهن با سایر شهرها دارم.

 

تبریز، تشابه زیادی به تهران دارد

مسلم میرزایی هم از دیگر مسافرانی است که از پایتخت کشورمان به تبریز سفر کرده است. کارمند بوده و از طریق دوستان و آشنایان خود به این شهر علاقه مند شده است و از بودن در آن لذت می برد.

در آغاز صحبت هایش می گوید: برای اولین بار به این کلان شهر سفر می کنم و با توجه به اطلاعاتی که در خصوص نقاط تاریخی و دیدنی این شهر کسب نموده ام باید چند روزی را در آن سپری نمایم.

DSC_0096

وی سپس تعجب خود از حضور در این شهر را اینگونه ابراز می دارد: پس از عبور از شهرهای استان زنجان و مشاهده حال و هوای خاص آن فکر می کردم که تبریز نیز مانند شهرهای این مسیر، فضایی سنتی خواهد داشت اما اکنون بر این باورم که تبریز تشابه زیادی به تهران دارد زیرا خیابان ها و معابر شهری، ساختمان ها و در مجموع نوع ساخت و ساز آن مدرن بوده و یک لحظه تصور کردم که در سطح شهر تهران قدم می زنم.

میرزاخانی درباره تورهای تبریزگردی هم می گوید: این اتوبوس ها وسیله بسیار خوبی برای گردش در سطح شهر و بازدید از اماکن تاریخی و سیاحتی آن است اما تنها موردی که به نظرم می رسد ازدحام بیش از حد مسافران در استفاده از اتوبوسهاست که باعث بروز برخی مشکلات می گردد و چه خوب است تا از سال آینده تعداد آن ها افزایش یابد.

شهروند ساکن پایتخت کشورمان نمره ۱۸ را شایسته تورهای تبریزگردی می داند و اضافه می کند: اما در مجموع، مدیریت شهری در کلان شهری مانند تبریز بسیار قابل توجه است و تبریز را می توان شهری زیبا، تمیز، بانظم و مدرن توصیف نمود که تابستان های آن بسیار لذت بخش و دلپذیر می باشد و مسافر به راحتی نمی تواند از آن دل بکند!

 

تبریز، شهر مهربانی هاست

با مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهر مسجد سلیمان هم در حین بازدید از اماکن تاریخی تبریز هم صحبت می شوم، برای اولین بار به کهن شهر تبریز سفر کرده و از حضور در آن بسیار خرسند است. می گوید که قبل از سفر به این شهر تعاریف بسیاری از آن شنیده بود و اکنون افتخاری نصیبش شده تا به شهر شهریاران سفر کند.

DSC_0415

و ادامه می دهد: با توجه به اینکه بنده هم در حوزه گردشگری فعالیت های زیادی داشته ام راه اندازی تور تبریزگردی را حرکتی بسیار ارزنده و معقول ارزیابی می نمایم زیرا اقدامی نوین بوده و فرصتی است تا مسافران به دور از ترافیک معابر شهر بزرگی مانند تبریز و مشکل عدم تسلط به خیابان ها، به بازدید آسان از اماکن تاریخی و سیاحتی بپردازند.

محمد زراسوندی علی پور اضافه می کند: تبریز به شهر اولین ها مشهور است، مسجد سلیمان نیز به شهر نخستین های نفتی معروف است که در آن تعداد ۷۲ مورد از آن ها یافت شده اند، همچنین از نظر تاریخی هم شباهت های زیادی به شهر شما دارد به طوری که آثار باقی مانده از دوران نفتی، پتانسیلی است که شهر ما را پرآوازه ساخته است.

وی تبریز را شهر مهربانی ها می داند و تاکید می کند: اگر تورهای تبریزگردی توسعه یابند به طور حتم مؤثر واقع خواهند شد زیرا فضای خیابان ها محدود هستند و در صورت تبلیغات افزون تر می تواند بیش از پیش مورد استقبال مسافران قرار گیرند کمااینکه ما در حین ورود به تبریز از وجود این خدمات بی اطلاع بودیم و از طریق خود شهروندان آگاه شدیم که نظیر آن را در شهرهای دیگر ندیده ایم.

 

وقتی آدرس پرسیدیم با صداقت پاسخ دادند

حسین اسدی هم دیگر هموطن تهرانی است که برای اولین بار به تبریز سفر کرده است و این شهر را آن طور که از قبل تصور کرده بود دیده است: همان گونه پیش بینی کرده بودم شهری بسیار تمیز و توسعه یافته خواهد بود و مناظر دیدنی زیادی خواهد داشت که خوشبختانه این طور هم شد.

DSC_01151

وی دارای شغل آزاد است و ادامه می دهد: باید در مورد تورهای تبریزگردی اطلاع رسانی بهتر و فراگیری صورت گیرد تا مسافران به راحتی از نقاط مختلف شهر بزرگی همچون تبریز بازدید به عمل آورند زیرا آن طور که باید و شاید به سهولت نمی توان با استفاده از تابلوها، علایم شهری و حتی نقشه ها به مکان های مورد نظر رسید.

اسدی تبریز را شهری دوست داشتنی قلمداد می کند و می گوید: از برخورد مردم این شهر بسیار راضی هستیم و علی رغم تصور خیلی ها، از هر فردی که آدرس پرسیدیم با مهربانی و صداقت پاسخ دادند.

 

نقشه شهر باید به سهولت در اختیار مسافران قرار گیرد

با خداقلی دهقان هم در مقابل درب تاریخی نوبر هم صحبت می شویم، کارمند و اهل شهر بندرترکمن است و هوای دلپذیر و اماکن تاریخی تبریز، او و خانواده اش را به این شهر کشانده است.

DSC_0103

با لبخندی حاکی از رضایت می گوید: تا حدودی از تاریخ کهن شهر تبریز باخبر بودم و با عنایت به این ذهنیت به این شهر سفر کردیم، تا حدودی هم ترکی متوجه می شوم و از این بابت مشکلی برایمان پیش نیامد و افتخار می کنم که در شهر شهریار حضور دارم.

وی تبریز را شهری دلباز و تمیز می بیند و معتقد است: به نظر من نقشه شهر باید به سهولت در اختیار مسافران قرار گیرد زیرا ترافیک سنگین برخی از معابر مرکزی، امر گشت و گذار را دشوار ساخته است اما تورهای تبریزگردی فرصت مناسبی بود تا بازدید از اماکن مختلف تاریخی و توریستی برایمان شیرین و خاطره انگیز باشد.

تبریز و اصفهان، تمیزترین شهرهای ایران هستند

یکی از کارمندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را در حین بازدید از موزه آذربایجان می بینم که پدرش آذربایجانی بوده و تعریف تبریز را در گفتار وی شنیده است. آنجا که می گوید: تبریز زادگاه پدری من است، به طوری که در این سن و سال برای اولین بار به این شهر سفر کرده ام و جای وی را خالی می بینم، او خیلی دوست داشت تا به تبریز بیاید و من اکنون پس از گذشت ۵۷ سال دلیل آرزوی سفرش را حس می کنم.

علیرضا رحیمی، تبریز را شهر شاعران شیرین سخن می داند و اضافه می کند: اول، تبریز و سپس اصفهان شهرهای گل سرسبد ایران هستند زیرا از لحاظ نظافت و تمیزی بی نظیرند و باید از مسوولان آنها تشکر نمود اما تنها موردی که در شهر تبریز برایم مشکل ساز شد عدم هدایت مسافران از طریق تابلوهای اماکن تاریخی بود که باید فکری برای این امر به عمل آید و هموطنان بتوانند به راحتی در فضاهای تاریخی و سیاحتی حضور یابند.

بغض گلویش را گرفته و نمی تواند ادامه دهد، من هم اصراری ندارم و لذا او را با فضای تبریز تنها می گذارم.

 

در برخی از اماکن تاریخی، فقط بلیط می فروشند

بهرام تذهیبی هم آخرین هموطنی است که با وی به گفتگو می پردازیم، اهل تهران است و آخرین بار حدود ۱۲ سال پیش به تبریز سفر کرده است. از نحوه رانندگی و عدم توجه به علایم راهنمایی از سوی رانندگان گله مند بوده و فرهنگ سازی در این زمینه را مورد توجه قرار می دهد.

DSC_0431

بعد هم ادامه می دهد: استفاده رایگان از تورهای تبریزگردی آن هم به صورت رایگان، قابل توجه و قابل ستایش است زیرا امکان بازدید مسافران از اماکن مختلف سیاحتی را فراهم می آورد.

وی در پایان تاکید می کند: متاسفانه در برخی از اماکن تاریخی تبریز فقط بلیط می فروشند و فردی که باید به ارایه توضیحات لازم در خصوص بنا بپردازد وجود ندارد و این قضیه بسیار قابل تأمل می باشد!

تابستان امسال هم تمام شد، اما تابستان ها تمام نمی شوند…طوری برنامه ریزی کنیم تابستان هر سال بهتر از سال گذشته باشد! می دانم که شاید شعار یکی از تیزرهای تبلیغاتی به ذهن تان خطور می کند اما یقین داشته باشیم که این، شعار نیست بلکه یک واقعیت است و برای پیشرفت روزافزون شهری زمان به سرعت در حال گذر است!

گــزارش از: شــهرام صــادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :