اعضای مجمع صادرکنندگان کشور ترکیه موسوم به TiM امروز با حضور در شهر تبریز با فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز دیدار و گفتگو نمودند.

به گزارش تبریزمن، این هیأت ۳۲ نفری که از ۲۸ مرکز تولیدی ترکیه حضور داشتند در زمینه های محصولات شیمیایی، مبلمان و محصولات جنگلی، الکتریک و الکترونیک، خودرو و قطعات یدکی، ساختمان و معدن، حمل و نقل، نساجی و مواد غذایی با طرف های ایرانی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

DSC_0416

قوانین دست و پا گیر سرمایه گذاری برچیده می شود

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز در این مراسم با اشاره به اینکه این مجموعه در راستای وظایف اقتصادی خود به دور از سیاست علاقه دارد تا مناسبات تنگاتنگی با کشورهای جهان برقرار نماید گفت:پس از توافقات هسته ای ایران با کشورهای غربی، تعاملات خوبی با کشورهای جهان به وجود آمده است و موقعیت واقعی کشورمان در سطح بین المللی به دنیا ثابت کرد که ایران به دنبال صلح و آشتی است.

صمد حسن زاده ادامه داد:مسوولان کشوری در این راستا تمام امکانات و قوانین توسعه صادرات و واردات بین کشورها را فراهم آورده اند و جایگاه ترکیه در این بین بسیار چشمگیر است زیرا مردم ما هیچ وقت خاطرات کمک های دولت این کشور در دوران تحریم را فراموش نکرده و علاقه زیادی به همکاری های فی مابین تجاری دارند.

وی افزود:سیاست های ایران پس از قضیه تحریم ها این است که شرکت هایی که در ایران و به ویژه در استان ما به عنوان قطب صنعتی کشورمان قصد سرمایه گذاری دارند به صورت مشارکتی اقدام به تولید نمایند و لذا برای اینکه بتوانیم به طور مشترک در بازارهای جهانی حضور یابیم در صنایع غذایی، معدنی، نفت و گاز و غیره می توان مثمر ثمر واقع شد.

مدیر شرکت کاشی تبریز در پایان اظهارات خود ضمن تاکید بر پتانسیل های اقتصادی و صنعتی ایران اضافه کرد:مسوولان کشورمان تمامی تضمین های سرمایه گذاری را بدون قوانین دست و پا گیر و البته با معافیت های مالیاتی و عوارضی در نظر گرفته اند تا چرخه اقتصادی هر دو کشور بیش از پیش بچرخد.

DSC_0405

ترکیه در بین ۱۰ کشور اروپا قرار گرفته است

رییس مجمع صادرکنندگان کشور ترکیه هم در این دیدار به تحقق راه های دسترسی به شکوفایی اقتصاد توسط معاهده های تجاری پرداخت و گفت:امروزه در ۲۶ شاخه و با فعالیت ۱۳ دبیرخانه، اقتصاد ترکیه در حال توسعه است به طوری که در سال ۲۰۱۴ در ۳ مورد تور تجاری در کشورهای مختلف و در ۵ سال اخیر ۲۰ بار دور دنیا را گشتیم تا تجربیات آن ها را مورد بررسی قرار دهیم، ما به عنوان نمایندگان صادرکنندگان، تجار و کارآفرینان ترکیه ایتلافی را متشکل از وزارت اقتصاد و شرکت های عمومی و خصوصی در نظر گرفته ایم تا مسیر موفقیت را طی نماییم.

علی جان یامان ییلماز سپس به چشم انداز ۲۰۲۳ ترکیه اشاره کرد و افزود:اکنون با بیش از ۷۶ میلیون نفر جمعیت حدود ۸۵۰ میلیون دلار درآمد سرانه را کسب نموده ایم که مبلغ ۵۲۰ میلیون دلار نیز صادرات کشورمان می باشد.

وی با مدنظر قرار دادن پتانسیل ها و صنعت ایران که زمینه ساز موفقیت های دو جانبه خواهد بود اضافه کرد:طبق آمار منتشره، کشور ترکیه با ۶۸۰ میلیون دلار صادرات در بین ۱۰ کشور برتر اروپا قرار دارد که ۴۱ درصد رشد اقتصادی داشته و جزو ۴ کشور جهان در این زمینه محسوب می گردد.

DSC_0396

فعال منطقه آک دنیز ترکیه تصریح کرد:چشم اندازی را که برای کشور خود قرار داده ایم در صدمین سالگرد جمهوری ترکیه محقق خواهد شد به طوری که این اهداف در سال ۲۰۱۲ توسط عوامل اجرایی کشورمان مورد تأیید قرار گرفته است و لذا با سرمایه گذاری هایی که در این خصوص انجام گرفته با آغوش گرم از همکاری های دو و سه جانبه حمایت خواهیم کرد کمااینکه در ارزش افزوده صادرات توانستیم به حجم بزرگی از منافع اقتصادی دست یابیم.

یامان ییلماز در بخش دیگری از اظهارات خود در بین فعالان اقتصادی تبریز، به مزایای همکاری های دو جانبه ایران و ترکیه اشاره کرد و گفت:کشور دوست و همسایه ایران در بین سال های۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ از سوی وزیر اقتصاد ترکیه، بازار هدف ما در نظر گرفته شده و حمایت های لازم در مورد توسعه مناسبات تجاری و بازرگانی با کشور شما به کار گرفته شده است به طوری که طبق آمار، رشد اقتصادی ایران و ترکیه در سال های اخیر حدود ۴ هزار دلار می باشد.

وی در خصوص تجارت ترجیحی دو کشور هم که با حضور مسوولان بلند پایه ایران و ترکیه تحقق یافت افزود:در حال حاضر حدود ۲۵۰ قلم محصول وارد عملیات گمرکی شده و باید از این فرصت نهایت استفاده را نماییم، ما به عنوان کشورهای در حال توسعه باید با مشارکت همدیگر در بازارهای جهانی حضور یابیم زیرا جمعیت زیاد دو کشور نباید مانع پیشرفت مان گردد و با انجام فعالیت های تجاری و عمرانی جمعی، باعث آبادانی کشورهایمان شویم.

رییس مجمع صادرکنندگان ترکیه در خاتمه اظهارات خود بهترین تجارت را، تجارتی دانست که با کشور همسایه صورت می گیرد و تاکید کرد:هدف ما تنها امر واردات و صادرات نیست بلکه زمینه سرمایه گذاری در دو کشور مورد توجه ماست به طوری که همگان می دانید در کشورهای اروپایی و خاور دور نیز، کشورها توانسته اند با همکاری نزدیک تجاری و اقتصادی با همسایگان خود، مسیر پیشرفت همه جانبه را طی نمایند و ایران و ترکیه هم می توانند اینگونه باشند.

DSC_0469

همکاری های اقتصادی فی مابین به نفع هر دو کشور است

رییس شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه نیز در حاشیه این نشست اقتصادی به خبرنگار ما گفت:فعالان اقتصادی کشورمان می توانند با اعضای این مجمع همکاری نزدیکی داشته باشند زیرا این افراد در جریان زمینه های اقتصادی ترکیه قرار داشته و می توانند منافع مشترک دو کشور را تامین سازند.

رضا کامی افزود:ترک ها در سال های اخیر در جهت بازاریابی و شناخت بازار هدف، گام های بزرگی برداشته و موفق شده اند امکانات و پتانسیل هایی را که در کشور ما قرار دارد به صورت مکمل و با مشارکت بخش خصوصی دو طرف به نتیجه برسانند تا در بازارهای هدف اثرگذار باشیم و این روند باید تداوم یابد.

در ادامه این مراسم فعالان اقتصادی دو طرف به گفتگو در مورد همکاری های تخصصی پرداختند تا با عقد قراردادهای تجاری، پیشرفت قابل قبولی عاید اقتصاد ایران و ترکیه گردد.

در خاتمه اضافه می کنم اعضای مجمع صادرکنندگان ترکیه جهت آشنایی با پتانسیل های کلان شهر تبریز از شرکت تراکتورسازی و شهرک سرمایه گذاری خارجی بازدید کردند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :