مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی از برگزاری آیین تجلیل از مقام هنری “ابراهیم مقبلی” نقاش برجسته‌ی کشور در تبریز خبر داد.

به گزارش تبریزمن، “علی اکبر صفی پور” در جمع خبرنگاران گفت: استاد ابراهیم مقبلی هنرمندی متواضع و از اساتید برجسته و کم نظیر حوزه‌ هنر نقاشی است و تصاویر کم نظیری که وی در آثار خویش نقش زده است، او را در زمره‌ی هنرمندان نامدار معاصر قرار داده است.

 وی تکریم و قدردانی از اصحاب فرهنگ و هنر را یکی از مهمترین وظایف متولیان فرهنگی برشمرد و گفت: جامعه ای که نتواند قدرشناس بزرگان و شخصیت های برجسته و فرهیخته خود باشد، نمی‌تواند از فرهنگ و هنر خود در برابر هجمه‌ها محافظت کند.

 صفی‌پور، شناساندن صاحبان فکر و اندیشه و هنرمندانی را که همواره در خدمت به جامعه پیشتاز بوده و در عرصه های مختلف تاثیرگذارند را بهترین شیوه الگوسازی برای نسل جوان عنوان کرد.

 وی با اشاره به رویکرد اداره کل ارشاد استان در معرفی و تبیین ابعاد شخصیتی هنرمندان برجسته و اصحاب فرهنگ،  گفت:  طرح بزرگداشت اساتید و بزرگان آذربایجان و همچنین  معرفی پیشنیه گهربار این مرز و بوم در دستور کار این اداره کل است.

 براساس این گزارش آیین تجلیل از مقام هنری استاد ابراهیم مقبلی هجدهم بهمن ماه جاری ساعت ١۶ در محل تالار خاقانی خانه فرهنگ تبریز برگزار می شود.

 ابراهیم مقبلی متولد ١٣١٧ تبریز بوده و دارای نشان درجه ی یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

 سابقه هنری وی به بیش از ۵۵ سال می رسد. از جمله فعالیت های وی می توان به تدریس در هنرستانهای میرک، کوثر، نگارخانه شخصی، سینمای جوان، خانه فرهنگ تبریز و دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز اشاره کرد. تعدادی از آثار این هنرمند پیشکسوت و برجسته‌ استان در موزه برلین، باکو، موزه هنرهای معاصر تهران و کاخ سعد آباد و مقبرﺓ الشعراء تبریز نگهداری می شوند. همچنین وی در سال ١٣٨١ به عنوان پیشکسوت برگزیده ملی انتخاب شده است و دارای ده ها جایزه در مسابقات مختلف هنری است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :