طی مراسمی باشکوه و معنوی و با حضور مداحان و ذاکرین از استان های آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل، زنجان و تهران از افزون بر ۷۰ سال پیرغلامی ‘ حاج فیروز زیرک کار ‘ فخرالذاکرین آستان مقدس حسینی (ع) یکشنبه شب در تالار اجتماعات پتروشیمی تبریز تجلیل شد.

به گزارش تبریزمن، حاج فیروز زیرک کار به سال ۱۳۰۶ شمسی در محله دوه چی تبریز چشم به جهان گشود و به قول خودش ۷۱ سال است که ساکن درگاه اباعبدالله الحسین است.

این مداح و شاعر اهل بیت عصمت و طهارت (ع) ، مداحی را از هیات عزاداران شهدای کربلا در محله دوه چی شروع کرده است و همچنان به این عشق و علاقه خود بدون کوچکترین چشم داشت مالی ادامه می دهد.

شغل اصلی این پیرغلام دربار شاه کربلا روفه گری بوده و هیچ گاه مداحی را شغل و محل درآمد برای خودش انتخاب نکرده است.

نخستین استاد فخرالذاکرین مداحان تبریز، مرحومین حاج حسن شفیع پور، حاج علی شبابی و بعدها استاد عابد تبریزی بوده است.

در این مراسم که توسط حوزه هنری و شهرداری تبریز برگزار شد از مستند پرتره حاج فیروز زیرک ‌کار با عنوان ‘حاج‌فیروزآ’ رونمائی شد.

به گزارش ایرنا، رئیس حوزه هنری آذربایجان ‌شرقی در این مراسم با تقدیر از زحمات پیر غلامان آستان مقدس حسینی، گفت: حاج فیروز زیرک کار جرعه‌های معرفت را به عاشقان مکتب عاشورا نوشانده و در مسیر حق گام برداشته است.

حسن میلانی با اشاره به اینکه تجلیل شایسته بزرگمردان عرصه دین و هیات های حسینی از رسالت های مهم و برنامه های اولویت دار حوزه هنری است، اظهار کرد: مداحان در مسیر ادای حق اهل بیت سهم بسزایی دارند و با ظرفیت نورانی خود جرعه‌‌های معرفت را به عاشقان مکتب عاشورا می‌ ‌نوشانند.

وی ادامه داد: این ظرفیت‌ ‌ها بسیار گران ‌بها و لایق تجلیل است، زیرا که در مکتب شیعه و اهل بیت (ع) حماسه‌‌ها آفریده‌ و فرهنگ شهادت و نهضت عاشورا را احیا می ‌‌کنند.

میلانی یادآور شد: اگر نگاه عالمانه به جریان عاشورا داشته باشیم، می‌ بینیم فرهنگ شیعه مدیون مداحان اهل بیت است همان طور که دین اسلام مدیون قیام عاشوراست.

وی ، مداحان اهل بیت عصمت و طهارت را از جمله نعمت‌‌های بزرگ خداوند برای جهان شیعه خواند و افزود: به پاس این نعمت در صدد تجلیل از مقام حاج فیروز زیرک کار برآمده‌‌ ایم.

شهردار تبریز نیز در این مراسم با بیان اینکه تقدیر شایسته از نقش حاج فیروز، تنها از عهده حضرات‌ائمه (ع) بر می‌آید، گفت: با این حال، با توجه به ضرورت رویکردهای فرهنگی شهر، لازم و وظیفه خود می ‌دانیم شخصیت برجسته ایشان را تبیین کنیم.

صادق نجفی با بیان اینکه تبریز، همواره از شهرهای پیشتاز در اعتلای نهضت عاشورا بوده است، گفت:‌ فخر‌الذاکرین، حاج‌فیروز زیرک‌کار، از شاخص‌ترین چهره‌های معاصر در نقش‌ مذهبی شهر تبریز است.

وی ادامه داد: تجلیل از حاج‌ فیروز زیرک کار در حقیقت قدردانی از نقش یک فرد نیست، بلکه پاسداشت حقانیت تاریخی مکتب تشیع است.

نجفی با اشاره به استقبال پرشور از مراسم تجلیل از حاج‌ فیروز زیرک‌ کار، گفت: پروژه مرکز همایش‌های بین‌المللی تبریز در شهرک خاوران با گنجایش میزبانی ۲ هزار نفر، تامین ‌کننده نیاز زیرساختی برنامه‌های فرهنگی و استقال مردمی از چنین برنامه هایی خواهد بود.

وی با تاکید بر استمرار بزرگداشت پیرغلامان حسینی، از پاسداشت ‘مرحوم کریم‌آقا صافی تبریزی’ در آینده‌ای نزدیک خبر داد و افزود: با هماهنگی‌های به عمل آمده با فرزند بزرگوار مرحوم صافی، برگزاری آئین نکوداشت این شاعر و مرثیه‌ سرای نامی آذربایجانی در برنامه‌های فرهنگی شهرداری تبریز لحاظ شده و در آینده‌ای نزدیک برگزار می‌ شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شعرخوانی استاد کریمی مراغه ای و استاد کلامی زنجانی و مداحی حاج غلامرضا عینی فرد زنجانی و حاج حسن سلطانی از تهران بر شور و حال حسینی این مراسم افزود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :