استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به انتخاب این استان به عنوان الگوی اقتصاد مقاومتی در کشور گفت: تحقق اهداف و برنامه های اقتصاد مقاومتی نیازمند همدلی و همراهی عمومی است.

به گزارش تبریزمن، به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی استانداری ، اسماعیل جبارزاده با اشاره به اعلام محورهای ده‌گانه اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب، تاکید کرد که تحقق این محورها اصلی‌ترین برنامه ما در استان است.

وی با اشاره به دلایل انتخاب آذربایجان شرقی به عنوان استان الگوی اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، افزود: به نظر می‌رسد ارزیابی شاخص‌های اقتصادی استان در این انتخاب موثر بوده است.

جبارزاده خاطرنشان کرد: در استان آذربایجان شرقی همزمان با ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در نیمه دوم سال ۹۲، تدوین برنامه چهار ساله‌ای مبتنی بر هسته‌های کلیدی ؛ واقعیت‌ها و تنگناهای استان تنظیم شده است .

وی با اشاره به اینکه سند تدبیر و توسعه استان از ابتدای سال ۹۴ شروع شده است ، گفت: داشتن این برنامه نیز در انتخاب استان آذربایجان شرقی به عنوان الگوی اقتصاد مقاومتی موثر بوده است.

جبارزاده ، کاهش نرخ بیکاری، افزایش صادرات و توسعه زیرساخت‌های اقتصادی را از دیگر دلایل این انتخاب عنوان کرد .

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان، خاطرنشن کرد: سند تدبیر توسعه استان بر اساس اصول اقتصاد مقاومتی تنظیم و از ابتدای اردیبهشت به همه دستگاه‌ها و شهرستان‌ها ابلاغ شده است.

وی با بیان این که اجرای این برنامه فقط بر عهده دستگاه‌های دولتی نیست، افزود: اقتصاد مقاومتی وظیفه همه مردم است.

جبارزاده از مردم خواست دستگاه‌های اجرایی را در اجرای ماموریت‌های اقتصاد مقاومتی کمک کنند.

وی با بیان اینکه دولت رقیب بخش خصوصی نیست و بنای مداخله در اقتصاد استان را نداریم ، گفت: تلاش می‌کنیم تا فعالان اقتصادی و بخش خصوصی در فضایی آرام به تولید و شکوفایی ظرفیت‌های اقتصادی استان بپردازند.

جبارزاده با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از اجرای سند توسعه استان را بخش خصوصی عهده‌دار خواهد بود، گفت: ۷۵ درصد از منابع مالی سند تدبیر توسعه هم متکی به بخش خصوصی است و منابع دولتی به طور عمده در طرح‌هایی هزینه خواهد شد که برای بخش خصوصی توجیه اقتصادی ندارد.

استاندار آذربایجان شرقی ، بخش صنعت و تجارت را پیشران اقتصاد استان ذکر کرد و گفت: در تعدادی از شهرستان‌های استان بخش معدن بر صنعت غلبه دارد و اولویت ما این است که با پرهیز از خام‌فروشی، به فراوری مواد معدنی کمک کنیم، زیرا که در گذشته به دلیل خام‌فروشی مواد معدنی فرصت‌های زیادی را برای تولید ثروت و توسعه اشتغال از دست داده‌ایم.

جبارزاده با بیان اینکه در بخش گردشگری نیز فرصت بسیار خوبی برای توسعه استان وجود دارد، گفت: با توجه به انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری در سال ۲۰۱۸، همه دستگاه‌ها و بخش خصوصی باید در این زمینه فعال باشند.

وی مراکز تفریحی، اقامتی و فرهنگی را از جمله نیازهای این بخش عنوان کرد و گفت: شهرداری تبریز برای سرمایه‌گذارانی که قصد فعالیت در این بخش را داشته باشند امتیازات خوبی در نظر گرفته است.

استاندار آذربایجان شرقی از وجود دو هزار پروژه نیمه‌تمام عمرانی در استان به ارزش ۳۰ هزار میلیارد تومان در استان خبرداد و گفت: با توجه به اینکه بودجه دولتی برای اجرای این پروژه ها کافی نیست ، بر اساس تصمیم دولت بخش عمده‌ای از این پروژه‌ها به بخش غیردولتی واگذار می شود.
وی اعلام کرد: کمیته‌های تخصصی به این منظور تشکیل شده است و با شناسایی پروژه‌ها، نسبت به واگذاری آنها در سال جاری و سال‌های آینده اقدام می شود.
جبارزاده روند واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی استان را وابسته به استقبال بخش خصوصی دانست و گفت: با توجه به زمان‌بر بودن واگذاری ، بخشی از آن در سال جاری و بقیه در سال آینده انجام خواهد شد.
وی راه‌اندازی واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه‌تعطیل را از دیگر اولویت‌های استان اعلام کرد و گفت: راه‌اندازی کارخانه‌های جدید زمان‌بر و هزینه‌بر است و ما تلاش می‌کنیم با احیای واحدهای راکد استان، بخش عمده‌ای از ظرفیت صنعتی استان را در چرخه تولید قرار دهیم.
جبارزاده گفت: در این راستا نیز کارگروهی تشکیل شده است و امیدواریم با تفویض اختیارات به دستگاه‌های استانی به ویژه در بخش بانکی بتوانیم به اهداف خود دست پیدا کنیم.
استاندار آذربایجان شرقی توجه به اقتصاد دانش‌بنیان را از اصول اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و با اشاره به تاسیس منطقه ویژه علم و فناوری تبریز در سال ۹۳، این منطقه را ظرفیت خوبی برای استقرار و فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان دانست.
وی از تاسیس یکصد شرکت دانش‌بنیان در طول سال ۹۴ در استان خبر داد و گفت: بخش عمده توان استان در بحث صادرات غیرنفتی در حوزه دانش‌بنیان پایه‌گذاری شده است، زیرا که در این بخش امکان رقابت با محصولات جهانی را داریم.
جبارزاده با اشاره به برگزاری سلسله همایش های توسعه و تجاری سازی فناوری ، افزود: خوشبختانه در بحث تجاری‌سازی فناوری‌های دانش‌بنیان حرکت‌های خوبی در استان شروع شده است.
وی با اشاره به صنایع باسابقه و تاریخی تبریز از جمله فرش، چرم و کفش گفت: به دنبال احیای این صنایع و توسعه صادرات از این محل هستیم.
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش، این موفقیت را فرصتی برای معرفی هنر صنعت فرش به مردم دنیا دانست و با تاکید بر حرکت در مسیر تولید و صادرات فرش دستباف، گفت: خوشبختانه اولین محموله فرش دستباف تبریز به تازگی به یکی از بازارهای مهم اروپایی رسیده است و سدی که در گذشته در این بخش وجود داشت شکسته شد.
وی افزود: امیدواریم با صادرات فرش و برپایی نمایشگاه‌های مختلف در سطح جهانی بتوانیم صنعت فرش را که یکی از حوزه‌های اشتغال‌زاست احیا کنیم.
جبارزاده همچنین از تشکیل خوشه صنعتی چرم در استان خبر داد و گفت: شهرک صنعتی چرم یکی از ظرفیت‌های موجود در راستای حل مشکلات این حوزه است.
وی با تاکید بر جلوگیری از واردات کفش‌های بی‌کیفیت به منظور حمایت از تولید داخلی، گفت: از صنعتگران کفش خواسته‌ایم با تولید محصولات متنوع و متناسب با نیازهای اقشار مختلف، بهانه را از واردکنندگان بگیرند و از دولت هم انتظار داریم از واردات محصولات بی‌کیفیت جلوگیری کند.
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه تعدادی از بنگاه‌های اقتصادی استان به دلیل کاهش توان رقابت در بازار تعطیل شده‌اند؛ گفت: با ایجاد شرکت‌های تامین، توزیع و فروش در شهرک‌های صنعتی درصدد حمایت از این بنگاه‌ها را در تامین مواد اولیه و فروش محصولات‌شان هستیم.
جبارزاده همچنین با اشاره به ضرورت جذب سرمایه‌ خارجی، گفت: این موضوع در همه بخش‌ها در اولویت است و ما اکنون دو پروژه بسیار مهم و ملی را با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی در دست اجرا داریم.
وی گفت: تولید ۳۴۰۰ مگاوات برق یکی از این پروژه‌هاست که موافقت‌نامه آن با یک شرکت اروپایی امضا شده و در مراحل نهایی تبدیل شدن به قرارداد است.
وی اضافه کرد: در بخش راه‌سازی نیز آزادراه تبریز- بازرگان با سرمایه‌گذاری خارجی در دستور کار قرار دارد و با اتمام تملک زمین‌های واقع در مسیر این پروژه، اجرای آن به زودی شروع می شود.
جبارزاده با اشاره به اینکه در دو سال اخیر استان آذربایجان شرقی به عنوان استان برتر در این زمینه شناخته شده است، گفت: مبادی ورود کالای قاچاق با همکاری نیروی انتظامی و دستگاه اطلاعات استان شناسایی شده است .
وی با بیان اینکه مبارزه با قاچاق همسو با رونق اشتغال و تولید داخلی است، از عموم مردم ‌خواست که با خرید کالای ساخت داخل از تولیدکنندگان داخلی حمایت کنند.
استاندار آذربایجان شرقی در بخش پایانی سخنانش با اشاره به مهم‌ترین چالش‌های پیش روی استان ، گفت: استان ما نیز همانند استان‌های دیگر از کمبود اعتبار و بیکاری رنج می‌برد و با تمام توان تلاش می‌کنیم معضل بیکاری را حل کرده و درآمد و رفاه عمومی را افزایش دهیم .


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :