رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور گفت : امسال ۸۵۰ میلیارد ریال از اعتبارات ملی و ستاد بحران برای اجرای طرح بیابان زدایی در ۹۰ هزار هکتار از اراضی کشور اختصاص یافته است .

به گزارش تبریزمن، خداکرم جلالی امروز در بازدید از پروژه اجرایی حاشیه دریاچه ارومیه در شهرستانهای آذرشهر با اعلام این خبر افزود : بیشترین میزان این اعتبار یعنی حدود ۶۰۰ میلیارد ریال برای مقابله با پدیده بیابان زایی و طوفانهای نمکی به استانهای آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی پیش بینی شده است .

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت : در این طرح در هر هکتار ۲۰۰ اصله بوته نهال یا درختچه های مقاوم به شوری و متناسب با شرایط اقلیمی منطقه کاشته می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به طرح تثبیت بافت خاک در روستای خاصلوی شهرستان آذرشهر خاطر نشان کرد : کاشت درختچه های گز و بوته های قره داغ و آتری پلکس در این منطقه بسیار خوب جواب داده است و در آینده نزدیک با ایجاد بافت جنگلی ، احتمال وقوع طوفان های نمکی و ریز گردها به حداقل خواهد رسید .

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی هم در این بازدید گفت : شهرستانهای آذرشهر ، شبستر و عجب شیر به علت قرار گرفتن در مسیر جهت وزش باد ، بیشتر در معرض ریز گرد و غبار نمکی قرار دارند و بیشترین اعتبار برای مقابله با طوفانهای نمکی به این حوزه اختصاص یافته است .

محمد صادق پور مهدی افزود : سال گذشته ۶۰ میلیارد ریال از اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه برای طرح مقابله با ریزگردهای نمکی اختصاص یافته بود که امسال این رقم به ۳۰۰ میلیارد ریال خواهد رسید.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی هم در این بازدید گفت : طرح مقابله با بیابان زایی در سه شهرستان آذرشهر ، عجب شیر و شبستر اجرا می شود .

مهندس داور نامدار افزود : در این طرح درختچه های گز در ۵۰۰ هکتار از اراضی شهرستانهای عجب شیر، ۵۰۰ هکتار درختچه گز ، بنه و بوته های قره داغ و آتری پلکس در آذرشهر و همچنین در شهرستان شبستر نیز هزار هکتار بوته های مقاوم به شوری کاشته می شود .

ایشان اجرای طرح قرق مطلق و جلوگیری از چرا را در ۲۳۰۰ هکتار از زمینهای حاشیه دریاچه ارومیه از دیگر اقدامات ضروری برای تثبیت خاک و حفظ و تقویت پوشش گیاهی در این مناطق اعلام کرد


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :