مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی گفت: ۳۲ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت برای عشایر استان تخصیص یافته که برای جبران خسارت ناشی از خشکسالی و حوادث غیرمترقبه به آنان اعطا می شود.

به گزارش تبریزمن، محمدحسین آل هاشم، روز یکشنبه در آیین هماهنگی تشکیل شورای عشایر مراغه افزود: این تسهیلات با سود چهار درصد اختصاص یافته که هر خانواده تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال از آن بهره مند می شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون تمامی متقاضیان ثبت نام شده و در حال معرفی به بانک های عامل برای تکمیل پرونده هستند، یادآور شد: این تسهیلات همچنین در قالب خرید انرژی های نو و پاک جهت تولید نور کافی، حمام و اجاق خورشیدی، استفاده از شیردوش گوسفندی و پشم چین برقی و تولید جوجه یک روزه به عشایر پرداخت می شود.

مدیرکل امورعشایر آذربایجان شرقی اظهارکرد: عشایر آذربایجان شرقی با ۲ درصد جمعیت نفوس و داشتن ۳۰ درصد دام سبک و ۳٫۶ درصد دام سنگین، ۲۰ درصد فرآورده های دامی استان را تولید می کنند.

آل هاشم، ادامه داد: این میزان تولید توسط عشایر مصداق عینی اقتصاد مقاومتی، تولید ملی و الگوی مصرف بوده و به منظور ارایه خدمات بیشتر به این قشر، مصمم به اجرای شورای عشایر در شهرستان های پذیرای عشایر مهمان هستیم.

وی گفت: بازسازی و بهسازی راه های دسترسی عشایر از دیگر اقدام های این مدیریت بوده که طی سال جاری ۶۵ کیلومتر از آن ها مسیرگشایی شده و بازسازی و بهسازی چشمه ها، آبرسانی سیار، گازرسانی مایع، تولید نهاده های دامی و بسته بندی مواد غذائی دامی از ضایعات محصولات کشاورزی از محورهای فعالیت این اداره کل در استان است.

مدیرکل عشایر آذربایجان شرقی اظهارکرد: عمده تولیدهای عشایر استان در سال شامل گوشت قرمز به میزان ۱۱۰ هزار تن، شیرخام ۳۰ هزار تن، پشم ۱۶ تن و قالی و قالیچه ۱۶ هزار و ۵۰۰ متر مربع است.

آل هاشم، افزود: جمعیت دامی عشایر استان در فصل ییلاق ۱٫۵ میلیون راس شامل دام های کوچک و بزرگ و مقدار مرتع در اختیارعشایر نیز از دو میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مراتع استان، یک میلیون هکتار است.

وی گفت: جمعیت نفوس عشایر در فصل ییلاق ۱۳ هزار و ۲۹۷ خانوار و در فصل قشلاق هشت هزار و ۹۷ خانوار بوده و پنج هزار و ۲۰۰ خانواده عشایر از استان های آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان به صورت مهمان در آذربایجان شرقی ییلاق گذرانی می کنند.

معاون استاندار آذربایجان شرقی و فرماندار ویژه مراغه نیز در این آئین گفت: ۱۰۰ درصد از ۷۵۰ خانوار عشایر سهند، خارج از این شهرستان به مراتع کوچ می کنند و تشکیل شورای عشایر برای حل مشکلات آن ها در فصل ییلاق ضروری است.

ظفر محمدی، افزود: هر سال با آغاز تابستان عشایر استان و آذربایجان غربی با بیش از ۱۰۰ هزار راس دام به ۲۹ هزار هکتار از مراتع سهند در شهرستان مراغه کوچ می کنند.

وی اظهار کرد: شورای عشایر مراغه نیز با ماموریت محوری جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و این فرمانداری در ماه جاری تشکیل می شود تا به مشکلات عشایر مهمان این شهرستان رسیدگی کند.

شهرستان مراغه با ۲۵۰ هزار نفر جمعیت در ۱۴۷ کیلومتری جنوب تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :