کارشناس حقوق ورزشی معتقد است انتقال فرید کریمی از تراکتورسازی به صبای قم در خارج از فصل نقل و انتقالات تخلف است و در فوتبال ایران هیچ بندی برای آن وجود ندارد.

به گزارش تبریزمن، پس از دیدار سیاه جامگان و صبای قم و بازی کردن فرید بهزادی کریمی که پیش از این بازی در عضویت تراکتورسازی بود، اما با اتمام سربازی‌اش به شاگردی علی دایی در آمد و توانست زمینه ساز پیروزی تیمش مقابل سیاه جامگان شود، جنجال شدیدی در فو‌تبا‌ل ایران به وجود آمد. اظهار نظر‌های متفاوتی بعد از این موضوع صورت گرفت و عده‌ای آن را تخلف واضح سازمان لیگ و صبای قم دانستند و عده‌ای هم مانند شهبازی، مسئول کمیته‌ نقل و انتقالات سازمان لیگ می‌گوید بندی در قوانین وجود دارد که انتقال کریمی به صبای قم را تخلف به حساب نمی‌آورد.

احمد براتی، کارشناس حقوق ورزشی و عضو کمیته حقوقی AFC درباره این موضوع گفت: همه لیگ‌های دنیا برای نقل و انتقالات دو بازه زمانی دارند که آن را به فیفا اعلام می‌کنند. همچنین فیفا برای نقل و انتقالات بین‌المللی TMS را در نظر گرفته است. نقل و انتقالات خارج از این بازه زمانی تخلف محسوب می‌شود. اگر بازیکن خارج از این بازه‌ها از تیمی به تیم دیگری برود، قوانین را رعایت نکرده است. فقط بازیکنانی می‌توانند در خارج از بازه نقل و انتقالات به تیم دیگری بروند که بازیکن آزاد محسوب شود. یعنی پس از اتمام نقل و انتقالات با هیچ تیمی قراردادی نداشته باشد.

وی یادآور شد: مطمئن باشید چنین قانونی در فیفا و در فو‌تبا‌ل ایران وجود ندارد و تا جایی هم که من می‌دانم کریمی بازیکن سرباز تراکتورسازی محسوب می‌شد و باید تا نقل و انتقالات صبر می‌کرد. این انتقال در فصل نقل و انتقالات صورت نگرفته و تخلف محسوب می‌شود.

عضو کمیته‌ حقوقی AFC در واکنش به این که کریمی قبل از انتقال به تراکتورسازی برای گذراندن دوران سربازی با صبای قم قرارداد داشته و از دوران قراردادش مدتی باقی‌ مانده بود، گفت: اگر قرارداد هم داشته باشد باید در بازه نقل و انتقالات به صبای قم باز می‌گشت و خارج از این زمان به هر نحوی ممنوع است.

براتی با بیان این که این بازی باید سه بر صفر به سود سیاه جامگان اعلام شود، افزود: تفاوت فو‌تبا‌ل ایران با فو‌تبا‌ل دنیا این است که قوانین به صورت دقیق اجرا نمی‌شود. ر‌ئال‌ ماد‌رید بازیکن سه کارته‌ای را به میدان می‌فرستد و از مسابقات حذف می‌شود، اما در ایران این قوانین اجرا نمی‌شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :