معاون فرهنگی هنری حوزه هنری آذربایجان شرقی گفت: تدوین دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن آذربایجان شرقی به عنوان مهم‌ترین اولویت‌ها و ضرورت‌های پژوهشی استان در دستور کار این حوزه هنری قرار گرفته است.

به گزارش تبریزمن، جواد کریم نژاد افزود: آذربایجان، دارای فرهنگ غنی و متمایزی است و در این میان استان آذربایجان‌شرقی، پیشینه غنی فرهنگی و هنری ارزنده ای دارد که جای خالی پژوهشی بنیادی در این زمینه در استان همواره احساس می‌شود.

وی ادامه داد: به دلیل بافت قومی و مذهبی، جایگاه علمی و فرهنگی و پیشینه غنی تاریخی انجام این مهم در استان نیازی ضروری بود که با حمایت ریاست حوزه هنری استان و همراهی اساتید، محققان و پژوهشگران انجام خواهد شد.

کریم نژاد گفت: دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن آذربایجان شرقی در جهت حفظ، احیا و شناساندن فرهنگ غنی و فرهنگ کهن آذربایجان و مجموعه‌ای جامع برای شناخت و معرفی پیشینه مذهبی، فرهنگی، هنری و طبیعی استان، به همراه معرفی مشاهیر است.

وی با بیان اینکه تدوین دانشنامه فرهنگ و تمدن در آذربایجان شرقی از سال گذشته آغاز و طرح پایان نامه آن نیز در قالب ۱۰۰ عنوان آماده و به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارائه شده گفت: چند عنوان از سرفصل‌ های این دانشنامه‌ها براساس برنامه‌ ریزی‌های صورت گرفته تا آخر امسال رونمایی خواهد شد.

معاون فرهنگی هنری حوزه هنری آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: انقلاب تبریز و نقش بازار تبریز در پیروزی انقلاب اسلامی، تدوین و گردآوری آهنگ ها و لحن های مختص جغرافیایی استان در حوزه موسیقی عاشیقی و فولکلور، ادبیات فولکلور آذربایجان با دسته بندی موضوعی، خط نستعلیق تحفه اعجازین مکتب تبریز در هنر خوشنویسی از عناوین دانش‌ نامه‌ای است که در فاز نخست اجرای این مهم در استان رونمایی می شود.

وی تاکید کرد: حمایت از آثار فاخر و مکتوب هنرمندان استان از جمله فعالیت‌های مهم حوزه هنری انقلاب اسلامی استان است.

کریم نژاد گفت: مجموعه دانشنامه آذربایجان شرقی یکی از فعالیت‌های بارز و مهم پژوهشی حوزه هنری آذربایجان شرقی است و امیدواریم با همکاری صاحبنظران، محققان و پژوهشگران و حمایت‌های مادی و معنوی مسئولان دلسوز استان این طرح با جدیت به مرحله اجرا برسد.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :