به دنبال ادامه بارش برف و باران در شمال غرب کشور و انتقال آب بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه، تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز دوم خردادماه سال جاری به ۱۲۷۱٫۱۵ متر از سطح دریا رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی به نقل از پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال ادامه بارش برف و باران در شمال غرب کشور و انتقال آب بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه، تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز دوم خردادماه سال جاری به ۱۲۷۱٫۱۵ متر از سطح دریا رسید.

این تراز ۱۱۱ سانتی متر نسبت به پایین ترین سطح تراز دریاچه در روز دوم آبان ماه سال ۱۳۹۴ و دو سانتی متر نسبت به روز بیست و چهارم اردیبهشت افزایش نشان می دهد.

همچنین تراز سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به روز مشابه در دو سال قبل (دوم خردادماه ۹۳ و ۹۴) به ترتیب ۴۷ و ۵۶ سانتی متر افزایش نشان می دهد.

950304_urum-2

این در حالی است که میزان بارش ها در حوزه دریاچه ارومیه در سال آبی جاری نسبت به سال گذشته ۱۴ سانتی متر کاهش یافته است اما تراز سطح آب دریاچه همواره طی ماه های اخیر در مقایسه با روزهای مشابه در سال گذشته بالاتر بوده است که این نشان از نتیجه بخش بودن اقدامات ستاد احیا دریاچه ارومیه در زمینه های گوناگون به خصوص طرح های انتقال آب و دریافت حق آبه دریاچه دریاچه دارد.

950305_urum

تراز روز دوم خرداد ۱۳۹۵ بالاترین تراز سطح آب دریاچه ارومیه طی سه سال اخیر (از فرورین ۹۲ تا فروردین ۹۵) بوده است.

همانطور که در نمودار زیر مشخص است از ابتدای سال ۱۳۹۲ تاکنون تنها یک روز در تاریخ ۱۳۹۲/۱/۴ تراز سطح آب دریاچه ارومیه به ۱۲۷۱/۱۵ متر از سطح دریا رسیده است و در بقیه زمان ها تا دوم خرداد ۱۳۹۵ تراز سطح آب دریاچه همواره پایین تر از این عدد بوده است.

950304_urum-111

البته همانطور که در نمودار فوق نیز مشخص است تراز سطح آب دریاچه ارومیه در سال های اخیر همواره از اواخر خردادماه به دلیل افزایش دمای هوا و کاهش بارندگی ها رو به کاهش نهاده و مجددا از اواخر آبان ماه سیر صعودی نشان می دهد.

به نظر می رسد در سال جاری بدلیل افزایش گرما نیز از روزهای آینده تراز سطح آب دریاچه به تدریج تبخیر و کاهش یابد.

 

 

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :