سرویس اجتماعی تبریزمن:رئیس دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تبریز در حاشیه جلسه دفاع رساله دانشجوی دکتری تربیت بدنی و علوم ورزشی گفت: تنها علاج برون رفت از وضعیت نابسامان فعلی ورزش کشور در گام اول خودباوری جوانان و درگام دوم فراهم کردن بستر مناسب برای حضور بخش خصوصی می‌باشد. باشگاه‌های مختلف ورزشی حاضر در آذربایجان از جمله تراکتورسازی می‌توانند با مساعدت دانشگاه به سمت خصوصی سازی حرکت کرده و الگوی دیگر باشگاه‌های ورزشی کشور شوند. همچنین در حوزه سلامت آمارها از بالا بودن شیوع بیماری‌های غیرواگیر در سطح کشور حکایت دارد که لزوم انجام اقدامات جدی برای اصلاح سبک زندگی مردم را می‌طلبد.

در این باره گفتگویی با دکتر سعید نیکوخصلت داشتیم که در ادامه مشاهده میفرمائید…

تبریزمن:آقای دکتر شما به عنوان تحصیلکرده علوم ورزشی و دارای چهره‌ای فرا ملی در این میادین ریشه خلاء افراد علمی در کنار باشگاه‌ها و تیم‌های ورزشی آذربایجان را در چه چیزی می‌دانید؟

 به نکته خوبی اشاره کردید، می‌توانیم از دو منظر مورد بررسی قرار دهیم، یک بخش به دانشگاه و واحدها و سرفصل‌های درسی مربوط می‌شود که خروجی‌های آن توانایی مرتفع کردن نیازهای جامعه را به وجود ندارند و ما به طور جد در این راستا درصدد هستیم با تغییر محتوا و سرفصل‌های مقاطع تحصیلی، فارغ التحصیلان را در جهت پاسخ‌گویی به مشکلات جامعه سوق دهیم، از طرف دیگر اگر تاملی بر بودجه‌های اختصاص داده شده به امر تحقیق و پژوهش در کشورمان داشته باشیم مشهود است که اعتبارات این بخش کم بوده و همانطور که مقام معظم رهبری فرموده‌اند بودجه این بخش بایستی تا ده برابر افزایش پیدا کند و در این راستا مسئله ناراحت‌کننده این است بخش‌های دولتی بیشتر تامین کننده این بخش بوده و بخش خصوصی تقریباً هیچ مداخله‌ای نداشته و یا توان آن را ندارد.

نیکوخصلت

   اگر دقت کنید در خود تبریز باشگاه‌های خوبی در رشته‌های مختلف ورزشی از جمله فوتبال وجود دارد که اگر یکی از این باشگاه‌های مطرح مثلا تراکتورسازی بتواند از مسیر حرفه‌ای و کسب و کار ورزشی با مساعدت دانشگاه به درآمدزایی برسد می‌تواند به الگویی مناسب برای حل مشکلات عدیده ورزش در سطح منطقه خودمان و حتی استان های دیگر کشور بدل شود.

وی ادامه داد:شاه کلید حل مشکلات جامعه ورزشی کشور توجه به این نکته حیاتی است که ما بایستی به سمت کارآفرینی و بخش خصوصی حرکت کنیم تا فارغ التحصیلان، مربیان و افراد دخیل در امر ورزش بتوانند با مشارکت بیشتر مردم در این بخش شاهد مهیا شدن بستر مناسب برای کارآفرینی با محوریت مردم و بخش خصوصی باشیم.

آمارها نشان می‌دهد که مشارکت ورزشی در کشور بسیار پایین هست که در مقایسه با کشورهای توسعه یافته فاصله بسیار زیادی داریم که این مساله از یک بعد نشانه به صدا درآمدن زنگ خطر برای شیوع بالای بیماری‌های غیرواگیر در سطح جامعه می‌باشد و این لزوم حرکت هر چه سریع‌تر زندگی مردم به سمت سبک زندگی فعال و ارتقای سطح تندرستی و نیک‌زیستی جامعه را نشان می‌دهد و از سوی دیگر نوید دهنده وجود یک فضای بکر برای اشتغال‌زایی فارغ التحصیلان ورزشی است.

تبریزمن:آقای دکتر به مهم‌ترین اقداماتی که می‌شود انجام داد تا فاصله دانشگاه و جامعه در زمینه علوم ورزشی کم شود اشاره می‌کنید؟

البته معتقد هستم که در تمامی علوم و رشته‌های دیگر شکافی عظیم بین دانشگاه و جامعه وجود دارد، درباره علوم ورزشی باید افراد جوان تحصیلکرده در این بخش با اعتماد به نفس شروع به کار کنند و به سمت احداث باشگاه‌ها و شرکت‌های خصوصی و کارهای مشاوره‌ای حرکت کنند تا بتوانند خودشان را اثبات و اعتماد جامعه را جلب کنند مطمئنا قوانین راه اندازی کسب و کار باید اصلاح یابد، دانشجویان و ورزشکاران بایستی که خودشان را باور کنند و بعد از اخذ مدارک مربیگری در پی بکارگیری آن باشند و پیشنهاد بنده این است که بعد از مقاطع و دوره‌های زمانی منظم کنترل کیفی و کمی مربیان مورد بررسی قرار گیرد. هر مربی باید افراد مشخصی را از یک نقطه به یک نقطه دیگر هدایت کند و فقط هدفش بدست آوردن مدارک مربیگری با درجات بالا نباشد.نیکوخصلت

همانطور که شاهد دفاع رساله دکتری توسط آقای دکتر پوررضی به راهنمایی آقای دکتر جعفری و مشاوره اینجانب و آقای دکتر برادران بودید متوجه شدید که ورزش و فعالیت بدنی می‌تواند علی‌رغم محدودیت و کاهش حجم غذای مصرفی روزانه باعث ارتقای سطح تندرستی سیستم‌های بدن ‌شود، از این مساله یک برداشت دیگری هم می‌شود که کشور ما با این محدودیت‌ها و تحریم‌های تحمیل شده می‌تواند با تغییر و خواست درونی به  موقعیت و وضعیتی بهتر ارتقاء یابد، البته ناگفته نماند که جوانان و تغییر و تحولات درونی آنها اولین قدم در این زمینه می‌باشد که در این مرحله به نقش آموزش و پرورش و اهمیت خانواده بیش از پیش پی می‌بریم و سوالاتی از قبیل این که آیا این دو نهاد مهم آن افق دید را در مورد خودباوری و کارآفرینی را به افراد تحت تعلیم خود منتقل کرده‌اند یا خیر؟

تبریزمن:آقای دکتر حضور افرادی برجسته ای چون آقای دکتر قره‌خانلو رئیس پژوهشگاه تربیت‌بدنی می‌تواند چه فوایدی برای دانشکده نوپای تربیت بدنی داشته باشد؟

رساله دکتری که ارائه گردید در سطح بسیار بالایی بود و مطمئنا نتایج این کار به تهران منعکس خواهد شد و در ارتقای جایگاه دانشگاه تبریز و برندسازی این دانشکده بی‌تاثیر نخواهد بود و امروز سعی خواهد شد که قدم های مثبتی در راستای امضا تفاهم نامه و همکاری‌های مشترک فی‌مابین دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تبریز و پژوهشگاه تربیت بدنی برداشته شود. همچنین ما در اسفند ماه سالجاری انشاءالله شاهد حضور اساتید بین‌المللی دانشگاه‌های معتبر آمریکا و اروپا در تبریز برای تبادل نظر و برگزاری نشست‌های علمی خواهیم بود.

گفتگو : مهیار قهرمانزاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :