به گزارش تبریزمن، تراکتوری ها و هواداران میلیونی اش روزی بزرگ در تاریخ فوتبال تیمشان رقم زدند. اخطار تراکتور به آسیا موضوعی مهم تر از برد برابر الجزیره بود تا به همه رقبا یک بیدار باش درست و حسابی بدهند.

تراکتورسازی ۳ (مهدی سید صالحی دقیقه ۳۶،جواد کاظمیان دقیقه ۵۹،مسعود ابراهیم زاده دقیقه ۸۰)- الجزیره ۱ ( علی مبخوت دقیقه ۷۸)

سه شنبه هشتم اسفند ماه نود و یک – ساعت: ۱۶:۳۰

لیگ قهرمانان آسیا – مرحله اول گروهی

ورزشگاه یادگار تبریز – تماشاگر: بیش از هشتاد هزار نفر

داور: تان های (چین)

کارت زرد: محمد ابراهیمی دقیقه ۳۷،محمد نصرتی دقیقه ۶۸ (تراکتورسازی) – ابراهیم دیاگی دقیقه ۵۳ (الجزیره)

کارت قرمز: محمد ابراهیمی دقیقه ۸۳ (تراکتورسازی)

تراکتورسازی:
مهدی ثابتی،مرتضی اسدی،محمد ایرانپوریان،محمد نصرتی،مصطفی اکرامی،مهدی کیانی، مهدی کریمیان،فلاوید لوپز،محمد ابراهیمی،جواد کاظمیان( از دقیقه ۶۹ مسعود ابراهیم زاده)،مهدی سید صالحی( از دقیقه ۸۶ گتسون سوآرز)
سرمربی: تونی الویرا.

الجزیره:
علی خسیف،عبدالله جمعه,عبدالله موسی،خالد سماید،سبیت خاطر( از دقیقه ۸۵ علی سالم)،هیونگ مین شین،ابراهیم دیاکی( از دقیقه ۶۴ علی مبخوت)،ریکاردو الویرا،ماتیاس دلگادو( از دقیقه ۷۵ بارگاش بن هالی)،خمیس اسماعیل،فرناندینیو.
سرمربی: لویسس میلا.

شرح بازی:

سوت تان های برای هواداران تراکتور یک معنا داشت؛ کلید حضور تراختوری ها در آسیا زده شد و این مهم در حالی اتفاق افتاد که ورزشگاه تبریز مالامال از جمعیت مشتاق شوری حاص و جوی منحصر به فرد به مسابقه داده بودند و این یعنی افزایش جمعیت لیگ قهرمانان آسیا. تراکتور به نمایندگی از ایران که در برابر تیم چند ملیتی الجزیره قرار گرفته بود در این مسابقه می خواست طلسم نباختن های خود در این فصل را در تبریز حفظ کند و البته به همه ی حریفانش در آسیا اعلام کند که قطبی تازه در این قاره کهن از راه رسیده است.

نیمه نخست:
مسابقه با میدان داری تراکتورسازی شروع شد و در همان ده پانزده دقیقه ی ابتدایی سرخ پوشان تبریزی چندین بار می توانستند بر روی فرارهای جواد کاظمیان و محمد ابراهیمی خط دفاع چند لایه الجزیره را مغلوب کنند و نخستین گل آسیایی تراکتور را به ثمر برسانند که در یک نوبت شیرجه دیدنی علی خسیف و در موقعیتی دیگر دست پاچگی کاظمیان این فرصت را از آنان محروم کرد. البته الجزیره که در این نیمه راه دفاع را در پیش گرفته بود در تک موقعیت هایی که بدست می آورد خطرناک نشان می داد و در یکی از مهم ترین آنها فرناندینو در حالی که سه دفاع تراکتور را پشت سر گذاشته بود در دقیقه ۳۳ با شوتی سنگین ثابتی را حسابی به زحمت انداخت. این اما پایان کار نبود و خلاصه آن اتفاقی که ده ها هزار نفر تراکتوری داخل ورزشگاه و صدها هزار نفر در همه ی ایران منتظرش بودند روی داد و تراکتور گل آسیایی اش را با هنرنمایی ابراهیمی و سید صالحی به ثمر رساند و این یعنی انفجار ورزشگاه تبریز.
پس از گل اماراتی ها کمی از لاک دفاعی خود بیرون آمدند و ترتیب چند حمله ی نصف و نیمه را دادند که مهترین موقعیت بازی برای الجزیره در واپسین دقایق این نیمه بدست آمد و الویرا پس از آنکه دو مدافع مستقیم خود را پشت سر گذاشته بود و در حالی که با ثابتی تقریبا در حالت تک به تک مواجه شده بود، در گام آخر مقهور دستان چسبناک ثابتی شد تا این مسابقه در نیمه اول با همان تک گل به نفع تراکتوری ها پایان یابد.

نیمه دوم:
الجزیره که نیمه نخست را با شکست به رختکن رفته بود ده دقیقه ابتدایی را بسیاری توفانی ظاهر شد و چند موفعیت پی در پی بر روی دروازه تراکتور توسط الویرا و دلگادو به دست آمد که همگی توسط مدافعان تراکتور و هوشیار ثابتی مهار گردید. اما این بار این تراکتوری ها بودند که در چند موقعیت با دل بستن به ضد حمله ها موجب می شدند تا اماراتی ها نتوانند با همه ی قوا دست به یورش بزنند. اماراتی ها خیلی زود دریافتند که قرار نیست این نیمه هم شانسی برای برتری داشته باشند، زمانی که جواد کاظمیان چهارمین گل آسیایی خود را تقدیم تبریزی ها کرد.
پس از این گل کمی به فشار الجزیره ای ها افزوده شد و خلاصه در اشتباه آفسایدگیری تراکتوری ها و پاس زیبای فرناندینیو الجزیره توانست فاصله را به حداقل برساند. اما این پایان داستان نبود، چرا که تنها دو دقیقه بعد روی همکاری سیدصالحی و ابراهیم زاده سومین گل تراکتوری ها در یک غروب خاطره انگیز زمستانی به مردم ایران تقدیم شد تا فرزندان دیار بابک روزی بزرگ در تاریخ فوتبال خود رقم بزنند. اخطار تراکتور به آسیا موضوعی مهم تر از برد بر الجزیره بود تا به همه ی رقبا یک بیدار باش درست و حسابی بدهد.

دقایق حساس:
دقیقه ۲: در حالی که تنها چند دقیقه از به صدا درآمدن سوت شروع بازی گذشته بود، مهاجم الجزیره میتوانست دروازه تراکتورسازی را باز کند اما بیدقتی او باعث شد خطر از بیخ گوش تیم میزبان عبور کند.
دقیقه ۴۰: الجزیره پشت محوطه جریمه صاحب یک ضربه ایستگاهی شد اما ضربه مهاجم اماراتی آنقدر دقت نداشت که برای تراکتورسازی خطرساز شود.
دقیقه ۴۲: مهاجم الجزیره تقریبا با دروازهبان تراکتورسازی تک به تک شد اما مهدی ثابتی به زیبایی شوت او را مهار کرد.
دقیقه ۵۳: فرار سید صالحی از کمند مدافعان الجزیره که همه به سمت دروازه تراکتور آمده بودند و با پاس از نیمه میدان ابراهیمی در حالی که صالحی با دروازه بان تک به تک شده بود با شوت زیبای او همراه گردید که این بار شانس با او برای گلزنی یار نبود.
دقیقه ۶۴: شوت کریمیان از هجده قدم تراکتور به کریمیان در کنج زمین الجزیره رسید و او هم به زیبایی سیدصالحی را صاحب توپ نمود و ضربه ی نوک پای او با بدشانسی محض به کنج تیرک افقی برخورد نمود.

شرح گلها:
تراکتورسازی ۱-۰ الجزیره: فرار از جناح چپ محمد ابراهیمی تا روی خط جریمه الجزیره ادامه یافت و از آنجا با سانتری مواج توپ پشت خط شش قدم روی سر سید صالحی جفت و جور شد و او با یک ضربه سر که کمتر از یک شوت سهمگین نبود تراکتوری ها به نخستین گل آسیایی رساند.
تراکتورسازی ۲-۰ الجزیره: این بار نوبت جواد کاظمیان بود تا توپی که باز همخ از جناح چپ تراکتور و راست الجزیره داخل محوطه هجده قدم صاحاب توپ شد و مانور او روی غفلت مدافعان الجزیره با یک شوت بی نقص پیام آور شادی مجدد در تبریز بود.
تراکتورسازی ۲-۱ الجزیره: فشار اماراتی ها پشت محوطه جریمه تراکتوری ها با یک یک و دوی بین فرناندینیو با علی مبخوت تازه به میدان آمده همراه شد و تراختوری ها که به گمان آفساید ایستاده بودند، ثابتی را با مبخوت تنها گذاشتند و شوت او به کنج دروازه تراکتورسازی جای گرفت.
تراکتورسازی ۳-۱ الجزیره: فرار تراکتوری ها در خلا خط دفاع الجزیره نوید یک گل تیمی بسیار زیبا را داد. سانتر از جناح چپ سید صالحی از دروه محوطه جریمه روی سر ابراهیم زاده تازه وارد جفت و جور شد و او به زیبایی هر چه تمام تر تیر خلاص را به الجزیره شلیک نماید.

بهترین بازیکن:

بی گمان همه ی تراکتوری ها عالی ظاهر شدند از مهدی ثابتی درون دروازه گرفته تا حتا ابراهیمی که اخراج شد، اما سید صالحی چیز دیگری بود، او گل نخست را وارد دروازه الجزیره کرد و پاس گل سوم را هم به زیبایی داد و اگر کمی خوش شانس بود می توانست حداقل یک گل دیگر هم به ثمر برساند.

نفر به نفر با تراکتورسازان/ یک روز با کیفیت

در روزی که تراکتورسازان بازیکن بد نداشتند، این تیم موفق شد اولین بازی آسیایی خود را با برد به پایان برساند.

تراکتورسازی با انبوه هوادارانش که جای خالی در ورزشگاه ۷۰ هزار نفری یادگار امام (ره) تبریز باقی نگذاشته بودند موفق شد اولین دیدار خود در لیگ قهرمانان آسیا را با پیروزی ۳ – ۱ برابر الجزیره پشت سربگذارد تا اولین بازی رسمی بین المللی شان با خاطره ای شیرین همراه شود.

با هم نگاهی می کنیم به عملکرد تک تک نفرات این تیم در بازی مقابل الجزیره؛

۱- مهدی ثابتی(۷) دروازبان ۴۰ ساله تراکتوری ها در این بازی به خوبی از تجربیات سالهای طولانی بازیگری اش استفاده کرد. ثابتی دو موقعیت صددرصد و چند فرصت خوب را از حریف گرفت و روی گل دریافتی تیمش هم کمترین تقصیر را داشت. به جز دو دفع ناقص به پشت محوطه جریمه هیچ نکته منفی دیگری از او مشاهده نشد.

۲ – مرتضی اسدی(۷) کاپیتان تراکتورسازان هم تلاش زیادی کرد تا نظم دفاعی تیمش را حفظ کند ولی در برخی صحنه ها نتوانست در این ماموریت موفق باشد و الجزیره فرصت های خوبی از مرکز دفاع میزبان به دست آورد. اسدی در عین حال به این نکته باید توجه داشته باشد وقتی پابه توپ وارد زمین حریف می شود باید یک پاس مطمئن و سالم به هم تیمی های خود بدهد تا فرصت ضدحمله برای حریف مهیا نشود.

۳ – محمد نصرتی(۶) مدافع ملی پوش تراکتورسازان روی توپ های اول حضور موفقی برابر اولیویرای برزیلی داشت ولی در امر پوشش نفرات کناری خود چندباری متزلزل نشان داد. اصرار او به ارسال های بلند از مرکز دفاع به روی دفاع حریف هم برایمان چندان توجیه پذیر نبود. آیا این حرکت او دستور تاکتیکی مربیان بود؟ اگر این گونه باشد هم نباید بیش از ۹۰ درصد توپهایش نصیب مدافعان حریف شود!

۴ – محمد ایران پوریان(۸) خیلی قابل باور نبود که در اولین بازی بین المللی خود این قدر راحت و مطمئن ظاهر شود ولی محمد دقیقا این ویژگی را داشت. نه تنها از جناح خود اجازه طراحی حملات موثر به حریف نداد بلکه بارها به زمین الجزیره سرک کشید و با دریبل های مثبت خود به دفعات نظم دفاعی تیم میهمان را در جناح چپش به ریخت . اگر بهتر سانتر می کرد می توانست بهترین بازیکن تیمش باشد.

۵ – مصطفی اکرامی(۷) مدافع چپ تحصیل کرده و مودب تراکتور هم روز خوبی را در ترکیب تیمش سپری کرد. هرچند که مقابل یک برزیلی تکنیکی به نام فرناندینیو بازی می کرد ولی سماجت خودش و تمایل این برزیلی برای حرکت در عرض باعث شد تا از این منطقه خطری متوجه دروازه تراکتور نشود. حضور به موقع در صحنه و ارسال دقیقش روی گل اول ، به یادماندنی ترین صحنه اکرامی در این بازی بود.

۶ – مهدی کیانی(۶) با تمام توان دوید و جنگید تا خلا قاسم دهنوی از این بابت در میانه میدان تراکتورسازان به چشم نیاید. در درگیری های نفر به نفر و توپ گیری از حریف موثر بود ولی وقتی حریف از مرکز دفاع تراکتور چند حمله موثر طراحی می کند ، طبیعتا پای او هم گیر است. کیانی باید روی بازی فیزیکی خود و تفکیک آن از خشونت بیشتر کار کند تا این همه ضربه ایستگاهی به حریفان ندهد.

۷- مهدی کریمیان(۷) غیبت دهنوی کار او را هم سخت کرده بود ولی تمام تلاش خود را به کار بست تا میانه میدان را به خوبی مدیریت کند و اجازه تاخت و تاز در این منطقه را به الجزیره ندهد. الحق هم باید گفت که در این مورد موفق بود. ولی آنجا که باید برای زدن ضربه نهایی به کمک مهاجمان می رفت تا دفاع حریف به هم بریزد، کمی تا قسمتی کند عمل کرد.

۸- فلاویو لوپز(۷) سه چهارم فصل را در منطقه ای دیگر بازی کرده و به یک باره تغییر پست برایش سخت بود ولی به هرحال اجازه نداد تا کیفیت بازی تیم پائین بیاید. چندبار به خوبی مهاجمان را تغذیه کرد و تا حد امکان هم برای کمک به دفاع تیم عقب آمد ولی نمی توان انکار کرد که کیفیت زمان بازی در خط حمله را در این مسابقه نداشت.

۹ – جواد کاظمیان(۷) با توجه به شرایطش در بازی های قبلی عملکرد قابل قبولی داشت. جواد نسبت به بازی های قبلی بیشتر با مدافعان حریف درگیر شد و آنها را تحت فشار گذاشت . هم تیمی هایش نتوانستند به خوبی ازارسال های ایستگاهی اش بهره ببرند. هوش و تجربه بالایش در زدن ضربه ای مطمئن در صحنه گل دوم بسیار به کمکش آمد.فقط ای کاش شرایط فیزیکی بازی ۹۰ دقیقه ای را هم داشت.

۱۰-سید مهدی سیدصالحی(۹) اگر آن موقعیت تک به تک در نیمه دوم را هم گل می کرد نمره کامل شایسته اش بود. سید در این بازی با یک گل و یک پاس گل موفق ترین عنصر تراکتورسازان بود ولی جدا از موارد آماری دوندگی بی امان و جنگندگی اش یک عامل موثر در به ریختن نظم دفاعی الجزیره بود. پاس گلش به ابراهیم زاده آن هم در حالی که خودش هم موقعیت گلزنی را داشت، ارزش بسیاری داشت.

۱۱- محمد ابراهیمی(۵) حیف از این پسر تند و تیز و در عین حال فیزیکی شیرازی که نمی تواند خود را با ضرباهنگ تیمش همراه کند. جنگندگی او عامل مهمی در ثبت گل اول تراکتور بود ولی قبل از آن در چند صحنه با اصرار به حفظ توپ و ایجاد فضا برای شوتزنی، سرعت تیمی را گرفت. کارت زرد دومش اشتباه مسلم داوری بود ولی قبلا با زمین خوردن های زیاد و بی دلیل باعث تغییر نگاه داور به خودش شده بود.

24838


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :