پنجمین اجلاس وزیران امور خارجه تعامل و اقدامات اعتماد ساز آسیا (سیکا) در حالی با مشارکت ۲۶ کشور از جمله ایران در چین به کار خود پایان داد که بیشتر کشورهای شرکت کننده بر مبارزه جدی با «تروریسم» تاکید داشتند.

به گزارش تبریزمن،  وزیران خارجه سیکا طی دو روز گفت و گو اگرچه مسائل دیگری از جمله دریای جنوبی چین و گسترش تسلیحات هسته ای در شبه جزیره کره را نیز مورد توجه قرار دادند اما تروریسم و مبارزه جدی با این پدیده، دغدغه اصلی آنان به شمار می رفت و محور اصلی گفت وگوهای آنان این موضوع بود.

آنان تروریسم را خشن‌ترین رفتار‌ سیاسی و بزرگترین چالش‌ فراروی توسعه دانستند که در صورت فراگیرتر شدن آن، روند توسعه در جهان بویژه کشورهای عضو سیکا را در قاره آسیا بیش از پیش کند خواهد کرد.

وزیران خارجه سیکا در نشست پنجم، تمرکز خود را بر روی این موضوع معطوف کردند تا نشان دهند تروریسم به هر شکل آن خطرناک است و می تواند عواقب زیانباری را متوجه جامعه بین المللی کند.

در جریان اجلاس، مسئولان حاضر از جمله «مرتضی سرمدی» قائم مقام وزارت امور خارجه ایران، «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین، «وانگ یی»، «سرگئی لاوروف»، «چاوش اوغلو» وزیران خارجه چین، روسیه، ترکیه و دیگر نمایندگان کشورها در سخنرانی های خود بر اهمیت تقویت همکاری های منطقه ای و مبارزه با تروریسم تاکید داشتند.

آنها خاطرنشان کردند که اگر قرار است تروریسم ریشه کن شود نباید از آن دفاع کرد و به اشکال مختلف حمایت های مالی و تجهیزاتی از تکفیری ها و تروریست ها صورت گیرد.

ایران که به عنوان یکی از قدرت های آسیا و البته بزرگترین قدرت غرب آسیا در این اجلاس حاضر شده بود نیز تاکید ویژه ای بر مبارزه جدی با تروریسم و ریشه کن کردن آن داشت.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس «مرتضی سرمدی» قائم مقام وزارت امور خارجه بود که سخنانش در باب برخورد جدی با این پدیده مورد توجه حاضران قرار گرفت.

«سرمدی» در سخنرانی اش در این مراسم به تروریسم، افراط گرایی، فرقه گرایی، تجزیه طلبی و وحشیگری تکفیری ها اشاره داشت که قاره آسیا را فرا گرفته و ملت های آن را دچار مشکل کرده است.

او خاطرنشان کرد که به همین سبب همه کشورهای عضو باید با افراط گرایی و تروریست در منطقه خاورمیانه بویژه در عراق و سوریه مبارزه کنند و آنان را شکست دهند.

او یادآور شد که نباید این گروه های تروریست مورد حمایت های مالی و تسلیحاتی قرار گیرند و از آنها دفاع شود.

در جریان این اجلاس همچنین در باره مسائل مختلف دیگری بحث و تبادل نظر شد که یکی از مهمترین آن، «دریای جنوبی» چین بود؛ موضوعی که همواره یکی از نگرانی اصلی دولت پکن هم محسوب می شود.

چین در همین رابطه تلاش کرد تا از «سیکا» به عنوان پایگاهی برای همراه کردن کشورهای آسیایی با مواضع خود در دریای جنوبی بهره بگیرد و نشان دهد که کشورهای دیگر نیز مخالف حضور نظامی آمریکا در این منطقه هستند.

بخصوص رئیس جمهور چین در سخنرانی خود در روز گشایش اجلاس اعلام کرد که آمریکا به هیچ وجه محلی از اعراب در دریای جنوبی ندارد و پکن فقط با کشورهایی که مستقیما با این پهنه آبی ارتباط دارند، مذاکره می کند.

احتمال انجام آزمایش هسته ای پنجم کره شمالی، پیشرفت در برنامه های موشک بالستیک و اجرای برنامه ساخت تسلیحات اتمی این کشور از دیگر مواردی بود که برخی کشورها از جمله کره جنوبی آن را در نشست سیکا مطرح و خواستار ایفای نقش این ساختار امنیتی برای جلوگیری از تکرار آزمایش هسته ای کره شمالی شد.

«یون بیونگ سه» تاکید کرد که تمامی اعضای سیکا بویژه چین و روسیه که ارتباط نزدیکتری با کره شمالی دارند، باید تمام توان خود را بکار بگیرند تا این کشور از ادامه فعالیت های هسته ای خود منصرف شود.

اگرچه «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین و «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز در دیدار خود در حاشیه این اجلاس به این موضوع اشاره داشتند، اما طرف روسی معتقد است که مقصر این شرایط فقط کره شمالی نیست.

کنفرانس تعامل و اعتماد سازی آسیا که نشست وزیران خارجه آن در شهر پکن برگزار شد ۲۶ عضو دارد که ۶۷ درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده اند.

یک سوم اقتصاد جهان متعلق به این کشورهاست و به همین سبب یکی از ساختارهایی است که قاره آسیا را پویاتر و مقتدرتر می کند و تصمیم گیری های اعضای آن برای توسعه آسیا و بهبود شرایط امنیتی این قاره از اهمیت بالایی برخوردار است.

به این ترتیب مبارزه برای نابودی کامل تروریسم، واقعیتی است که همه کشورهای عضو باید نسبت به آن به دیدگاه واحدی برسند و این واقعیت را بپذیرند که تروریسم امری کاملا جدی است و نباید برای مبارزه با آن به موضوعات انحرافی پرداخت.

البته اجلاس پنجم وزیران خارجه سیکا با توجه به سخنان نمایندگان کشورهای مختلف نشان داد که ظاهرا چنین دیدگاه و هدفی در میان اعضا شکل گرفته اما باید منتظر اجرای آن در عمل بود.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :