رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی گفت: متاسفانه در سال های اخیر معماری بناهای احداثی در کلانشهرهای کشور بی هویت شده اند.

به گزارش تبریزمن، علی طوماری در همایش “آفرینش های معماری،ایده های سینمایی” در تالار اندیشه تبریز با بیان اینکه معماری تلفیقی از هنر و مهندسی است و افزود: در کار مهندسی هیچ رشته ای با این ویژگی منحصربفرد وجود ندارد که هم در آن از هنر استفاده شود و هم مباحث مهندسی.

وی همچنین در ادامه هنرمندان و معمارانی را موفق دانست و اظهار داشت: کارها و بناهایشان در ذهن مردم ماندگار می شود ودر این بین کارهایی را ماندگار در میان مردم دانست که هنری در آنها به کار گرفته شده باشد.

طوماری با انتقاد از وضعیت نابسامان کنونی معماری شهری در کلانشهرها، عواملی همچون مدیریت نادرست و مشکلات اجتماعی و… را از علل این بی هویتی عنوان کرد.

وی همچنین ابراز داشت: همه تلاش ها و همت ما در سازمان نظام مهندسی این است که بسترهای لازم برای کار مهندسان فراهم شود و در این راستا نگاه جزئی به این سازمان نگاهی مناسب و درخور نیست.

رئیس سازمان نظام مهندسی با اشاره به اینکه هر چه در جامعه معماران موفقی داشته باشیم جامعه به سمت کمال و توسعه گام خواهد برداشت گفت: در حال حاضر در کل استان ۳۰ هزار نفر در تمام زمینه های مهندسی در حال فعالیت هستند که از این مقدار ۶ هزار نفر را مهندسان معمار تشکیل می دهند.

طوماری در پایان سخنانش از نقش مهم معماران در سازه ساختمان سخن گفت و اظهار داشت: وقتی صحبت از سازه محکم در ساختمان می شود همه فکرها به سمت مهندس سازه میرود در حالی مهندسان معمار هم نقش اساسی در سازه ساختمان ایفا می کنند.

وی همچنین افزود: در زلزله اهر و ورزقان بیشترین تلفات به دلیل معماری نادرست خانه ها بوده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :