به گزارش تبریزمن، تراکتورسازان در فصل نقل و انتقالات علی رغم از دست دادن بازیکنان خوب خود از جمله ادینهو و تیموریان موفق شدند در هفته اخیر با به خدمت گرفتن بازیکنان خارجی با کیفیت و نیز حضور سرباز های خوش آتیه، رضایت نسبی هواداران را نسبت به خود جلب کنند.

برخی تراکتور این فصل را قدرتمند ترین تراکتور سال های اخیر می دانند. حضور مهره هایی چون کاردوسو، مدافع سابق و قدر تیم نفتچی، اگوستو سزار جوان و با کارنامه، رمزی سریع با سابقه حضور در لیگ استرالیا، سروش رفیعی، بازیکنی که کی روش به خاطر او چند روزی با فدراسیون به مشکل جدی برخورد، بختیار رحمانی که با وجود سن کم خود، سال ها کاپیتان فولاد خوزستان بوده است و در نهایت نیز مهاجمی فوق العاده به نام یونس حمزه، تراکتور مدل ۹۴/۹۵ را تبدیل به تیمی رویایی در سطح ایران و آسیا نموده است.

بسیاری معتقدند تعداد زیاد بازیکنان موجود و با کیفیت در ترکیب تیم باعث خواهد شد تا تراکتورسازی هم در رقابت های لیگ برتر موفق بوده و هم در رقابت های آسیایی برای اولین بار مدعی اصلی صعود به دور بعدی رقابت ها باشد. بدون شک قهرمانی در رقابت های لیگ برتر و جام حذفی به همراه حضور در جمع تیم های برتر آسیایی، می تواند بهترین نتیجه ممکن برای تونی الیویرا در فصل پیش رو باشد.

با توجه به بازی های فصل گذشته که ترکیب اصلی تراکتورسازی در اکثر بازی ها  ۱ – ۳ – ۲ – ۴ بوده است، بررسی خود را با این ترکیب آغاز می کنیم.

تونی الیویرا در حال حاضر در درون دروازه دو بازیکن آماده و با انگیزه به نام های محمدرضا اخباری و طهماسبی را در اختیار دارد و به صورت چرخشی از این دو دروازبان در رقابت ها استفاده خواهد کرد. البته با توجه به شماره یک طهماسبی، به نظر می رسد او به عنوان گلر اصلی تیم مورد استفاده قرار گرفته و اخباری چالشی برای او در طول فصل خواهد بود.

در خط دفاعی تیم نیز بازیکنانی چون رمزی، کاردوسو، شجاع خلیل زاده و ایران پوریان با توجه به سابقه و ترکیب تیم در دیدار های دوستانه، از شانس بیشتری برای حضور در ترکیب اصلی برخوردار هستند. رمزی و کاردوسو به عنوان بازیکنان خارجی مطمئنا در ترکیب اصلی و اکثر بازی های حضور خواهند داشت، ایران پوریان با توجه به تجربه و بازی هایی که در فصول گذشته برای تونی الیویرا در لیگ قهرمانان انجام داده، نشان داده که جایگاه خود را در تفکرات این مربی به خوبی یافته است. می ماند دیگر دفاع وسط تیم، که باید از بین شجاع خلیل زاده و خالد شفیعی، یک نفر را برای ترکیب اصلی انتخاب کنیم. در این میان نیز با توجه به عملکرد خالد شفیعی در فصل گذشته، به نظر می رسد فعلا خلیل زاده به عنوان یار اصلی در چند بازی ابتدایی به کار گرفته شود.

در خط هافبک نیز سینا عشوری و آگوستو سزار گزینه های اصلی برای پذیرفتن بار دفاعی خط هافبک می باشند. سروش رفیعی، بختیار رحمانی و سامان نریمان جهان نیز می توانند به راحتی در ترکیب اصلی قرار گرفته و به عنوان هافبک تهاجمی وظایف خود را انجام دهند. البته نباید از کیفیت خوب بازیکنانی مثل فرید کریمی و شاهین ثاقبی نیز غافل شویم.

خط حمله جایی است که تراکتوری ها هزینه بالایی پرداخته و بازیکنی خارجی را برای آن قسمت از زمین به تبریز آورده اند. مطمئنا یونس حمزه گزینه اصلی تونی برای گلزنی خواهد بود.

به این ترتیب می توان ترکیب احتمالا اصلی تراکتورسازی برای بازی های فصل بعد را با چینش ۱ – ۳ – ۲ – ۴ به شکل زیر نمایش داد:

تحلیل تراکتور_edited

در صورتی که ترکیب اصلی تراکتورسازی را تغییر دهیم، تغییراتی جزئی را می توانیم در بازیکنان اصلی نیز داشته باشیم. به عنوان مثال در صورتی که تراکتورسازان با دو مهاجم وارد زمین بازی شوند، باید یکی از بازیکنان جای خود را به مهرداد بایرامی دهد. این ترکیب با توجه به وجود دو مهاجم اصلی در ترکیب و وارد شدن ضربه ی شدید به تیم در صورت مصدومیت یکی از آن ها، تقریبا غیر محتمل است اما در صورتی که تصمیم اینگونه گرفته شود، می توان شکل زیر را برای ترکیب ۲ – ۴ – ۴ به عنوان ترکیب اصلی مصور بود.

تحلیل تراکتور 1_edited

برای بازی با دو مهاجم ترکیب های محتمل دیگری همچون ۲ – ۲ – ۲ – ۴ و یا ۲ – ۱ – ۳ – ۴ نیز قابل تصور می باشد اما با توجه به اینکه امکان بازی با دو مهاجم برای تراکتورسازی بسیار اندک است، از بررسی آن ها خودداری می کیم.

همچنین در بازی با دو مهاجم، تقریبا سروش رفیعی از نقش اصلی خود دور می ماند یا اینکه باید با بازیکنانی همچون ثاقبی یا کریمی جایگزین شود.به این ترتیب به نظر می رسید تونی الیویرا نیز پستی با امکانات تهاجمی بیشتر را در اختیار رفیعی قرار دهد.

به نظر می رسد پس از ترکیب ۱ – ۳ – ۲ – ۴، محتمل ترین ترکیب برای تراکتورسازی، می تواند ۱ – ۱ – ۴ – ۴ و یا ۱ – ۴ – ۱ – ۴ باشد. با توجه به ترافیک هافبک های خوب در تیم، بازی با ۵ هافبک و یک مهاجم، همچون فصل گذشته تونی، می تواند ایده آل ترین ترکیب ممکن برای سرخپوشان آذربایجان باشد. در صورتی که این دو ترکیب به عنوان ترکیب اصلی تیم مد نظر قرار داده شوند، می توانیم شمایل زیر را داشته باشیم.

تحلیل تراکتور 2

ترکیب نمایش داده شده در تصویر بالا ( ۱ – ۱ – ۴ – ۴ ) هم در دنیای امروز فوتبال کاربردی اساسی دارد و هم خواهد توانست با توجه به موجودی تراکتورسازی، نتایج خوبی را برای آن به ارمغان آورد. در این ترکیب هافبک های تیم هم فضای لازم برای کار های هجومی را خواهند داشت و هم چینشی مطمئن در اعمال دفاعی. همچنین سینا عشوری، عبدالله زاده، فرید کریمی، شاهین ثاقبی و حتی مهرداد بایرامی ( به جای سروش رفیعی ) توان بازی در تمام پست های هافبک این ترکیب را داشته و سرمربی تیم با توجه به تفکرات خود می تواند بازیکنانی با تفکر دفاعی بیشتر ( آگوستو و سینا عشوری ) را در ترکیب قرار دهد یا اینکه بازیکنانی هجومی تر همچون بختیار رحمانی را در قلب خط هافبک جایگذاری کند.

۱ – ۴ – ۱ – ۴ نیز یکی دیگر از ایده آل ترین ترکیب های ممکن برای تونی الیویرا در فصل پیش روی می باشد. در این ترکیب بختیار رحمانی، سروش رفیعی، آگوستو سزار، نریمان جهان، حمزه یونس و فرید کریمی به همراه ذخیره هایشان ( عبدالله زاده، عشوری، ثاقبی، آقایی و بایرامی) در بهترین موقعیت بازی خود قرار گرفته و می توانند بیشترین بازدهی را برای تیم داشته باشند. فراموش نکنیم با وجود علی حمودی و سعید آقایی که امکان بازی در دفاع های کناری را دارند، می توان از رمزی هم به عنوان یک هافبک تهاجمی خوب استفاده نمود.

Untitled

در جریان بازی می توان تراکتورسازی را در دو حالت هجومی و دفاعی بررسی نمود. به عنوان مثال ترکیب زیر ۳ – ۴ – ۳ می تواند یکی از هجومی ترین چینش های ممکن برای این تیم باشد. در این حالت سروش رفیعی و فرید کریمی که به عنوان هافبک از شم گلزنی بالایی برخوردار هستند می توانند به یونس در امر گلزنی کمک شایانی داشته باشند. از بین مدافعان نیز رمزی به دلیل سرعت بالا خواهد توانست در کارهای هجومی تیم را یاری کند و ایرانپوریان که قدرت دفاعی بیشتری دارد، با دو مدافع میانی دیگر، در میانه زمین خود باقی خواهد ماند. البته جریان بازی و اتفاقات آن همه چیز را مشخص می کند و مطمئنا تفاسیر نوشته شده به عنوان یک پیش بینی محتمل با داشته های روی کاغذ می باشند.

تحلیل تراکتور3

شاید بتوان ۱ – ۲ – ۳ – ۴ را نیز ترکیب دفاعی مطلوب تراکتورسازان نامید. نریمان جهان و فرید کریمی با سرعت و تکنیک خوبی که دارند می توانند از کناره ها حرکت کرده و توپ را به حمزه یونس برسانند. از طرف دیگر اضافه شدن سینا عشوری نیز می تواند بار دفاعی تیم را به شدت افزایش دهد.

تحلیل تراکتور 4

می توان ترکیب زیر را نیز به عنوان تیم ذخیره های تراکتورسازی و با چینش مورد علاقه تونی ( ۱ – ۳ – ۲ – ۴ ) معرفی کرد. البته با توجه به کمبود بازیکن در پست هافبک کناری، سامان نریمان جهان را نیز از جمع بازیکنان احتمالا اصلی تیم در این شکل جای داده ایم . با این حال در صورتی که فردین عابدینی از لیست تیم کنار نگذاشته شوند، می توان او را یکی از گزینه های این پست به عنوان بازیکن ذخیره دانست.

تحلیل تراکتورسازی

در هر حال باید منتظر ماند و دید که آیا سرمربی پرتغالی و محبوب تیم در فصل آینده نیز همچون گذشته از ترکیب ۱ – ۳ – ۲ – ۴ استفاده خواهد کرد یا با توجه به بازیکنان جدید جذب شده از ترکیب هایی مثل ۱ – ۱ – ۴ – ۴ یا ۱ – ۴ – ۱ – ۴ و یا ترکیب های دیگر! آنچه مشخص است اینکه تونی در فصل آینده تقریبا مشکلات فصل سپری شده را نخواهد داشت و با دستی پر و حق انتخاب بالا راهی رقابت های لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا خواهد شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :