شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان هشترود با حضور مشاور عالی استاندار آذربایجان‌شرقی، در سالن اجتماعات هشترود تشکیل جلسه داد.

به گزارش تبریزمن، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در جلسه مواد مخدر هشترود خاطر نشان کرد: مواد مخدر یکی از مهم ترین معضلات اجتماعی است که باید با آن مقابله و این بلای خانمان‌سوز را ریشه کن کرد.

سردار محمد علی نصرتی افزود: اقدامات ما در مقابله با این ماده افیونی دفاع است و در راه دفاع از حریم اجتماعی کشور و مبارزه با سوداگران مرگ تا به حال ۴۰۰۰ نفر شهید و ۱۲ هزار نفر جانباز داده ایم.

وی اظهار کرد: در زمان طاغوت ناب ترین تریاک دنیا در ایران تولید می شد اما بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند ایران اسلامی کشت تریاک در کشور متوقف شد اما متاسفانه در جامعه امروزی شاهد آن هستیم که موج عظیمی از مواد مخدر صنعتی وارد پیکره جامعه شده و مشکلات زیادی را برای افراد به وجود آورده است.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۱۵ کارگاه تولیدی مواد مخدر صنعتی از نوع شیشه توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) کشف و منهدم شد اما در سال جاری با چنین مواردی بر خورد نداشته ایم و این به هوشیاری پلیس و ترس از قانون قاچاقچیان بر می گردد که تا به حال نتوانسته‌اند کارگاه تولید مواد مخدر ایجاد کنند.

مشاور عالی استاندار با ابراز اینکه ما در مهندسی مبارزه با مواد مخدر مشکل داریم یاد آور شد: مردم ایران اسلامی باید از خانواده های خود مواد مخدر را نفی کنند زیرا این ماده افیونی ویرانگر است و در از هم پاشیده شدن خانواده ها دخالت مستقیم دارد.

وی خاطرنشان کرد متاسفانه ۶۵۵ سایت در فضای مجازی در تولید مواد مخدر فعالیت دارند و اکثر تولید کنندگان در گلدانها و در باغهای کوچک خود نسبت به کشت مواد مخدر اقدام می کنند و بعد از آن به فروش می رسانند.

وی با بیان اینکه قلیان،سیگار و ترامادول دروازه ورد به مصرف مواد مخدر می باشد، گفت:بدترین و پر هزینه ترین راه مبارزه با مواد مخدر ترک اجباری فرد معتاد میباشد زیرا بعد از گذشت چند مدتی دوباره به سراغ مصرف مواد مخدر خواهند رفت.

نصرتی اظهار کرد: تعداد ۱۰۰ نفر از خانم های معتاد کارتن خواب و متجاهر در شهرستانهای تبریز و مراغه بعد از ترک کردن مواد مخدر در کارگاههای زود بازده مشغول شده اند و بعد از گذراندن دوره های آموزشی به مولد تبدیل شده‌اند که برای خود و خانواده هایشان ایجاد در آمد می کنند.

وی با بیان اینکه قاچاقچیان به تریاک سرب اضافه می کنند و موجب مرگ مشتریان خود می‌شوند، اظهار کرد: امروز مسئله مهم در جامعه مبارزه با خرید و فروش مواد مخدر است نه برگزاری کنسرت ها.

فرماندار هشترود نیز در این جلسه گفت: به برکت وجودی سربازان گمنام امام زمان(عج) آذربایجانشرقی به یکی از امن ترین استانهای کشور تبدیل شده است و این جای تقدیر دارد.

حسن مستفید افزود: در سال گذشته ۱۲ مورد جلسه مبارزه با مواد مخدر برای مردم و افراد شاغل برگزار کرده و مضرات مصرف مواد مخدر را به آن‌ها گوشزد کرده ایم که در کنار آن، راه پیشگیری و درمان را نیز به آنها گفته‌ایم.

وی با اعلام اینکه در سال جاری برای مبارزه با مواد مخدر شش جلسه برگزار کرده و ۳۰ مصوبه داشته‌ایم یاد آور شد: پیشنهاد من این است که برای افرادی اعتیاد خود را ترک می کنند وام خود اشتغالی با درصد کم اختصاص دهند تا با تشکیل کارگاه‌های خود اشتغالی بتوانند از یک منبع مناسب روزی خود را به دست آورند.

وی افزود: باید کلاس‌های مبارزه با مواد مخدر در روستاها نیز برگزار شود تا افراد ساکن در روستاها نیز از مضرات این ماده خانمانسوز با خبر شوند.

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان هشترود نیز در این جلسه گفت: در منطقه هشترود نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد افزایش کشف و ۴۰ درصد افزایش پاکسازی معتادین را داشته ایم.

سرهنگ محمد تقی سلطانی از دستگیری یک باند توزیع مواد مخدر با ۲۰ کیلوگرم تریاک در هشترود خبر داد و گفت:ب اید ترک مواد مخدر در جامعه به یک فرهنگ تبدیل شود و به کرات به مردم گوشزد شود.

کارشناس بهداشت شبکه بهداشت و درمان هشترود نیز در این جلسه گفت: با توجه به اینکه مواد مخدر چهارمین عامل مرگ و میر در ایران است، باید در این حوزه مردم خود مراقبتی را در زندگی خود سر لوحه قرار دهند.

عقیل نوروزی خاطر نشان کرد: ۶۰ درصد درمان ها در حوزه مواد مخدر در سال اول قابل برگشت است و لازم است برای این مهم برنامه ریزی های اساسی انجام گیرد.

وی از برگزار کردن کمپین های مواد مخدر در هشترود خبر داد و گفت: هر سه ماه یک بار به صورت کاملا ناگهانی، شبکه بهداشت و درمان هشترود از داروخانه های موجود در شهر باز دید می کنند تا مواد محرکی مانند ترامادول در داروخانه ها عرضه نشود.

نوروزی یاد آور شد: آخرین تصمیمی که در شورای مبارزه با مواد مخدر گرفته شده این است که به هیچ عنوان مجوز برای قلیان سرا ها صادر نشود.

رئیس بهزیستی هشترود نیز گفت: تا به حال برای افراد معتادی که اعتیاد خود را ترک کرده‌اند، تسهیلات پرداخت شده تا برای خود اشتغال ایجاد کنند.

حمید رضا معصومی اظهار کرد: مهم ترین عاملی که یک فرد معتاد را از پاک بودن دور می کند، نبود فضای تفریحی،عدم استطاعت مالی خانواده ها و دیگر موارد می باشد.

وی نقاط قوت ترک اعتیاد را نیز داشتن هماهنگی خوب، اعتقاد عمیق، در حضور بزرگان بودن، استفاده کردن از کلاس‌‍ها و افزایش دانش اجتماعی عنوان کرد و گفت: اداره بهزیستی هشترود همانند سایر ادارات ذیربط در ترک دادن مواد مخدر کمک رسان و دخیل است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :