موافقتنامه تسهیل فرآیندهای صدور روادید بین ایران و روسیه از امروز (شنبه) اجرای شد که بر اساس آن گروه های خاصی از شهروندان دو کشور به صورت متقابل مشمول تسهیل اخذ روادید می شوند.

به گزارش تبریزمن، موافقت نامه تسهیل در صدور روادید بین ایران و روسیه برای بازرگانان، دانشجویان، و شرکت کنندگان در برنامه های علمی و فرهنگی اجرا می شود.

این موافقت نامه دوم آذرماه سال جاری در جریان سفر «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه به تهران،بین رؤسای جمهور دو کشور به امضا رسید.

به گزارش رسانه های روسی، مقام های روس موافقت نامه تسهیل صدور روادید بین ایران و روسیه را گام مهمی در تحکیم همکاری ها میان دو کشور می دانند.

«ایران هم به ثمربخشی این موافقت نامه امیدوار است و همان طور که علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب در مسکو اعلام کرد که ایران امکان لغو نظام روادید با روسیه برای سفرهای گردشگری و بازرگانان را بررسی می کند.»

وزارت امور خارجه روسیه به تازگی در بیانیه ای در مورد موافقت نامه تسهیلات روادید میان ایران و روسیه اعلام کرد: در این موافقت نامه تسهیلات روادید برای نمایندگان محافل تجاری ایران و روسیه، شرکت کنندگان در برنامه های علمی، فرهنگی، هنری، دانشجویان و گردشگران پیش بینی شده است.

وزارت خارجه روسیه ابراز امیدواری کرد، اجرای این موافقت نامه موجب تقویت روابط ایران و روسیه در تمام عرصه های همکاری های دوجانبه شود.

«اولگ سافونوف» رئیس آژانس گردشگری فدرال روسیه اخیرا در دیدار با «مرتضی رحمانی موحد» معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران از پیشنهاد خود به وزارت امور خارجه این کشور برای ایجاد تسهیلات در صدور روادید برای گردشگران ایرانی و روس اشاره کرد و گفت: فکر می کنم شرایط تردد اتباع ایرانی به روسیه و اتباع روس به ایران باید تسهیل شود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی نیز از این پیشنهاد طرف روس استقبال کرد و قرار شد از طریق وزارت امور خارجه دو کشور این موضوع دنبال و پیگیری شود.

«مهدی سنایی» سفیر ایران در فدراسیون روسیه نیز به تازگی از آمادگی کشورمان برای لغو یکجانبه روادید برای حضور راحت تر گردشگران روس در ایران خبر داد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :