در جلسه امروز کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز آخرین وضعیت روستاهای الحاقی به تبریز بررسی شد و اعضا خواستار تهیه طرح تفصیلی این روستاها شدند.

به گزارش تبریزمن، فریدون بابایی اقدم  با اشاره به برگزاری جلسه کمیسیون شهرسازی و معماری با موضوع بررسی آخرین وضعیت روستاهای الحاقی و الزامات بازنگری در محدوده جامع جدید تبریز، اظهار داشت: در این جلسه ساخت‌سازهای غیرمجاز، نحوه خدمات رسانی شهرداری و مشکلات زیر ساختی روستاها مثل نبود برق، گاز و آب مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

بابایی

وی ادامه داد: از ۴ روستای الحاقی به تبریز تنها کد آبادی خلیجان حذف شده است و مابقی اهالی در بلاتکلیفی به سر می‌برند، چنانچه وضعیت تمامی روستاهای الحاقی مشخص شود شهرداری و سایر ارگانها بهتر می‌توانند به مردم این مناطق خدمت رسانی کنند.

وی خاطرنشان کرد: طرح تفصیلی آناخاتون و کجوار در حال تدوین است و بعد از تایید وزارت کشور، این روستاها رسما به تبریز خواهند پیوست و جزوی از محلات شهر تبریز شمرده خواهند شد.

رئیس کمیسیون شهرسازی شورا با بیان اینکه روستاهای الحاقی در وضعیت نامناسبی به سر می‎‌برند، اذعان داشت: کرگج نسبت به سایر روستاهای الحاقی از وضعیت مناسبی برخوردار است و شهرداری خدمات خوبی را به اهلی ارائه می‌دهد اما در آناخاتون شرایط بسیار نامناسب است و هزار و ۴۰۰ دانش آموز در یک مدرسه ابتدایی درس می‌خوانند، دانش آموزان مقطع متوسطه این منطقه برای تحصیل مجبورند راه طولانی را تا مرکز شهر طی کنند.

وی افزود: بروکراسی شدید اداری تاکنون مانع حذف کد آبادی های این مناطق شده است و همین امر در توسعه حاشیه نشینی و ساخت و سازهای غیرمجاز نقش دارد، اگر اکنون مانع این ساخت و سازها نشویم فردا اصلاح آن امری دشوار خواهد بود، اگر این مناطق در طرح تفصیلی بیایند ساخت و سازها طبق اصول و مقررات پیش خواهد رفت.

وی یادآور شد: اهالی این مناطق مشک آب و فاضلاب دارند اما به دلیل عدم حذف کد آبادی‌ها شرکت آب و فاضلاب استان آنان را تحت پوشش خود قرار نداده است، آب و فاضلاب روستایی هم که امکاناتی ندارد تا مشکل اهالی را حل کند.

عضو شورای شهر تبریز روستاهای الحاقی را جزوی از محلات تبریز دانست و گفت: شهرداری تبریز اکنون خدماتی را به این روستاها ارائه می‌دهد اما بعضا شاهد بهانه جویی مدیران مناطق هستیم، آنان ارائه خدمات به روستاها را قبل از حذف کد آبادی‌ها غیرقانونی می‌دانند و می‌گویند برایمان مسئولیت دارد.

وی عنوان کرد: مصوبه امروز کمیسیون شهرسازی تهیه طرح تفصیلی این مناطق و ارائه‌ی آن به شهرداری برای جلوگیری زود هنگام از توسعه حاشیه نشینی بود. در این جلسه از مسئولین شهرداری خواسته شد تا خدمات بهتری را به اهالی ارائه دهند.

وی در پایان اضافه کرد: در جلسه امروز تمامی اعضاء کمیسیون به جز احتشام حاجی پور حاضر بودند، آقای حاجی پور با اطلاع قبلی و به علت سفر به مشهد در جلسه حاضر نشد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :