هدف از طرح جامع شبکه ملی اطلاعات که با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و شرکت‌های مخابراتی تهیه‌ شده است، مدیریت راه‌اندازی زیرساخت شبکه ملی اطلاعات، زیرساخت اطلاعاتی، زیرساخت‌های سرویس‌ها و دسترسی آزاد به اطلاعات است. در حقیقت، افتتاح مرکز ملی تبادل اطلاعات (GBS) برای به اشتراک‌گذاری الکترونیکی بین دستگاهی در بستر خدمات شبکه ملی اطلاعات ایجاد شده تا خدمات بین دستگاه‌های دولتی و عمومی به صورت یک‌پارچه صورت پذیرد. با راه‌اندازی اولین مرکز تبادل ملی تبادل اطلاعات، مسئولین به دنبال همگام‌کردن دستگاه‌ها برای اتصال هرچه سریع‌تر به این مرکز هستند. این یکی از موضوعات مهمی بود که در دهمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات بر آن تاکید شد.

به گزارش تبریزمن، این روزها بحث و‌گفتگو درخصوص شبکه ملی اطلاعات حسابی داغ است و اهمیت این پروژه ملی را می‌توان حتی از موضوع دهمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات تشخیص داد. در همین راستا و در دهمین جلسه این شورا که وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، اقتصاد‌ودارایی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، ارتباطات و فناوری اطلاعات، آموزش و پرورش، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، معاونان و نمایندگان، وزارت بهداشت، وزارت کار، اطلاعات و مشاور فرهنگی رییس جمهور حضور داشتند، معاون اول رئیس جمهور از دستگاه‌‌های اجرایی خواست تا هرچه زودتر زمینه لازم برای اتصال به مرکز ملی تبادل داده‌ها را فراهم و به این مرکز متصل شوند. مهندس جهانگیری با تاکید بر اجرایی شدن دولت الکترونیک گفت: “دستگاه‌های دولتی که قرار است سرویس‌های خود را از طریق خدمات الکترونیکی بین دستگاهی و اتصال به مرکز ملی تبادل اطلاعات ارائه کنند، باید به سمتی بروند که به “توسعه خدمات استعلام الکترونیکی” و “حذف مکاتبات کاغذی” بی‌انجامد.”

برگزاری دهمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات

جهانگیری درخصوص وضعیت امنیت پورتال‌های دستگاه‌‌های اجرایی گفت: “رعایت ضوابط ایمنی و امنیت در حفاظت از پایگاه‌های داده، وب سایت‌ها و درگاه‌های دولت و نهادهای عمومی و بنگاه‌های کشور الزامی است.” در ادامه جلسه، از روند پیاده‌سازی و سرویس‌‌های در حال عرضه درگاه ملی خدمات دولت هوشمند، مرکز ملی تبادل اطلاعات، کار پوشه ملی ایرانیان و مرجع ملی خدمات، گزارش جامعی ارائه شد. در ادامه این نشست، جهانگرد دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات از فعالیت‌‌های انجام شده سال‌‌های گذشته در حوزه فناوری اطلاعات ابراز رضایت کرد و ادامه داد: “خوشبختانه اقدام‌های زیرساختی مناسبی را در بخش افزایش دسترسی مردم به شبکه، پیاده‌سازی شبکه ملی اطلاعات و همچنین سرویس‌ها و خدمات الکترونیکی شاهد هستیم و امروز در آستانه ارائه خدمات دولت الکترونیکی به متقاضیان قرار داریم. امیدواریم در آینده‌ای نزدیک و با اجرایی شدن برنامه‌ها، بخش‌هایی از این خدمات از طریق پنجره واحد خدمات الکترونیکی دولت به مردم و دستگاه‌ها ارائه شود و این مهم به افزایش شفافیت هرچه بیشتر و مبارزه با فساد در امور مختلف بی‌انجامد.”

اما یکی از نکات کلیدی دهمین جلسه شورا، تصویب دستورالعمل پیاده‌سازی خدمات الکترونیکی بین دستگاهی و همچنین اتصال به مرکز ملی تبادل اطلاعات بود و مصوب شد تا استعلام‌های پر کاربری که برای تسهیل فضای کسب‌وکار ضرور‌ی است، به صورت الکترونیکی انجام شود. مطابق این دستورالعمل و به منظور ارائه خدمات استعلام الکترونیکی، شرکت پست جمهوری اسلامی ایران، سازمان ثبت احوال کشور، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، سازمان ثبت اسناد کشور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت کشور (نیروی انتظامی)، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی موظف شدند تا سرویس‌های الکترونیکی تبادل اطلاعات مربوط به استعلام‌ها را به مرکز ملی تبادل اطلاعات ارایه کنند و تمام دستگاه‌های اجرایی از این طریق، استعلام‌ها را دریافت کنند.

همچنین مقرر شد تا با کمک سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، دستگاه مربوطه و دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات، عنوان خدمات و زمان اجرایی‌شدن آن تهیه و ارایه شود و نظام ارزیابی خدمات الکترونیکی توسط دبیرخانه استقرار یابد. این دستورالعمل، به‌منظور عملیاتی نمودن اهداف مندرج در نقشه راه دولت الکترونیکی مشتمل بر ضوابط فنی و اجرایی توسعه دولت الکترونیکی، مصوب شورای عالی (اجرایی) فناوری اطلاعات و آیین نامه توسعه خدمات الکترونیکی، مصوب شورای عالی اداری  و در راستای استقرار مرکز ملی تبادل اطلاعات و بکارگیری خدمات استعلام الکترونیکی توسط دستگاه‌های اجرایی، گردآوری و به تصویب رسید.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :