معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان در سفر خود به تبریز عصر امروز با خبرنگاران رسانه های گروهی آذربایجان شرقی دیدار و گفتگو نمود.

به گزارش تبریزمن، در این نشست خبری که در دانشگاه تبریز برگزار گردید رییس دومین مرکز علمی کشور، مدیرعامل مجموعه پتروشیمی تبریز، کارشناسان حوزه محیط زیست، صنعت و مسوولان منطقه ۳ دانشگاهی ایران حضور داشتند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه دغدغه های امروزی مراکز علمی کشور، متفاوت تر از گذشته می باشد گفت:به طوری که در حال حاضر از شاخص های کمی و ایجاد رشته، مرکز و قطب علمی جدید فاصله گرفته ایم که باید این خلاء مرتفع گردد.

وحید احمدی افزود:دانشگاه ها باید از مرحله تولید مقاله عبور کرده و به فرآیند تولید بر طرح گام نهند و از دانشگاه تبریز نیز به عنوان دومین قطب علمی کشور که جزو ۱۰ مرکز دانشگاهی برتر قرار گرفته است انتظار داریم تا مقالات برتر را در مجلات علمی جهان به چاپ رسانند.

photo_2016-11-03_09-19-40
وی توجه مسوولان علمی به ارتقای کیفی دانشگاه های کشور را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد:لازمه رسیدن به رشد علمی، فراهم نمودن بسترهای لازم است که آن هم در راستای افزایش دانش آزمایش های علمی، دسترسی به پایگاه های مجلات علمی بین المللی و اختصاص بودجه های کافی برای پژوهش اعضای هیات علمی و دانشجویان میسر می گردد.

احمدی بودجه مراکز تحقیقات دانشگاه های کشورمان را حدود ۷ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت:فعالیت پژوهشگران دانشگاهی در شرایط امروز جامعه، یک فعالیت جهادی است زیرا حمایت های مالی از مقوله پژوهشی ناچیز می باشد اما با این حال، ایران از لحاظ کمیت انتشار مقالات برتر در مجلات ISI و نیز کیفیت تحقق آنها از وضعیت قابل قبولی برخوردار بوده و ارتقای سطح کیفی آثار باید به طور جدی پیگیری شود.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در پایان اظهارات خود به جایگاه ۱۳ دانشگاه های کشورمان در تولید مقالات علمی سطح جهان اشاره کرد و افزود:هدف گذاری امروز دانشگاه ها و مراکز علمی ایران باید تولید علم برتر، اثربخشی علم در زندگی مردم، افزایش سهم هر تولید ناخالص داخلی و نقش آفرین در عرصه بین المللی باشد و لذا اساتید دانشگاهی نیز باید در تعامل با بخش صنعت تلاش کرده و با پژوهش محوری، بتوانند پروژه های بزرگی را وارد مراکز علمی کشورمان سازند.

شایان ذکر است در ادامه این نشست، قرارداد همکاری دانشکده فیزیک دانشگاه تبریز با مجموعه پتروشیمی این شهر در جهت تصفیه پساب های صنعتی کلان شهر تبریز به امضای رؤسای واحدهای مربوطه رسید که به مدت ۸ ماه تداوم خواهد یافت.

√ شهرام صادق زاده/ تبریزمن


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :