یک هیات اقتصادی ۳۶ نفری متشکل از سرمایه گذاران، بازرگانان و تجار شهر قونیه ترکیه که به کشورمان سفر کرده اند امروز در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز حضور یافته و با فعالان اقتصادی آذربایجانی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

به گزارش تبریزمن، تولید ماشین آلات صنعتی، خودرو، تجهیزات پزشکی، ساختمانی، مواد غذایی، کمپرسور، مبلمان و معدن از جمله زمینه هایی بود که فعالان اقتصادی ترک در ملاقات با همتایان ایرانی خود در تبریز در خصوص بهره مندی از آنها مذاکره کردند.

ایران علاقه دارد با همسایگان خود همکاری اقتصادی نماید

رییس اتاق بازرگانی تبریز در این جلسه با اشاره به اینکه تبریز در زمینه های مختلف قطعه سازی، محصولات پتروشیمی، شیرینی و شکلات، صنایع غذایی و غیره می تواند انتظارات تولیدکنندگان و بازرگانان ترک را برآورده سازد گفت:کیفیت محصولات تولیدی ما در حد قابل قبولی قرار دارد در حالی که قیمت تمام شده آن ها بسیار پایین و باصرفه است، کمااینکه قالی تبریز هم بزرگ ترین و مهم ترین برند جهانی می باشد و به عنوان سرمایه گذاری جهانی محسوب می گردد. در حوزه صنایع دستی، سرامیک و نساجی هم جایگاه این شهر بسیار رفیع است.

صمد حسن زاده ادامه داد:پس از موافقت های ایران در عرصه بین المللی، دنیا به این موضوع پی برد که کشور ما همیشه به دنبال صلح و دوستی است، لذا دولتمردان ما علاقه دارند به غیر از سایر کشورها با همسایگان خود رابطه اقتصادی و فرهنگی برقرار نماید زیرا این کشورها در سال های تحریم همواره در کنار ایران بودند که جایگاه کشور ترکیه در این بین، ویژه و قابل توجه می باشد.

وی سپس به تعاملات و ارتباطات فرهنگی و تاریخی دو شهر تبریز و قونیه پرداخت و افزود:ارتباطات فرهنگی آذربایجان شرقی با استان شما از قدمت بسیار طولانی برخوردار است به طوری که حضور مولانا در آن دیار خاطرات خوبی را در اذهان عموم مردم متجلی می سازد که نشانگر همدلی ایرانی ها و ترک هاست.

حسن زاده انتخاب مجدد رجب طیب اردوغان را نویدبخش روزهای خوب اقتصادی بین دو کشور دوست و برادر دانست و تاکید کرد:تمام امکاناتی که برای سرمایه گذاری فعالان اقتصادی ترک در آذربایجان شرقی به نظرتان می رسد در این استان فراهم شده است که از آن جمله می توان به معافیت های بلندمدت مالیاتی، ارزان بودن انرژی ها، وجود نیروهای متخصص و غیره اشاره نمود و وجود تنها شهرک سرمایه گذاری خارجی ایران در حومه تبریز امتیاز بزرگی برای حضور سرمایه گذاران می باشد.

همسایگان حتی به خاکستر یکدیگر نیز نیاز دارند

رییس اتاق بازرگانی شهر قونیه نیز در این جلسه مشترک با اشاره به اینکه تبریز شهر برادران ماست گفت:هدف ما از سفر به ایران و به ویژه تبریز، مذاکره در خصوص مسایل تجاری و اقتصادی است که در این راستا استفاده از تجارب متقابل مدنظرمان می باشد، زیرا دو شهر تبریز و قونیه از لحاظ اقتصادی تشابهات بسیاری دارند.

مصطفی ولی تکه لی اوغلو ادامه داد:شهر قونیه با حدود ۲ میلیون نفر جمعیت در منطقه مرکزی آناطولی قرار دارد و در حال حاضر ۶ پروژه بزرگ در حال اجراست و می تواند با اتمام آنها، این شهر تحول قابل توجهی را تجربه نماید.

وی تولید ماشین آلات و ادوات کشاورزی، آردسازی و لوازم یدکی را از جمله زیرساخت های این شهر دانست وافزود:قونیه در سال گذشته حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات و یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار حجم واردات را تجربه نموده است که در سال جاری این رقم به طور حتم افزایش قابل قبولی خواهد داشت.

تکه لی اوغلو شهر قونیه را پایتخت دوران سلجوقی ها نامید و اضافه کرد:چرا ما باید با آلمانی ها و فرانسوی ها همکاری کنیم؟ در حالی که تبریز وطن ماست و سرمایه گذاری در آن از منظر خود را به عنوان سرمایه گذار خارجی نمی بینیم! طبق یک ضرب المثل ترکی، همسایگان به خاکستر یکدیگر نیز نیاز دارند و لذا همکاری و حضور ما درتبریز و ایران یک الزام است.

معافیت های مالیاتی ۲۰ ساله فرصت مغتنمی است

رضا حسینی رییس اداره کل اقتصاد و دارایی آذربایجان شرقی نیز طی اظهاراتی کوتاه موقعیت شهر تبریز را بسیار استراتژیک دانست و گفت:تبریز در حوزه صنعتی بسیار پر آوازه است به طوری که این استان در رده دوم ظرفیت معادن ایران قرار گرفته و سرمایه گذاری در آن با اعمال معافیت های مالیاتی ۲۰ ساله فرصت بسیار مناسبی برای حضور سرمایه گذاران ترک می باشد.

در ادامه این جلسه فعالان اقتصادی دو طرف ایرانی و ترک به صورت چهره به چهره مذاکره نمودند تا امکان سرمایه گذاری و حضور یکدیگر در مناطق صنعتی مورد هدف مهیا گردد.

در خاتمه اضافه می کنم در ترکیب این هیات اقتصادی حضور حیفظی سوی دمیر مسوول امور بین المللی شورای همکاری های موصیاد شعبه استان قونیه ترکیه نیز قابل توجه بود.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :