پنجمین جلسه شورای شهر تبریز در سال ۹۵ امروز در ساعت ۸:۴۳ با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید در تالار عمارت ساعت آغاز شد.

تبریزمن، سرویس شهری: رییس شورای شهر در ابتدای این جلسه ولادت امام حسین (ع) و روز پاسدار و نیز ولادت حضرت ابوالفضل العباس و روز جانباز را به اعضای شورا تبریک گفت.

شهرام دبیری سپس به گرامیداشت روز جهانی صلیب سرخ پرداخت و افزود:این مجموعه بزرگترین تشکیلات مستقل دنیاست که در ۱۸۳ کشور به فعالیت مشغول هستند و جمعیت هلال احمر ایران نیز موازی با این مجموعه به تلاش و خدمت به هموطنان می پردازد که جای تقدیر و قدردانی دارد.

شهردار کلان شهر تبریز هم که در ساعت ۱۰:۱۰ وارد صحن علنی شورای شهر شد بلافاصله موضوع مترو را مورد توجه قرار داد و گفت:تاکنون مبلغ یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای این پروژه عظیم هزینه شده و صرف رقمی بالغ بر یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان نیز پیش بینی می شود که حدود ۲۶۰ میلیارد تومان آن سهم دولت خواهد بود.

صادق نجفی افزود:خوب است بدانید در حال حاضر ۵ اکیپ کاربلد در زیر خیابان های تبریز و در راستای پیشبرد این پروژه مشغول به کار هستند که البته این تلاش ها از کف معابر قابل مشاهده نمی باشد اما می توان ترتیبی داد تا منتخبان مردم از نزدیک در جریان امور عمرانی متروی تبریز قرار گیرند.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود، از تعویض آسفالت حدود ۱۰۰ کیلومتر از خیابان های بیش از ۱۲ متر شهر تبریز خبر داد و اضافه کرد:اینکه بگوییم وضعیت تمام نقاط و اطراف شهر افتضاح است بی انصافی است زیرا همه می دانیم که اینچنین نیست.

نجفی با ذکر این نکته که روستاهای حومه تبریز مشکلاتی دارند که با مساعدت سایر ارگان ها می توان بر حل آنها اهتمام نمود تصریح کرد:کنترل زباله و نخاله های اطراف شهر وظیفه شهرداری نیست لذا جهت مقابله با این پدیده عجیب، از نیروی انتظامی، معاونت عمرانی استانداری و اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی طلب مساعدت نموده ایم تا برای حل این مشکل اقدام کنند زیرا عموما این امر از طریق مسیرهای فرعی صورت می گیرد که جای تأمل دارد.

nejati (22 of 22)

متاسفانه تبریز جزو ۱۰ شهر هدف گردشگری ایران نیست

فریدون بابایی اقدم در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی این هفته شورای شهر تبریز به موضوع میزبانی این کلان شهر در سال ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری شهرهای اسلامی در قالب پاورپوینت پرداخت و گفت:مقوله گردشگری مجموعه فعالیت هایی است که افراد در زندگی عادی خود با گذران اوقات فراغت به آنها می پردازند که در این زمینه، کشورهای فرانسه، آمریکا، چین، ایتالیا، ترکیه، انگلستان و روسیه در صدر پربازدیدترین اهداف گردشگری قرار گرفته اند.

وی افزود:در خصوص درآمد حاصل از صنعت گردشگری هم، کشورهای آمریکا و اسپانیا در رتبه های اول و دوم و کشور ترکیه نیز در جایگاه دهم قرار دارد، مضاف بر اینکه عربستان با ۱۵ میلیون نفر در رتبه اول منطقه و ایران با ۶ میلیون نفر در رتبه چهارم سالانه پذیرای گردشگران جهان می باشد.

بابایی اقدم اضافه کرد:کشور ما از لحاظ جاذبه های توریستی در رتبه ۱۰ قرار دارد اما متاسفانه شهر تبریز در بین ۱۰ شهر برتر ایران در زمینه گردشگری نیست که قابل تأمل بوده و باید فکری برای این امر کرد.

این عضو شورای شهر، بی نظمی در تابلوهای معابر، فضاهای شهری، مبلمان شهری، ورودی های شهر و غیره را از جمله مواردی دانست که باعث مخدوش شدن چهره شهر تبریز می شود و تصریح کرد:این قدر از عملیات اجرایی تعریف و تمجید نکنیم زیرا حقیقت این است که باز هم عزم جدی مسوولان شهری را می طلبد تا نقایص و نارسایی های موجود تا مدت زمان میزبانی سال گردشگری اسلامی در سال ۲۰۱۸ اصلاح گردد.

با سیاسی کردن پروژه های عمرانی، شیرینی آنها به کام مردم تلخ می شود

رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای شهر تبریز در جلسه علنی هفتگی این نهاد مردمی به تشریح گوشه ای از عملکرد این کمیسیون پرداخت و گفت:از تاریخ ۹۴/۷/۶ تاکنون تعداد ۲۰ جلسه برگزار شده است که شامل بررسی پروژه زیرگذر گلپارک و جابجایی تاسیسات شهری، بررسی طرح پل فلکه دانشگاه، زه کشی و نحوه اجرای اتوبان پاسداران، ایجاد فضایی پرنشاط برای مراجعه کنندگان بیمارستان کودکان تبریز، پیشنهاد اجرای پل رابط بین مجموعه شاه گؤلی و پارک عباس میرزا، بررسی مسیر BRT و جایگزینی جداول موجود با سنگ اسپراخون، اجرای محل خانه های کارگر، تاکید بر اتمام مسیرگشایی ها و غیره می باشد.

ایرج شهین باهر از اعطای وام پرداختی جهت حمایت از خانه های تاریخی در معرض خطر تخریب سخن به میان آورد و اضافه کرد:همچنین از محل ساختمان ثبت اموال و املاک برای استقرار شورای شهر بازدید به عمل آمد، لذا اعضای کمیسیون عمران و توسعه شهری بعد از کمیسیون برنامه و بودجه، بیشترین جلسات را با حداکثر نفرات برگزار نموده اند تا در خصوص مشکلات پروژه های سطح شهر به بحث و بررسی تخصصی بپردازند.

وی از اجرای ۷۴۲ پروژه ای که از آغاز فعالیت دوره چهارم شورای شهر مورد اجرا قرار گرفته اند به نیکی یاد کرد و افزود:خوشبختانه سرعت و کیفیت پروژه های شهری از سوی شهروندان با استقبال خوبی روبرو شده است و لذا با طرح موضوعات سیاسی و تلفیق آنها با مسایل شهری و عمرانی نباید شیرینی طرح ها به کام مردم تلخ شود!

جملات کلیدی برخی از اعضای شورای شهر تبریز در جلسه این هفته شورای شهر که خبرنگار تبریزمن به رصد آنها پرداخت:

√ ایران آهور:برخورد با واحدهای متخلف شهری مورد توجه قرار گیرد/ متاسفانه یکی از مراکز عرضه مواد غذایی در تبریز، به بهانه های واهی به تخریب اشجار و فضای سبز منطقه اقدام می کند

√ بهروز خاماچی:این صحبت هایی که در صحن شورای شهر انجام می گیرد را چه کسی پیگیری خواهد نمود!؟

√ سعید حاجی زاده:عدم آغاز به کار رسمی ترمینال بزرگ تبریز علیرغم افتتاح نمادین آن، جای تأمل داشته و تعجب شهروندان را برانگیخته است!

√ اسماعیل چمنی:هر طرحی که از سوی شهرداری به صحن علنی آمده و در شورا مورد تصویب قرار می گیرد باید اجرایی گردد و تغییر در آن، نوعی دخالت محسوب گردیده و غیرمجاز است.

√ داوود امیرحقیان:تا به حال ندیده ایم که کمیسیون های شورای شهر، طرح های تخصصی خود را در صحن علنی مطرح نموده و در خصوص آنها بحث و تبادل نظر به عمل آید.

√ رسول درسخوان:تذکرات قانونی اعضای شورا، کاملا قانونی است/ شورای شهر در تحقق پایتخت گردشگری سال ۲۰۱۸ هیچگونه نقشی ندارد زیرا بعضأ مشاهده می گردد که برخی از ادارات و سازمان ها، این نهاد مردمی را دور می زنند!/ آقای دبیری، اخیرا گفته اید که اعضای شورای شهر در مورد مسایل اخیر و دستگیری ها مصاحبه نکنند در حالی که خودتان این کار را انجام داده اید.

گزارش از شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :