رئیس دانشگاه تبریز از راه اندازی دستگاه گیرنده ماهواره ای این دانشگاه، برای پایش و مطالعه تغییرات اقلیمی ازجمله ریزگردهای دریاچه ارومیه خبر داد.

به گزارش تبریزمن، دکتر محمدرضا پور محمدی با اشاره به اهمیت پایش در امور احیاء دریاچه گفت: با استفاده از این ماهواره، سیستم های جوی، عناصر اقلیمی، پوشش گیاهی، توسعه محدوده های نمکی، کاهش سطح آب دریاچه و رطوبت منطقه در هر نیم ساعت می تواند، مانیتورینگ و رصد شود.
وی با بیان اینکه هم اکنون تصاویر ماهواره ای NOAA AVHRR سنجنده های ۱۵ و ۱۸، به وسیله این سیستم دریافت می شود، اضافه کرد: بعد از رفع تحریم ها می توان به تصاویر تمام ماهواره ای جهانی دسترسی پیدا کرد و این سیستم در میان دانشگاه های کشور فقط در این دانشگاه وجود دارد.
پورمحمدی بررسی وضعیت کلی سیستم ماهواره ای، برآورد نواقص سخت افزاری و نرم افزاری، کابل کشی مجدد و تعویض اتصالات کابل های انتقال دهنده، تعمیر رک کنترل کننده برق تعویض قطعات مرتبط، نصب و راه اندازی نرم افزارهای دریافت و کنترل کننده سیستم Grabber، انجام تست های راه اندازی سیستم گیرنده، اتصال به مرکز شرکت DartCom کشور انگلستان و دریافت کدهای رهگیری اولیه، نصب نرم افزارهای سیستم عامل بر روی PC1 و PC2 را از جمله مراحل انجام یافته این پروژه عنوان کرد.
وی افزود: تامین قطعات سخت افزاری مورد نیاز در روند بهینه سازی سیستم، دریافت مجوزهای (License) جدید از کمپانی مربوطه در روند دریافت تصاویر ماهواره ای، به هنگام سازی نرم افزارهای iDAP و MacroPro، ایجاد شبکه گردش اطلاعات در محدوده دانشگاه تبریز، ایجاد سیستم ارتباطی به منظور انتقال تصاویر ماهواره ای به سازمان محیط زیست، آموزش نیروهای معرفی شده از طرف سازمان ذیربط و ایجاد و تجهیز کارگاه پردازش تصاویر ماهواره ای در مرکز آینده پژوهی از مراحل بعدی برای کارائی بیشتر این پروژه است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :