صنعت آذربایجان شرقی که در نوسان نرخ ارز در دولت گذشته کمر خم کرده بود امروز با گذشت سه سال از عمر دولت تدبیر و امید، دوران رشد مثبت ۱٫۲ درصدی و راست قامتی را طی می کند.

به گزارش تبریزمن، این تحول کمرشکن در پی تحریم های اقتصادی و افزایش نرخ ارز، افول واحدهای تولیدی فعال در آذربایجان شرقی را در پی داشت و به رشد منفی صنعت این استان در سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ شمسی منجر شده بود.

مدت ها بعد از اتمام کار دولت دهم و با اجرای طرح پایش واحدهای تولیدی استان بود که این وضعیت نه چندان دلچسب در یکی از صنعتی ترین استان های کشور مشخص شد و زنگ خطر نیمه تعطیلی واحد صنعتی در آذربایجان شرقی را به صدا در آورد.

اما رویکرد توام با برنامه ریزی های علمی و تنظیم سند تدبیر و توسعه آذربایجان شرقی با نقش آفرینی استاندار در نخستین سال دولت تدبیر و امید، آینده ای روشن پیش روی صنعت این استان قرار داد و احیا واحدهای تولیدی غیرفعال و نیمه فعال در دستور کار مسئولان قرار گرفت.

به گفته رئیس اداره برنامه ریزی و آمار سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی بخش صنعت این استان در حال حاضر رشد ۱٫۲ درصدی را تجربه می کند.

آرش نگاهبانی افزود: در طول سه سال گذشته حدود دو هزار واحد تولیدی جدید با ۱۷ هزار نفر اشتغال زایی و ۳۰ هزار میلیارد ریال حجم سرمایه گذاری به بهره برداری رسیده است.

وی گفت: در این مدت سهم صنعت، معدن و تجارت در اقتصاد آذربایجان شرقی و تولید ناخالص داخلی استان از ۳۵ درصد به ۴۰ درصد افزایش یافت.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز با اشاره به تلاش های این سازمان برای رشد مثبت صنعت این استان گفت: در دولت تدبیر و امید حدود ۶ هزار مجوز تاسیس با ۱۳۰ هزار نفر اشتغال زایی مستقیم و ۲۴۰ هزار میلیارد ریال حجم سرمایه گذاری صادر شده است.

حسین نجاتی افزود: در زمان حاضر یک هزار و ۵۰۰ طرح از این تعداد در دست اجرا بوده و دارای پیشرفت فیزیکی ۲۰ درصد و بالاتر است.

*** هدفگذاری برای بهره برداری از ۶۰۰ واحد صنعتی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گفت: این سازمان بهره برداری از ۶۰۰ واحد صنعتی جدید را تا پایان دولت یازدهم هدفگذاری کرده و این مهم از محورهای هفت گانه سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در بخش صنعت، معدن و تجارت است.

حسین نجاتی گفت: ۴۰۰ واحد صنعتی فعال این استان نیز برای اجرای طرح توسعه با اهداف تولید محصول جدید و افزایش ظرفیت تولید اعلام آمادگی کرده است.

وی افزود: حجم سرمایه گذاری این طرح های توسعه ۲۵ هزار میلیارد ریال و اشتغال زایی آنها حدود ۱۰ هزار نفر پیش بینی شده است.

وی گفت: با توجه به اینکه واحدهای متقاضی طرح توسعه سابقه کارآفرینی دارند، احتمال بهره برداری بالایی در مورد این طرح ها قابل پیش بینی است.

وی افزود: طرح توسعه این واحدهای صنعتی فعال اگر تا پایان دولت یازدهم نیز به صورت کامل محقق نشود، در سال های بعدی به صورت صد در صدی قابل اجراست.

وی گفت: تکمیل زنجیره تولید مس و فولاد، ارتقا حجم صادرات، برگرداندن واحدهای راکد و نیمه فعال به چرخه تولید از طریق اعطای تسهیلات رونق تولید/ سهم ۵۱۵ واحدی آذربایجان شرقی/ و بهره برداری از ۸۴ طرح صنعتی از محل تسهیلات اقتصاد مقاومتی از جمله برنامه های آتی این سازمان تا پایان دولت یازدهم است.

وی همچنین به طرح ملی تولید الکتروموتور از سوی شرکت مهر اصل در تبریز اشاره کرد و از بهره برداری آن در سال جاری خبر داد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی همچنین به نقش ارزشمند کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید آذربایجان شرقی نیز اشاره کرد و از جهش صادراتی آذربایجان شرقی و گام های بلند دولت در بخش معدن این استان سخن گفت.

حسین نجاتی افزود: شفاف سازی واگذاری ها و آزادسازی محدوده های معدنی بزرگترین دست آورد دولت تدبیر و امید در بخش معدن آذربایجان شرقی است.

وی با اشاره به فرمایشی بودن واگذاری های معدن در دولت قبلی گفت: واگذاری معادن از طریق مزایده اقدام ارزشمندی بوده و تا کنون بیش از ۱۰ مزایده در سطح این استان انجام شده است.

وی همچنین ژئوفیزیک هوایی را به عنوان پایه مطالعات معدنی در استان، طرحی ارزشمند خواند و افزود: این طرح ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان دولت یازدهم به اتمام می رسد.

نجاتی همچنین به ایجاد واحدهای فرآوری معدن در این استان اشاره کرد و گفت: شهرک سنگ آذرشهر که مطالبه مردم برای جلوگیری از خام فروشی است، در حال اجراست.

وی آذربایجان شرقی را با برخورداری از ۵۴ نوع ماده معدنی، بهشت کانی های معدنی کشور خواند و افزود: در زمان حاضر از ۵۴۰ معدن آذربایجان شرقی حدود ۴۴۰ معدن فعال است.

وی گفت: این استان از لحاظ تنوع و حجم ذخیره های معدنی دارای رتبه اول کشور و در استخراج رتبه چهارم را با حدود ۵۰۰ میلیون تن داراست.

وی افزود: حدود ۱۲ هزار نفر در بخش معدن آذربایجان شرقی اشتغال دارند و این استان به لحاظ اشتغال رتبه دوم کشور را داراست.

*** تصمیم گیری برای ۹۷۳ مانع تولید در بخش صنعت

دبیر کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید آذربایجان شرقی نیز از تصمیم گیری عملیاتی برای ۹۷۳ مورد از موانع تولید در دولت تدبیر و امید خبر داد و گفت: از سال ۱۳۹۲ شمسی به دلیل ضربه سنگین طی سال های قبلی به تولید، پیگیری مشکلات واحدهای تولیدی در اولویت فعالیت های استان قرار گرفت.

سخاوت خیرخواه افزود: حدود ۵۰۸ تصمیم عملیاتی بین سال های ۹۲ تا ۹۴اتخاذ شد و در سال ۹۴ نیز ۲۷۵ مورد اقدام برای تسهیل تولید صورت گرفت که این رقم در ۴ ماهه اول سال جاری۱۹۰ مورد بوده و در مجموع برای ۹۷۳ مانع تولید تصمیم گیری شده است.

وی با اشاره به اینکه بالای ۸۰ درصد از این تصمیم ها عملیاتی شده و برنامه ریزی برای فعال نمودن واحد های تعطیل و نیمه فعال در سطح استان با قوت بیشتر شروع شده است، افزود: در سال جدید برای بیش از ۱۹۰ موانع تولید تصمیم گیری شده و این موانع از پیش روی واحد های تولیدی برداشته شده است.

*** خیز آذربایجان شرقی برای افزایش صادرات غیرنفتی

معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: برقراری مشوق های صادراتی/ که آئین نامه اجرایی آن از سوی دولت در حال اصلاح است/ در کنار توافق برجام و امکان انتقال وجوه از طریق بانک های بین المللی از مهمترین دست آوردهای دولت در بخش بازرگانی است و همین مزیت ها خیز آذربایجان شرقی برای افزایش صادرات را در پی خواهد داشت.

غلامعلی راستی افزود: بر اساس قوانین جدید، صادرات غیرنفتی مورد توجه قرار گرفته و کارت های بازرگانی یکساله واحدهای تولیدی، ۵ ساله شده است.

وی همچنین از تشکیل میزهای کالایی و کشوری در سطح استان برای افزایش صادرات غیر نفتی خبر داد و گفت: در این ارتباط برگزاری ۱۲ جلسه، منجر به معرفی دبیران میزهای روسیه و جمهوری آذربایجان شده و تعیین دبیران سایر میزهای صادراتی در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: آذربایجان شرقی با حدود ۲ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در سال گذشته در حالی به عنوان یکی از سه استان آزمونه /پایلوت/ اقتصاد مقاومتی کشور در سال جاری انتخاب شده که ستاد اقتصاد مقاومتی این استان به ریاست استاندار در کنار حمایت از تولید، توجه ویژه ای به افزایش صادرات غیر نفتی دارد.

این استان با سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت از جمله استان های مورد توجه وزارت کشور برای اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی در سال جاری است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :