۲۰ درصد مواد قلیان، تنباکو است و ۸۰ درصد آن از مواد روانگردان، بنزن و حلال های آروماتیک است.

به گزارش تبریزمن،وزیر بهداشت با بیان این که ۹۰ درصد ابتلا به سرطان های ریه به دلیل استعمال سیگار است، افزود: ۷۵ درصدسرطان های زبان، دهان و دستگاه گوارش مربوط به سیگار و مواد دخانی است.

دکترسید حسن هاشمی در دهمین جلسه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات با اشاره به استفاده ۸ میلیون نفر از مواد دخانی در کشور، اعتیاد را یک مصیبت بیان کرد و گفت: اعتیاد به مواد دخانی با مصرف سیگار شروع می شود و علاوه بر این که زندگی فرد را فلج می کند باعث می شود که خانواده فرد معتاد نیز درگیر شود.

دکتر هاشمی گفت: این که گفته می شود اعتیاد از سیگارشروع می شود یک بحث علمی است. وزیر بهداشت با بیان این که ۹۰ درصد ابتلا به سرطان های ریه به دلیل استعمال سیگار است، افزود: ۷۵ درصد سرطان های زبان، دهان و دستگاه گوارش مربوط به سیگار و مواد دخانی است و کسی که به خود آسیب می زند به جامعه نیزئ آسیب می زند.

دکتر هاشمی افزود: اگر استعمال دخانیات به همین روال در کشور ادامه یابد تا ۴۰ سال آینده ایران همانند کشور مصر و پاکستان بالاترین آمار مصرف مواد دخانی را خواهد داشت.

وی در خصوص اظهارات برخی از مسئولین مبنی بر این که وزارت بهداشت نباید دخالتی در مبارزه با استعمال مواد دخانی داشته باشد، گفت: مابه دنبال پیشگیری از بروز بیماریها و کاهش بار مالی ناشی از آن هستیم و در در کنار تمام این مسائل نگران عدم رشد کشور نیز هستیم. بنابر این وظیفه خود می دانیم که در امر کنترل و مبارزه با دخانیات وارد عمل شویم چرا که مردم و خانواده ها از ما انتظار دارند.

دکتر هاشمی با اشاره به مصرف رو به افزایش قلیان و سیگار در کشور، تاکید کرد: باید همه دستگاه ها بخصوص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما در امر مبارزه با دخانیات در قله این برنامه ها فعال باشند و هر چقدر در این زمینه برنامه پخش شود باز هم کم است چرا که بخش عمده ای از آسیب ها و معضلات فرهنگی ما از تولیدات فرهنگی ناشی می شود.

به گزارش وبدا وزیر بهداشت با تاکید بر این که نباید واعظ بی عمل باشیم، افزود: کسانی که خود از سیگار و قلیان استفاده می کنند نمی توانند در مبارزه با دخانیات و کنترل آن موفق و تاثیرگذار باشند بنابر این لازم است ابتدا ازخود شروع کنند.

دکتر هاشمی یکی از مشکلات بزرگ در بحث استعمال دخانیات را استفاده از قلیان و ریخته شدن قبح و زشتی آن در میان افراد بیان کرد و افزود: تنها ۲۰ درصد مواد قلیان، تنباکو است و ۸۰ درصد آن از مواد روانگردان، بنزن و حلال های آروماتیک و قارچ های بیماری زا است که بنزن موجود در قلیان باعث می شود فرد قلیانی ۱۵ سال زودتر به سرطان مبتلا شود.

دکتر هاشمی در ادامه در خصوص قاچاق کالا و سیگار تاکید کرد: باید موضوع قاچاق در کشور درست شود تا در اقتصاد مقاومتی درست عمل کنیم و در ادامه این سوال را مطرح کرد که آیا نمی توانستیم طی ۲۰ سال گذشته جلوی قاچاق را بگیریم!؟

وی در ادامه به مصوبه مجلس نهم در خصوص افزایش مالیات بر سیگار اشاره کرد و افزود: ما هیچ چشم داشتی به این مبلغ نداریم. برای ما سلامتی مردم مهم است

دکتر هاشمی با اشاره به وجود توانایی های لازم برای مبارزه با دخانیات در کشور و نبود اراده کافی از سوی دستگاه های مختلف، افزود: ما به عنوان وزارت بهداشت قربانی ناکارآمدی بخشی از دستگاه هایی که می توانند کارآمدعمل کنند، شده ایم.

وزیر بهداشت با بیان این که مصرف قلیان تفریح نیست بلکه مصیبت است، تاکید کرد: ضروری است تا مردم عدم مصرف مواد دخانی بویژه قلیان را جدی بگیرند اما سیاستمداران نیز باید به این مسئله مهم توجه ویژه ای داشته باشند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :