در طول دو سال اخیر پروژه های متعددی در راستای کاهش ترافیک در کلانشهر تبریز اجرا شده و یا در حال اجرا است که تقاطع های غیرهمسطح، بخشی از این پروژه ها است.

به گزارش تبریزمن، تقاطع های غیر همسطح از جمله موثرترین پروژه هایی است که در ترافیک تبریز تحول چشمگیری ایجاد کرده است .

وجود ترافیک سنگین در مسیرهای پرتردد شهری و مشکل در عبور ومرور وسایط نقلیه، موجب ترافیک سنگین در خیابان ها و نارضایتی مردم می شود.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تبریز در این خصوص می گوید چندین پروژه ی عمرانی بصورت تقاطع های  غیر همسطح  در سطح شهر اجرا شده و تعدادی نیز در حال اجرا می باشد و با توجه به اهمیت آن ها، با همت عوامل شهرداری  پیشرفت خوبی داشته و در نتیجه برنامه ریزی های انجام شده، امید است که در مدت زمان تعیین شده  به اتمام برسد.

محبوب عبداله پور با ذکر پروژه های  تقاطع های غیر همسطح گلپارک – جانبازان- ۶۵ متری خاوران – میدان آذربایجان و تقاطع غیر همسطح آخونی می افزاید: با اجرای این پروژه ها و بهره برداری از آنها به نوعی جراحی ترافیکی در شهر تبریز صورت خواهد گرفت و تحول چشمگیری را در ترافیک شهر تبریز شاهد خواهیم بود.

وی پروژه عظیم میدان آذربایجان را یکی از طرح های بزرگ در دست اجرای شهرداری عنوان و درخصوص مزایای این پروژه چنین خاطرنشان می کند:میدان آذربایجان به عنوان یکی از بزرگ ترین میدان های کشور محسوب می شود که با سه شریان اصلی به اتوبان پاسداران- بلوار آذربایجان، فرودگاه و بلوار ستارخان متصل است و طبق برآوردها، در هر ساعت ۱۲ هزار خودرو وارد محدوده میدان می شود.

طبق محاسبات صورت گرفته و با اجرای سه رمپ پاسداران – بابایی – آذربایجان  در قالب مسیرهای طبقاتی امکان دسترسی به مسیر بلوار ستارخان از طریق خطوط رفت و برگشت فراهم خواهد شد.

وی ادامه می دهد: لاین اتوبان پاسداران در فاز اول این پروژه، در اواخر سال جاری افتتاح و کل پروژه طی دو سال آینده مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت .

عبداله پور در ادامه به پروژه ی تقاطع غیرهمسطح گلپارک اشاره کرده و می گوید: طرح زیرگذر این پروژه در دو باند رفت‌ و برگشت به طول ۶۲۰ متر بوده و دارای دو رمپ جداگانه ۲۰۰ متری و ۳۰۰ متری شمالی و جنوبی می‌باشد.

عرض این زیرگذر،۲۴ و نیم متر است که در دو باند رفت و برگشت هم فضایی ۷ متری برای تردد خودروها طراحی‌شده و با توجه به پیشرفت چشمگیر پروژه، پیش بینی می شود در مدت زمان مقرر ۱۲ ماه  آماده ی افتتاح گردد.

معاون فنی و عمرانی شهردار تبریز، در ادامه به تقاطع غیر همسطح جانبازان اشاره کرده و می گوید: با توجه به مسیر ارتباطی موجود حدفاصل ضلع جنوبی زیرگذر آبرسان به بلوار استاد شهریار که به‌صورت رودگذر می‌باشد، لزوم احداث یک پل روگذر در این مسیر به چشم می‌خورد که تقاطع غیر همسطح جانبازان در راستای این نیاز صورت گرفته است.

عبداله پور  در ادامه به پروژه ۶۵ متری خاوران اشاره  کرده و در تشریح مشخصات فنی این پروژه می گوید: این پروژه دارای ۱۱۸ عدد شمع و چهار رمپ می‌باشد که  بصورت طرح شبدری کامل در  حال اجرا می باشد.

وی همچنین در  رابطه با تقاطع غیر همسطح آخونی هم اضافه می کند: طول تقاطع غیر همسطح آخونی ۴۳۲ متر است. این پروژه دارای ۵ دهانه و همچنین ۶ پایه بتنی می باشد و انتظار می رود که تا پایان سال جاری مورد بهره برداری قرار بگیرد.

 وی با ابراز امیدواری به روند اجرای پروژه ها می گوید: امیدواریم با اجرای کامل این پروژه ها و تاثیر گذاری آنها بر ترافیک شهری، در آینده ای نزدیک شاهد روان شدن ترافیک در نقاط مختلف شهر باشیم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :