استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به کمک ۵۶۰ میلیارد ریالی خیران به اداره کل بهزیستی استان، گفت: خیران آذربایجان شرقی علاوه بر بحث مدرسه سازی در همه حوزه ها در کنار مسئولان قرار دارند.

به گزارش تبریزمن،  اسماعیل جبارزاده روز یکشنبه در دیدار مدیران بهزیستی استان با وی افزود: در استان ما زنان و مردانی هستند که برای کمک به افراد نیازمند بخشی از اموال خود را اهدا می کنند.

وی ادامه داد: باید فرهنگ کمک خیران به بهزیسی بسط داده شود و اگر مردم از نیازهای استان آگاه شوند در کنار مسئولان قرار خواهند گرفت.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: مردم استان مردمی خیر، انسان دوست و علاقمند به درماندگان هستند و اگر از نیازهای بهزیستی آگاه شوند بیش از این در کنار این اداره کل قرار خواهند گرفت.

وی با اشاره به اهمیت خدماتی که از سوی بهزیستی ارائه می شود، اضافه کرد: مدجویان بهزیسی از نظر روحی، جسمی و یا مالی نیازمند حمایت هستند و خدمت به این افراد نیازمند توفیق الهی است که نصیب کارکنان این سازمان شده است.

جبارزاده با اشاره به افتتاح ۱۱ اورژانس اجتماعی جدید در استان اظهار کرد: اورژانس اجتماعی از جمله بخش های مورد نیاز جامعه است که خبر افزایش آن در سطح استان خوشحال کننده است.

وی گفت: در بحث حوادث غیرمترقبه همچون سیل، زلزله و حادثه قطار که در استان به وقوع پیوست، نقش مددکاران و روانشناسان این سازمان بسیار پررنگ بود.

استاندارآذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه اورژانس اجتماعی یکی از ضروریات جامعه است، اظهار کرد: کسانی که توان دفاع از خود را ندارند و نیازمند امداد و حمایت هستند توسط این نهاد مورد حمایت قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینکه چهار درصد جمعیت استان را معلولان تشکیل می دهند، ادامه داد: باید موضوع پیشگیری از معلولیت بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و آزمایشات قبل از ازدواج برای زوج هایی که ممکن است فرزند معلول به دنیا بیاورند جدی گرفته شود.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی نیز در این دیدار گفت: تعداد ۱۲۰ طرح عمرانی، اجتماعی و مددجوئی در هفته جاری در استان افتتاح و راه اندازی می شود.

محسن ارشدزاده افزود: برای اجرای این تعداد طرح با اشتغالزائی ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم، اعتباری بیش از یک هزار و ۱۶۰ میلیارد ریال در قالب بودجه های دولتی، مشارکت های مردمی و سرمایه گذاری بخش غیردولتی هزینه شده است که بیشتر اشتغالزائی آنها مربوط به خانواده های تحت پوشش بهزیستی می باشد.

وی، جامعه هدف بهزیستی آذربایجان شرقی را ۳۰ درصد جمعیت استان معادل یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: ۲۵۰ هزار نفر از این تعداد به طور مستقیم تحت پوشش بهزیستی بوده و خدمات روزمره دریافت می کنند و بقیه افراد بر حسب نیازمندی های خود حداقل یک بار مراجعه به بهزیستی را تجربه کرده اند.

ارشدزاده ، تعداد معلولان آذربایجان شرقی ۱۶۰ هزار نفر بیان کرد که ۶۰ هزار نفر از آنها خدمات مستمر دریافت می کنند.
وی ادامه داد: هم اکنون تعداد ۴۲۰ هزار نفر سالمند بالای ۶۰ سال سن در استان وجود دارد که تعداد ۱۵ هزار نفر از انها دریافت کننده مستمر خدمات بوده و تعداد ۸۰۰ نفر در خانه های سالمندان نگهداری می شوند.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی از وجود ۱۰ هزار نفر بیمار روانی مزمن در استان خبر داد و گفت: از این تعداد سه هزار و ۵۰۰ نفر خدمات مستمر می گیرند و یکهزار نفر نیز خدمات در منزل دریافت می کنند.

وی، طرح جامع توان بخشی مبتنی بر جامعه را از جمله طرح های جدید در حوزه بهزیستی اعلام کرد که بر این اساس تمامی خانوارهای دارای معلول و نیازمند به خدمات بهزیستی شناسائی و تحت پوشش قرار می گیرد.

ارشدزاده گفت: بر همین اساس از پارسال این طرح در استان اجرایی شده است و تاکنون یک میلیون و یکصد هزار نفر از جمعیت روستائی به طور دقیق و موردی سنجش شده اند که در نتیجه تعداد ۲۴ هزار نفر معلول شناسایی شدند.

وی، خدمات رسانی به تعداد ۷۹۰ دانشجوی معلول در قالب کمک هزینه های تحصیلی، ارایه خدمات توان بخشی به تعداد ۸۵۲ بیمار ضایعه نخاعی به ارزش ۱۵ میلیارد ریال، کاشت خلزون برای ۹۸ بیمار، توانمندسازی تعداد یکهزار ۲۲۰ زن سرپرست خانوار، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و روستائی قرار داد تعداد سه هزار و ۸۵۳ خانوار با مزیت بازنشستگی و حمایت از دو هزار زن سرپرست خانوار و ۸۷۲ خانوار دارای دو و چند قلو زائی را از دیگر اقدامات این اداره کل اعلام کرد.

وی افزود: تحت پوشش قرار دادن ۴۵ هزار کودک در قالب یکهزار مهدکودک شهری و روستائی و بهره مندی تعداد ۱۴ هزار و ۲۰۰ کودک روستائی از یک وعده غذای گرم طی شش ماه با هزینه ۳۵ میلیارد ریال از دیگر فعالیت های اداره کل بهزیستی آذربایجان شرقی طی سال ۱۳۹۵ است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :