رئیس شورای اسلامی شهر تبریز، با بیان این‌که بودجه محدود دولت و شهرداری، نمی‌تواند حلال مشکل اقتصاد باشد، تقویت سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، علاوه‌بر حل معضل اشتغال، می‌تواند اقتصاد دولتی را تعدیل کرده و زمینه‌های تخلف را نیز کاهش دهد.

به گزارش تبریزمن، شهرام دبیری در جمع شهروندان محله بهار در مسجد ولایت، افزود: سالانه قراردادهایی به ارزش۳هزار میلیارد تومان، با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی  منعقد می‌شود که در عرض چند سال به ثمر می‌رسد؛  با فرض ضرورت سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیون تومان برای هر یک نفر و در صورت رسیدن این حجم به ۵ هزار میلیارد تومان، می‌توان به نرخ بیکاری جامعه شهر تبریز پاسخ‌ نتیجه‌بخشی داد.

وی با بیان این‌که اقدامات شهرداری تبریز در راستای کاهش زمینه‌های فساد پیش می‌رود، تدوین دستورالعل‌های قوانین ساخت‌و‌ساز، کاهش مراجعات حضوری و ایجاد نظام مراجعات مجازی، اصلاح ساختار اداری و حذف دخالت افراد در کمیسیون‌ها را از اقدامات شهرداری و شورا در رفع زمینه‌های تخلف عنوان کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر تبریز، با اشاره به نقش رفتارهای شهروندی در این زمینه، اظهار داشت: متاسفانه بخش عمده‌ای از درخواست پروانه‌های ساختمانی، به حق خود قانع نیستند؛ در صورت پایبندی به قانون، طبیعی است که نیازی به مراجعه به شهرداری نخواهد بود و می توان از طریق سامانه اینترنتی مراحل اداری ساخت‌و‌ساز را طی کرد؛ این در صورتی است که با ایجاد خواسته های غیرقانونی، طبیعی است که زمینه‌های تخلف نیز ممکن است میان برخی کارکنان ایجاد شود.

دبیری با بیان این‌که بروکراسی اداری در ایران و اقتصاد دولتی موجب شده فساد اداری در ایران بیش از سایر کشورها باشد، گفت: ۱۳ نهاد نظارتی فعالیت‌های اقتصادی را پیگیری می‌کنند اما علی‌رغم این نظارت‌ها شاهد نهادینه‌شدن فساد اداری در برخی مجموعه‌ها هستیم.

وی اضافه کرد: اتفاقات اخیر شهرداری و شورای اسلامی شهر تبریز، مختص این مجموعه‌ها نیست و متاسفانه در سایر شهرها و سازمان‌ها نیز بارز است؛ طبق برآوردهای سازمان‌های شفاف‌سازی، کشورمان در رده‌بندی ۱۶۸ کشور، رتبه ۱۳۱ را در رده‌بندی سلامت اداری دارد که این امر، در شان کشور اسلامی‌مان نیست.

رئیس شورای اسلامی شهر تبریز، همچنین بیان این که دولت قدم‌های مثبتی در جهت رفاه، بیمه تامین اجتماعی و بیمه سلامت برداشته است، خاطرنشان کرد: به واسطه عملکرد چشمگیر دولت، تورم کاملاً مهار شده و در آستانه تک‌رقمی‌شدن است. این امر، اگر با کنترل رکود همراه باشد، می‌تواند ضامن موفقیت‌های بعدی باشد؛ کاهش نرخ سود بانکی در این راستا، ارزشمند بوده و می‌تواند موجب سوق‌یافتن سرمایه‌ها به سمت تولید باشد.

دبیری با اشاره به تعامل مثبت دولت و شهرداری تبریز گفت: در نبود مدیریت واحد شهری، شهرداری و عموم دستگاه‌های اجرایی و دولتی، به یک مدیریت هماهنگ و متحد دست یافته‌ است.

وی با اشاره به ضرورت نقش‌آفرینی نمایندگان تبریز در مجلس شورای اسلامی در این هماهنگی، گفت: از نمایندگان جدید انتظار می‌رود، در عین پیگیری موضوعات گروهی و جناحی، در بحث منافع شهر متحد بوده و حامی مدیریت شهری باشند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :