توزیع میوه شب عید که چند سالی است در اقصی نقاط کشور رواج یافته، فعالان اقتصادی و مسئولان اجرایی ادامه این شیوه توزیع میوه را چندان موثر و مفید به حال بازار و مردم تصور نمی کنند.

به گزارش تبریزمن، هرچند در سال های گذشته و بنا بر اقتضای بازار و نوسان قیمت ها دولت ها مجبور به استفاده و اجرای این شیوه برای کنترل بازار بودند، اما با روی کار آمدن دولت یازدهم و مهار نسبی تورم در بازار و نیز پایین نگه داشتن قیمت ها به ویژه در بخش میوه، ضرورتی برای ادامه این نوع توزیع میوه میان مردم از طریق غرفه های شهرداری وجود ندارد.

رئیس اتاق اصناف شهرستان تبریز با تاکید بر اینکه ورود دولت به بازار در هر بخش و حوزه ای نتیجه ای مثبت و مفید برای اقتصاد ندارد، گفت: در حال حاضر وضعیت بازار میوه بسیار خوب و متعادل است که اگر دولت بخواهد برای تامین میوه شب عید وارد عمل شود به طور قطع تعادل این بازار بر هم می خورد که این موضوع به ضرر مردم است.

حبیب هاشمی اظهار کرد: باید توجه داشت که اگر بازار به دست تجار، بارزگانان و خود اصناف مدیریت شود، شرایط به گونه ای پیش می رود که مورد دلخواه مردم و البته دولت نیز است، در غیر این صورت با برهم خوردن تعادل بازار، قیمت ها به طور تصنعی بالا رفته و قدرت خرید مردم پایین می رود.

وی با اشاره به برنامه ریزی های دولت برای تامین و توزیع میوه شب عید در روزهای پایانی سال، یادآور شد: در هر حال با توجه به خرید حجم انبوهی از میوه توسط سازمان جهاد کشاورزی، اصناف مربوطه در تبریز همکاری با دولت را در دستور کار خود قرار داده و در این زمینه می خواهد همدوش و هم راستای دولت برای توزیع این اقلام در آستانه عید باشد.

هاشمی، از دولت خواست تا حد امکان مدیریت توزیع میوه شب عید در شهرهای مختلف به ویژه شهرهای بزرگ مثل تبریز را به اصناف واگذار کند تا این طرح به بهترین شکل ممکن اجرا شود.

به گفته وی، قیمت هر کیلوگرم پرتقال در بازار تبریز هم اکنون۲۳هزار ریال است که اگر دولت وارد این چرخه قیمت شود، به طور قطع این رقم افزایش حداقل ۳۰ درصدی خواهد داشت.

در همین حال رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی که متولی اصلی تامین میوه شب عید است گفت: هدف اصلی ما کمک به تولید کننده و مصرف کننده برای تامین میوه مورد نیاز خود در آستانه سال جدید است که بر همین اساس طبق سال های گذشته دولت تصمیم به خرید، ذخیره سازی و توزیع میوه در دو قلم پرتقال و سیب گرفته است.

کریم مهری اظهار کرد: مقدمات این کار از مهر ماه سالجاری با اعزام نفرات سازمان برای خرید پرتقال از شهرهای قائم شهر و نکا انجام گرفت و دو هزار و ۲۰۰ تن از این محصول خریداری و هم اکنون در سردخانه های استان ذخیره شده است.

وی ادامه داد: محصول سیب مورد نیاز مردم آذربایجان شرقی نیز به میزان ۶۶۴ تن از شهرهای مراغه، مرند و میانه تامین شده و برای توزیع در سطح استان آماده است که قرار است این میوه ها در ۱۲۲ غرفه که ۳۲ مورد آن به شهر تبریز تعلق دارد بین آحاد مردم توزیع شود.

مهری، افزایش قیمت هر کیلوگرم پرتقال و سیب دولتی آماده توزیع در آستانه سال جدید نسبت به قیمت فعلی بازار را محتمل دانست و گفت: در هر حال با توجه به ذخیره سازی این مقدار میوه در استان باید توزیع آن مثل سال های گذشته انجام شود اما می توان برای سال های آینده در این زمینه تجدید نظر کرد.

وی، کاهش نگرانی ها از بابت تامین میوه موردنیاز برای سال جدید را از دیگر اهداف سازمان جهاد کشاورزی برای خرید پرتقال و سیب بیان کرد و افزود: بر این اساس هیچ کمبودی در استان نداریم و نگرانی های سال های قبل در زمینه کمبودها و نوسانات شدید قیمت ها را شاهد نخواهیم بود.

مهری با تایید اینکه ثبات بازار و روند کاهشی قیمت ها باید منجر به عدم دخالت دولت در بازار شود، اضافه کرد: اما طرح مزبور که از سال های قبل اجرا شده در سال جاری نیز تداوم می یابد و ما معتقدیم بخش خصوصی به راحتی می تواند از عهده تامین و تنظیم بازار شب عید برآید.

نائب رئیس اتاق اصناف شهرستان تبریز با اشاره به اینکه اصناف آذربایجان و تبریز جزو با انصاف ترین و کم خلاف ترین اصناف کشور هستند، معتقد است: دولت نباید از بابت بروز نوسانات و افزایش قیمت ها در آستانه سال نو نگران باشد، زیرا که اصناف این شهر اصل مهم خود کنترلی را در طول سال سرلوحه فعالیت های خود قرار داده و در روزهای آینده نیز چنین خواهد بود.

محمدعلی شریعت زاده، مدیریت دولتی در تامین میوه شب عید را مورد انتقاد قرار داد و افزود: آثار و تبعات منفی دخالت دولت در این بازار بدون تردید از آثار مثبت آن بیشتر خواهد بود که تجربه آن در دو سال اخیر می تواند برای مسئولان امر راهنمای خوبی باشد.

وی ادامه داد: باید توجه داشت که سپردن این موضوع به اتحادیه میوه و تره بار شهرها موجب پایین آمدن قیمت ها و نظارت بیشتر می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز دخالت دولت در تامین میوه شب عید را غیر منطقی دانست و گفت: این شیوه موجب افزایش طبیعی قیمت ها می شود و اگر نحوه توزیع و قیمت گذاری ها با حساسیت و منطق همراه نشود، تعادل و ثبات کنونی بازار به هم خواهد ریخت.

حسین نجاتی، رکود حاکم بر اقتصاد کشور را مورد اشاره قرار داد و افزود: این موضوع باعث شده تا قیمت ها طی سالجاری نوسان بسیار پایینی داشته باشد و حتی در برخی کالاها و خدمات شاهد کاهش قیمت ها نیز بوده ایم که اگر دولت بخواهد وارد این سیستم شده و خود توزیع و قیمت گذاری را عهده دار شود، افزایش قیمت میوه در آستانه سال جدید دور از ذهن نخواهد بود.

وی گفت: در حال حاضر محصول پرتقال و سیب به اندازه کافی با قیمت های بسیار مناسب در بازار موجود است که اگر دولت در روزهای پایانی سال رسالت و وظیفه نظارتی خود را تشدید کند، بعید است این تعادل و ثبات دچار لغزش شود که این وضعیت هم به نفع مصرف کننده و هم به نفع تولید کننده است.

با تمام این اوصاف به نظر می رسد با توجه به ثبات نسبی بازار و قیمت ها، توزیع میوه شب عید راهکار مناسب، مطلوب و کارساز برای ایجاد تعادل در بازار و کمک به پایین تر نگه داشتن قیمت میوه نیست.

نقطه قابل تامل و بررسی درباره توزیع میوه شب عید این است که آیا اقدام دولت تنها در بخش میوه و آن هم برای دو محصول سیب و پرتقال ضرورت بازار باثبات این دو محصول است؟


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :