سرویس فناوری اطلاعات تبریزمن: سیستم TMS انطباق نقل و انتقالات بازیکن (Transfer Matching System) در فوریه ۲۰۰۸ به‌صورت آزمایشی فعالیت خود را آغاز کرد و به‌صورت همزمان در ۱۸ کشور معرفی گردید.

fifa_tms

فیفا هدف از این سیستم را انتقال سریع‌‌تر، راحت‌‌تر و شفاف‌تر بازیکنان عنوان کرده است و استفاده از این سیستم را در همه کشورهایی که عضو این اتحادیه هستند اجباری کرد تا همه انتقالات بین‌المللی بازیکنان به‌صورت آنی (ONLINE) ثبت شود.

در سیستم TMS که به‌عنوان یک پلتفرم آنلاین است یک باشگاه به‌عنوان صادرکننده بازیکن و یک باشگاه به‌عنوان گیرنده بازیکن اطلاعات و مدارک موردنیاز جهت انتقالات را مابین خود انجام می‌دهند. بازیکن ممکن است یا به‌صورت قرضی و یا به‌صورت دائمی بین دو باشگاه ردوبدل شود. اطلاعات درج‌شده توسط باشگاه‌ها به‌غیراز مبلغ قرارداد و مباحث مالی باید تقریباً یکسان باشد در غیر این صورت انتقال انجام‌نشده و اتحادیه فوتبال موردنظر نمی‌تواند ITC (گواهینامه انتقال بین‌المللی) بازیکن را صادر کند.

در سیستم TMS تا به امروز ۲۰۹ فدراسیون ازجمله فدراسیون جمهوری اسلامی ایران و ۶۵۰۰ باشگاه از سراسر جهان عضو هستند. فدراسیون فوتبال هلند (KNVB) اولین عضو افتخاری در این سیستم بود.

فیفا عنوان کرده است که به خاطر چهار مورد به فکر راه‌اندازی این سیستم افتاده است:

  1. شناسایی هویت بازیکنان

  2. جزئیات اشتغال بازیکن

  3. هزینه‌های نقل‌وانتقال

  4. شناسایی و مدیریت واسطه‌ها یا مدیر برنامه‌ها

اطلاعات بازیکن، جزئیات باشگاه قبلی، تمامی پرداخت‌ها، پاداش، حقوق ماهیانه، زمان‌بندی و جزئیات پرداخت بانکی در هر باشگاه‌ مبدأ و مقصد، تصویر مدارک از اسناد شناسایی بازیکن، قرارداد کاری، قرارداد مدیر برنامه، درصد مالی مدیر برنامه بین باشگاه جدید و قدیمی بازیکن باید آپلود و درج شود.

اما باکمی دقت در ساختار این سیستم و نحوه فعالیت فیفا می‌توان به‌وضوح این را درک کرد که TMS یک ابزاری جهت حذف واسطه‌ها و تدوین آن به‌عنوان پایگاه اطلاعاتی ثابت و مورداطمینانی استنباط نمود که می‌تواند استفاده مالی و سود زایی مناسبی برای فیفا باشد. در حال حاضر کلیه اطلاعات مندرج در این سیستم برای مدیران ارشد محفوظ است اما فیفا این اطلاعات را در مقابل دریافت هزینه می‌فروشد.

اما آمار جالبی که از این سیستم به بیرون درج کرده است پنج کشور فعالی است که بیشترین نقل‌وانتقال را داشته‌اند. طبق اعلام فیفا به ترتیب انگلستان، آلمان، اسپانیا، ایتالیا و فرانسه بیشترین فعالیت را در چهارچوب پلتفرم TMS داشته‌اند.

01

تصویر بالا تعداد نقل و انتقالاتی را که توسط پنج کشور طی سالهای ۲۰۱۱ – ۲۰۱۵ انجام‌شده است نشان می‌دهد.

02

و در تصویر بالا نیز تعداد نقل‌وانتقال اسپانیا طی سال‌های ۲۰۱۱ – ۲۰۱۵ را نشان می‌دهند که توسط TMS فیفا انجام‌شده است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد آمار نقل و انتقالات باشگاه‌های ایران و در رأس آن فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران که عضو این سیستم است نتایجی به دست آوریم که محمدرضا کسرایی رئیس روابط بین‌الملل سازمان لیگ فوتبال ایران با عنوان کردن اینکه نشر این مطالب محرمانه است موفق به اعلام دقیق نقل‌وانتقال بین باشگاه‌های ایرانی نشدیم.

گفتنی است دور جدید نقل و انتقالات در این سیستم برای ایران در نیم‌فصل اول از شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۴ آغاز و در روز پنج‌شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۴ پایان خواهد یافت و همچنین در نیم‌فصل دوم از سه‌شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ لغایت دوشنبه ۷ دی ۱۳۹۴ ثبت نقل‌وانتقال بازیکنان خارجی فعال خواهد بود. این برنامه توسط فیفا اعلام‌شده است و درصورتی‌که فدراسیون فوتبال ایران تغییری در آن به دلیل مسابقات تیم ملی و … انجام ندهد ثابت معتبر خواهد بود.

گزارش از: روزبه بهروزی


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :