هر سال آبستنِ رخدادهای تلخ و شیرین بسیاری است که در بستر ثانیه ها، روزها و و ماه ها متولد می شوند که یا اشک به چشم جهان و مردمانش می آورند یا لبخند را به آنان هدیه می دهند. سال ۲۰۱۵ نیز از این قاعده مستثنا نیست.

به گزارش تبریزمن، سال ۲۰۱۵ میلادی نیز با فراز و نشیب های زیادش به پایان رسید. این سال همچون سال های گذشته، شادی ها و غم های زیادی در خود داشت. از رویدادهای غم انگیز طبیعی همچون زلزله نپال، بهمنِ افغانستان تا بحران اجتماعی- سیاسیِ آوارگی و مهاجرت، از حج خونین و فاجعه منا تا شوک تروریسم در پاریس و لبنان و از خبر خوش ۲ توافق تاریخیِ هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵ تا عزم جدی سران جهان برای کاهش گازهای گلخانه ای و … همه رویدادهایی هستند که خوب یا بد، سرنوشت بسیاری از انسان ها را در سالی که گذشت، دگرگون ساختند. چنانچه جهان در ِسالِ ۲۰۱۵ را در چشم بر هم زدنی تصور کنیم رویدادهای زیر در ذهنمان بار دیگر مرور خواهد شد.

۱-بی شک بحران مهاجران، یکی از مهمترین مسائل جهان نه فقط در سال ۲۰۱۵ بلکه شاید در دهه و سده کنونی است.

آوارگانی که به دنبال ناامنی و فقر در خارومیانه، آفریقا و افغانستان، کابوس مرگ را به جان خریدند تارویای آزادی و آرامش را فراتر از مرزهای سرزمینی و در قاره ای دیگر جستجو و واقعیت بخشند. در جریان ناآرامی هایی که به دنبال جنگ داخلی و گسترش تروریسم در مناطق یاد شده به ویژه در سوریه به وجود آمد، هزاران تن از مردان، زنان و کودکان بی دفاع، سوار بر امواج شدند شاید در آنسوی آب های مدیترانه، رنگ امنیت را ببینند اما در این راه صدها «آیلان» غرق شدند و بسیاری نیز پشت سیم های خاردار در یونان و مجارستان و … همچنان دهانشان دوخته است.

۲- سقوط هواپیمای ژرمن وینگز با ۱۴۴ سرنشین، رخداد تلخ دیگری بود که در چهارم مارس ۲۰۱۵ و در پی مشکلات روحی خلبان به وقوع پیوست و هرگز به مقصد نرسید. این سقوط موجی از نگرانی و ترس را میان مسافران و وضع و به کارگیری قوانین سختگیرانه تری از سوی شرکت های هوایی را در ارتباط با سلامت روانی کارکنان پروازها به دنبال داشت.

۳- در تاریخ ۲۳ ژانویه عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان درگذشت و برادرش سلمان پادشاه این کشور شد. پس از آن حکومتِ سعودی ۲۵ مارس، با ائتلاف چند کشور عربی، یمن را آماج حمله های هوایی قرار داد و جنگی خونین را در این کشور آغاز کرد که به موجب آن هزاران انسان بی دفاع کشته شدند و بیمارستان ها، خانه ها، مدرسه ها و به طور کلی مناطق غیر نظامی، بی رحمانه با خاک یکسان شدند.

۴- زلزله ۷٫۹ ریشتری نپال در ۲۵ آوریل که بیش از هشت هزار نفر قربانی گرفت، در کنار زلزله و ریزش بهمن در منطقه کوهستانی ولایت پنجشیر افغانستان در تاریخ ۲۶ فوریه که به مرگ بیش از ۲۰۰ افغان منجر شد، واقعه غم انگیز دیگر در سال گذشته بودند.

۵- سپتامبر ۲۰۱۵ حوادث ناگوار بسیاری برای حاجیان بیت الله الحرام در پی داشت و جهان اسلام را داغدار کرد. نخستین حادثه سقوط یک جرثقیل در روز ۱۱ سپتامبر بر سر حجاج بود که در پی آن ۱۱۱ تن جان باختند. حادثه تلخ دیگر، ۲۴ سپتامبر مصادف با عید قربان بود که در پی ازدحام جمعیت و مسدود شدن مسیرهای منتهی به رمی جمرات، ۲ هزار و ۲۳۶ حاجی بر اثر گرما، فشار و تشنگی جان خود را از دست دادند.

۶- سیزدهم نوامبر، روزی خونین در لبنان و فرانسه بود. در این روز حملات داعش که اکنون قلمرو عملیات تروریستی خود را فراتر از مرزهای سوریه و عراق برده است، به مرگ انسان های زیادی انجامید. در پی انفجار دو بمب در بیروت، ۳۷ تن کشته و ۱۸۱ تن زخمی شدند. در عملیات تروریستی داعش در شش نقطه از پاریس نیز ۱۳۰ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند؛ حادثه ای که این بار در اروپا صورت گرفت و به دنبال موج مبارزه با داعش را شدت بخشید.

۷- بیست و یکمین کنفرانس سالانه طرف های معاهده کنوانسیون تغییرات اقلیم سازمان ملل متحد که با هدف دستیابی به یک توافق نامه و قراردادی جهانی برای تغییرات اخیر آب وهوایی با حضور تمام ملت های جهان از ۳۰ نوامبر تا ۱۲ دسامبر در پاریس برگزار شد، رویداد خوشایندی در سال ۲۰۱۵ میلادی بود. شرکت کنندگان در این کنفرانس جهانی، با پیمان نوینِ رویارویی با تغییرات آب و هوایی موافقت کردند. هدف از این پیمان کاهش تولید گازهای گل خانه ای و کاهش مصرف سوخت های فسیلی است. سران کشورها توافق کردند در مورد آلاینده ها سخت گیری بیشتر نشان بدهند.

۸- اما دست یابی به توافق هسته ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ که در ۱۴ جولای در شهر وین به دست آمد. توافقی که بر مبنای منطق صلح و گفت و گو توانست یکی از مهم ترین رویدادها را در سال ۲۰۱۵ میلادی در تقویم جهان رقم زند. سرانجام قدرت دیپلماسی دستگاه دیپلماسی و تیم هسته ای ایران، توانست به توافقی جامع میان ایران وکشورهای گروه ۱+۵ منجر شود و تلاش ۱۲ سال به ثمر بنشیند و افزون بر لغو تحریم ها، چهره صلح ایران در جامعه بین الملل بشناساند.

۹- برافراشته شدن پرچم فلسطین در مقر سازمان ملل متحد واقعه خوشایند دیگری است که در ۳۰ سپتامبر صورت گرفت. مجمع عمومی سازمان ملل دهم سپتامبر با ۱۹۹ رای طرح برافراشتن پرچم فلسطین را تصویب کرد. محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان این روز را روزی تاریخی و روز عزت و سربلندی فلسطینیان دانست. این امر گامی مثبت در اثبات حقانیت فلسطین به عنوان یک کشور و نویدی برای آینده سیاسی این کشور به شمار می رود.

۱۰- بیستم جولای سالی که گذشت، آمریکا و کوبا پس از ۵۴ سال قطع روابط دیپلماتیک، سفارتخانه های خود را در کشور مقابل بازگشایی کردند. تاریخچه روابط این ۲ کشور همواره سرشار از تنش بوده پس از اعمال تحریم ها علیه دولت سوسیالیستی و انقلابی فیدل کاسترو از سوی آمریکا این روابط در سال ۱۹۶۱ قطع شد.در حاشیه کنفرانس آمریکا در پاناما روسای جمهوری دو کشور کوبا و آمریکا پس از پنجاه سال در نهم آوریل ۲۰۱۵ با یکدیگر دیدار کردند و به یکدیگر آغاز بهبود روابط و بازگشایی سفارتخانه ها را وعده دادند.

سال ۲۰۱۵ میلادی با همه حوادث خوب و بدش، برای ایران دستاورد بزرگی در خود داشت. توافق هسته ای که بیش از ۱۲ سال، افزون بر روابط سیاسی و دیپلماتیک، نگرانی و دغدغه اصلی مردم به شمار می رفت زیرا که ابعاد این گفت و گو ها زندگی اجتماعی- اقتصادی همه قشرهای جامعه را متاثر و عرصه را برای جولان فرصت طلبان از شرایط تحریم فراهم ساخته بود.

سال ۲۰۱۵ با همه حوادث خوب و بد گذشت، اما همچنان موج خشونت، بیماری، تروریسم، بحران محیط زیست، بازی های سیاسی در عرصه بین الملل و … همچنان جای خود باقی است باشد که سال نو میلادی، نوید صلح، ارامش امنیت برای همه جهانیان باشد.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :