استاندار آذربایجان شرقی گفت: هیچ پروژه‌ای در استان بدون پیوست علمی انجام نمی‌شود.

به گزارش تبریزمن، سه پروژه عمرانی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان به مناسبت جشن های سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور استاندار آذربایجان شرقی، جمعی از مسئولین استانی و دانشجویان و اساتید این دانشگاه به بهره برداری رسید و استاندار آذربایجان شرقی بهمراه معاون عمرانی خود در حاشیه این مراسم و طی جلسه ای مشترکی با اعضای هیات رئیسه، شورای دانشگاه، کارکنان و نماینده تشکل های دانشجویی به بحث و گفت و گو پرداخت

هیچ پروژه‌ای در آذربایجان شرقی بدون پیوست علمی انجام نمی‌شود

استاندار آذربایجان شرقی در این مراسم با تاکید بر این که هیچ پروژه‌ای در استان بدون پیوست علمی انجام نمی‌شود، اظهار داشت: همواره بر این اصل پای‌بندیم که صاحب‌نظران، اندیشمندان و اساتید دانشگاه‌ها همواره باید پای ثابت تصمیم‌گیری‌های مهم باشند.

اسماعیل جبارزاده خاطرنشان کرد: دولت یازدهم بر خلاف برخی دولت های سابق، خود را بی‌نیاز از هم‌فکری و مشاوره دانشگاهیان نمی‌داند و تاکید رییس جمهور بر این است که از جامعه دانشگاهیان و صاحب‌نظران به معنی واقعی کلمه در تصمیم‌گیری‌های بزرگ استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه هزینه ‌تصمیمات بدون مشورت و کار علمی به مردم تحمیل می‌شود، افزود: در دولت تدبیر و امید همه اقدامات باید پیوست علمی داشته باشد و از بدو ورود به استان در عمل ثابت کردیم که اداره صحیح امور بدون همکاری دانشگاهیان و اساتید و صاحب‌نظران امکان‌پذیر نیست و بر این اساس مشاورانی از اساتید دانشگاه‌ها انتخاب شده‌اند.

جبارزاده اظهار داشت: در حال حاضر نزدیک به ۲۰۰ نفر از اساتید، مدیریت استان را در اداره علمی امور کمک می‌کنند و همکاری و همفکری دانشگاه‌های استان در امور اجرایی شایان قدردانی است که دانشگاه شهید مدنی آذربایجان یکی از این دانشگاه‌هاست و به دلیل ویژگی‌های خاص خود نقش بسزایی در جهت توسعه استان داشته است.

وی انعطاف در برابر ساختارهای جدید، جوان بودن نیروی انسانی و هیات علمی، استقرار در بهترین نقطه ممکن و همجواری با منطقه صنعتی شهید سلیمی را از جمله ویژگی‌هایی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان برشمرد و گفت: وجود ۵۰۰ واحد صنعتی و تولیدی در جوار این دانشگاه فرصت مناسبی برای اتصال علم و صنعت است زیرا تعداد کمی از این واحدها دارای واحد تحقیق و توسعه هستند.

تحقق اقتصاد دانش بنیان نیازمند ارتباط منسجم صنعت و دانشگاه است

استاندار آذربایجان شرقی گفت: برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان همه صنایع باید واحد تحقیق و توسعه داشته باشند و انتظار داریم دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در این زمینه با بخش صنعت همکاری کند چون این دانشگاه به عنوان یکی از پهنه‌های منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی در شورای عالی عتف تعیین شده و ۲۶۰ نفر عضو هیات علمی دارد که ۶۰ نفر از آنها دارای درجه دانشیار و استاد هستند و این تعداد مى تواند در مدت زمان کوتاهی به یکصد نفر برسد.

وی خاطرنشان کرد: آذربایجان شرقی در بحث برنامه‌ریزی علمی از سایر استان‌ها جلوتر است و ما برنامه‌ای را بر اساس آخرین روش‌های برنامه‌ریزی تهیه کرده‌ایم که مبنای توسعه کلان استان و همه شهرستان‌هاست و در این میان دانشگاه‌ها باید به سمت کارآفرینی پیش بروند و برای تحقق این امر حاضریم تا هر اندازه که دانشگاه‌های استان توانایی داشته باشند، پروژه‌های توسعه‌ای را به آنها بسپاریم.

جبارزاده با اشاره به سیاست دولت در کاهش وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی گفت: تنها ۲۵ درصد از بودجه سال آینده وابسته به نفت است و دانشگاه‌ها باید به سمت درآمدزایی و تعریف منابع درآمدی بروند و با تولید ثروت از طریق فروش ایده‌ها، تحقیقات و پروژه‌های علمی یا ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان نه تنها مشکلی نداریم، بلکه تشویق هم می‌کنیم.

وی با بیان اینکه مشکلات استان محدود است و همه این مسائل با همکارى اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها قابل حل خواهد بود، تصریح کرد: با برنامه ریزى خوب، فارغ التحصیلان دانشگاه شهید مدنی مى توانند متفاوت از سایر دانشگاه‌ها باشند و باید شرایطی در دانشگاه فراهم شود که دانشجویان بلافاصله بعد از فارغ‌التحصیلی جذب بازار کار شوند.

استقلال دانشگاه ها به معنی اخلال در امنیت پایدار نیست

جبارزاده بر استقلال دانشگاه ها تاکید و تصریح کرد: آذربایجان شرقی از امن‌ترین استان‌های کشور است و برای این امنیت زحمات زیادی کشیده شده و نمی‌خواهیم امنیت و آرامش استان زیر سوال برود و تداوم امنیت پایدار از اولویت هاست و بنابراین در عین حال که به استقلال دانشگاه در تامین امنیت داخلی دانشگاه معتقدیم، بر رعایت قوانین و مقررات و مصوبات شورای امنیت کشور نیز تاکید داشته و فراتر از قوانین و مقررات هیچ خواسته‌ای از دانشگاه‌ها نداریم.

وی به انتخابات هفتم اسفند هم اشاره کرد و گفت: مجلس آینده باید مجلس وحدت و همدلی باشد نه مجلس اختلاف زیرا مردم به دنبال آرامش هستند و هیچ کس جز دشمنان انقلاب از اختلاف سود نمی‌برد و بر همین اساس مجلس باید ریل‌گذار حرکت دولت باشد و همه قوا باید زیر نظر رهبری انقلاب در خدمت مردم و توسعه کشور هماهنگ و همدل باشند.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که اساتید دانشگاه‌ها جزو گروه‌های مرجع و محل مشورت مردم هستند، از دانشگاهیان خواست مردم را در انتخاب آگاهانه و حضور پرشور در پای صندوق‌های رای راهنمایی کنند.
وی همچنین بر حضور فعال دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی در ایجاد شور انتخاباتی تاکید کرد و گفت: رسالت دانشجو، کمک به مردم در جهت انتخاب اصلح است.

آمادگی همه جانبه دانشگاه شهید مدنی آذربایجان برای ارتباط موثر علمی و عملی با صنایع

حسن ولی زاده رئیس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان نیز دراین جلسه حضور فردی دانشگاهی با رویکرد علمی در راس مدیریت استان آذربایجان شرقی را  فرصت مغتنمی به ویژه برای دانشگاه های استان برشمرد و گفت: این امر زمینه ساز بکارگیری نکته نظرات علمی و تخصصی در امور توسعه ای استان خواهد شد.

وی با اشاره به رتبه مناسب دانشگاه شهید مدنی در تولید علم خاطر نشان شد: این دانشگاه همچنین در بین دانشگاه های جامع کشور نیز از جایگاه خوبی برخوردار است و ظرفیت های فابل توجهی در حوزه های مختلف علمی دارد که توجه به آنها می تواند اثرات ملموسی در سطح استان به همراه داشته باشد.

رئیس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان همچنین اظهار داشت: امیدواریم تا دانشگاه شهید مدنی بتواند نقش خود را در نیل به سمت دانشگاه نسل سوم یا دانشگاه کارآفرین و فن آفرین پیش ببرد.

ولی زاده در پایان تصریح کرد: در همین راستا کلینیک صنعت و معدن دانشگاه شهید مدنی در شهرک شهید سلیمی ایجاد شده و آمادگی همه جانبه را برای ارتباط موثر علمی و عملی با صنایع دارد که امیدواریم این موضوع مورد توجه فعالان صنعتی استان نیز قرار گیرد.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :