دکتر علیرضا منادی عضو هیئت رئیسه مجلس نهم و کاندیدای انتخاب مجلس در حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو از تحریریه پایگاه خبری تحلیلی تبریزمن بازدید کرد و گفتگویی در خصوص وضعیت تبریز و آذربایجان شرقی، مووضع برجام و برنامه هایش برای مجلس دهم انجام داد.

تبریزمن، سرویس سیاسی: در ادامه متن این گفتگو را می خوانید:

تبریزمن: آقای دکتر با عرض خوش آمد، به عنوان اولین سوال از برنامه های مختلفتان در حوزه سیاسی، اقتصادی و صنعتی برای مجلس دهم بگویید:

من ۸ سال است که در مجلس هستم، ۴ سال اول نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه بودم، ۴ سال هم به عنوان عضو رئیسه مجلس فعالیت می کردم. در عین حال ناظر عالی کمیسیون های بودجه و اصل ۴۴ هم بودم.

برداشت من اینست که ما در استان یک سری امکانات طلایی داریم که نتوانسته ایم از آن ها استفاده کنیم. البته برای تعدادی از آن ها اقداماتی انجام داده ایم اما در دو موضوع غفلت های اساسی صورت گرفته است.

یکی اینکه صنعت استان ما به شدت با مشکل مواجه شده و می توان گفت که فلج شده است. برنامه من این است که مثل اقدامات گذشته ام، در مجلس آینده برنامه ریزی خوبی برای راه اندازی مجدد صنعت داشته باشم.

nejati (15 of 26)

پس از صنعت هم بحث مس پیش می آید. ۴۰ درصد مس ایران در آذربایجان قرار دارد. متاسفانه جریانی وجود دارد که مرکز مس را در کرمان نگه داشته و انشاالله در دوره آینده با قدرت برای پس گرفتن حق مس آذربایجان تلاش خواهیم کرد.

اگر این دو مورد انجام پذیرد اقتصاد ما رو به بهبود خواهد گذاشت. در سال گذشته اصفهانی ها چهار برابر ما مالیات دادند، یعنی آن ها ۴ برابر ما سود اقتصادی داشتند که در سایه صنعت آهن می باشد. ما هم باید از طریق راه اندازی صنعت مس در استان که بسیار گرانتر از آهن می باشد و به اصطلاح برادر طلاست، وضعیت اقتصادی خودمان را بهبود بخشیم.

بحث اشتغال زایی هم با به روال افتادن و بهبود بخشیدن به اقتصاد، مورد توجه قرار خواهد گرفت.

تبریزمن: در خصوص بحث فرهنگی و هنری و همچنین فرهنگستان زبان ترکی که وعده رئیس جمهور در این خصوص به شکل درست و دقیق عملی نشد:

در خصوص بحث فرهنگستان زبان و ادب ترکی بنده به رئیس جمهور در نطقی که در مجلس داشتم تذکر دادم. ایشان قول داده بودند که این موضوع را پی گیری و به  سرانجام برسانند که تا بحال این کار را انجام نداده اند. زبان ترکی ۷ هزار سال قدمت دارد و از میراث های کشور به شمار می رود و باید برای حفظ آن تلاش کرد.

زبان فارسی زبان رسمی کشور است اما مردم ما در آذربایجان اکثرا به زبان ترکی صحبت می کنند و به آن علاقه دارند.

اگر موسیقی ما رسمیت پیدا کند مطمئن باشید برای هزاران نفر کار و مشغولیت ایجاد می شود. اگر حرکات موزون آذری که عده ای به اشتباه آن را رقص می نامند، رسمیت پیدا کند خواهید دید که چه اندازه توریست و درآمد برای ما ایجاد خواهد شد. الآن در حال حاضر ما برای سال ۲۰۱۸ که گردشگران خارجی به شهر تبریز و آذربایجان وارد خواهند شد، چه کارهایی برای ارائه داریم؟

اقتصاد مقاومتی از همین کارها آغاز می شود.

nejati (14 of 26)

تبریزمن: موضع شما درخصوص مناقشات قره باغ چیست:

قره باغ سرزمین اسلام است و هیچ دولت و دین دیگر حق تسلط بر سرزمین های اسلامی ندارد. از ائمه جمعه هم که موضع خوبی داشتند در این مورد و گقتند که قره باغ باید به آذربایجان بازگردد، تشکر می کنم.

دولت هم با توجه به شرایط کشور که در منطقه ای کاملا بحران زده قرار گرفته، خواهان اتمام درگیری ها و صلح در این منطقه بودند که قابل تامل است اما دلیل نمی شود که در موضع گیری ها کوتاهی شود.

تبریزمن: عملکرد مجلس نهم را چطور پیش بینی کردید:

از نظر من با اینکه مجلس نهم از مجلس هشتم قوی تر نبود، اما کارهایی را به انجام رساند که از نظر من قابل قبول و تحول آفرین بودند. از جمله بحث تصویب برجام که گامی تاریخی و مهر تائیدی بر طولانی ترین مذاکرات سیاسی در تاریخ جهان بود که من هم به این طرح رای داده بودم.

تبریزمن: برخی از دلواپسان و تندروها انتقاداتی از برجام دارند، نظر شما در خصوص موضوع برجام چیست:

برجام برکات بسیاری برای ما خواهد آورد. تندروها و افرادی که از برجام انتقاد می کنند، درد دولت جدید را دارند و می خواهند رئیس جمهور و عملکردش را زیرسوال ببرند.

برجام حاصل تلاش های شهیدان و درایت رهبری بود. ما به وسیله برجام از قعر چاه بیرون آمدیم و از یک پیچ تاریخی بزرگ عبور کردیم. قطعنامه هایی که لغو شدند و گشایش های سیاسی که صورت گرفته شوخی نیستند و نفس کشور را باز کردند. از طرفی مهمترین مسئله ای که برجام در پی داشت، حل مسئله  PMD بود.

تبریزمن: عملکرد دولت تدبیر و امید را چگونه ارزیابی می کنید:

از نظر من به جز بحث برجام که به خودی خود  روی حوزه های دیگر هم تاثیر مثبتی گذاشت، فعلا عملکرد خاصی دیده نشده است. البته مهار تورم هم از اقدامات خوبی بود که انجام شد اما باید منتظر ماند و دید که در آینده چه کارهایی انجام خواهد شد.

nejati (10 of 26)

تبریزمن: عملکرد مدیران دولتی استان را در این مدت چطور دیدید:

از طرف دیگر از استاندار محترم خودمان درخواست دارم تا مدیران قوی را سر کار بیاورند. در حال حاضر برخی مدیران ضعیف در راس امور حضور دارند که به استان آسیب می رسانند و باعث می شوند پیشرفت و عملکرد خوبی را از استانداری شاهد نباشیم.

تبریزمن: آیا توزیع بودجه بین استان های کشور عادلانه است:

۵ درصد از جمعیت ایران برای ماست که حدود ۳٫۹ درصد از بودجه هم به ما می رسد. به نظر من اگر اندکی حرکت داشته باشیم می توانیم این مقدار را افزایش دهیم. به عنوان مثال در موضوع انتقال آب ارس با وجود مخالفت هایی که وجود داشت، من توانستم میلیاردها تومان پول به استان بیاورم و پروژه را به انجام رسانم. یعنی اگر همه نماینده ها با هم حرکت کنند، از نظر مالی به مشکل برنمی خوریم.

تبریزمن: تبریز در سال ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری شهرهای جهان اسلام انتخاب شده که احساس می شود شهرداری تبریز در این موضوع تنهاست و نهادهای دولتی برای میزبانی از گردشگران و ایجاد زیرساخت ها وارد صحنه نمی شوند:

برای این موضوع باید از همه افراد نظرخواهی می شد که انجام نشده. ما باید از همه پتانسیل های خود استفاده بکنیم تا در امر جذب توریست و میزبانی، عملکردی عالی و به یادماندنی از خود به جای بگذاریم. اما متاسفانه از امکانات محدودی در این خصوص استفاده می شود. باید از هر کسی که هنری، سرمایه ای و پتانسیلی دارد دعوت می شد تا کارها پیش برود، اما این کارها انجام نشد.

حداقل از ۵۷ کشور وارد تبریز خواهند شد اما هیچ کار و پی گیری انجام نشده است. در قطر قرار است سال ۲۰۲۲ جام جهانی برگزار شود اما ببینید که چه اقداماتی در طول این سال ها برای این میزبانی انجام داده اند و تبلیغاتی که داشته اند در چه سطح بالایی بوده است. ما پایتخت گردشگری جهان اسلام انتخاب شده ایم اما نه اعلامیه ای، نه فراخوانی و نه پی گیری ای برای جذب بودجه و سرمایه.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :