شهردار منطقه شش تبریز گفت: به منظور قدردانی از ایثار و اقدام تاریخی دهقان فداکار، در نجات جان ده‌ها انسان مظلوم تندیس ایشان در میدان راه‌آهن نصب می‌شود.

به گزارش تبریزمن، به نقل از شهرداری منطقه شش تبریز، سیاوش مکانی با اشاره به جانمایی نماد لوکوموتیو در میدان راه‌آهن اظهار داشت: تندیس ریزعلی خواجوی، معروف به دهقان فداکار نیز برای نصب در مقابل این لوکوموتیو توسط یکی از هنرمندان به نام تبریز ساخته خواهد شد.

وی با اشاره به حادثه ریزش کوه و مسدود شدن مسیر قطار، اقدام ریزعلی خواجوی را حرکتی شجاعانه دانست و ضمن تقدیر از دهقان فداکار، گفت: ایران اسلامی ده‌ها قهرمان بزرگ این‌چنینی دارد که با بزرگواری و بزرگ‌مردی باعث آرامش و آسایش هم‌میهنان خویش بوده‌اند و امروز ما باید قدرشان را بدانیم و روح بزرگ‌شان را ارج نهیم.

در ادامه این دیدار، از ریزعلی خواجوی، نیز اقدامات و خدمات‌رسانی مسئولان و مدیران شهری و اجرایی کشور را شایسته تحسین و تقدیر دانست و گفت: آن زمان تنها راه‌آهن تبریز – تهران در این منطقه وجود داشت که با بروز هرگونه خلل کوچکی در این مسیر ارتباط مختل می‌شود.

وی افزود: خوشبختانه با اجرای پروژه‌های عمرانی و برنامه‌های کارشناسی امروزه علاوه بر سهولت ارتباط، امنیت رفت و آمد نیز افزایش یافته است.

اسم «ریزعلی خواجوی» یا «دهقان فداکار» برای بسیاری از مردم نام آشناست زیرا داستان او در کتاب‌های درسی دانش‌آموزان وجود دارد.

دهقان فداکار در سن سی و دو سالگی شب‌هنگام در حالی که در کنار ریل قطار حرکت می‌کرد، متوجه مسدود شدن مسیر قطار به علت ریزش کوه می‌شود و در آن هنگام برای نجات قطار و مسافران آن، کُت خود را آتش می‌زند و به سمت قطار حرکت می‌کند.

این فداکاری باعث شد تا داستان نجات جان مسافران قطار به کتاب‌های درسی دانش‌آموزان برود و جوانان از چندین دهه پیش با نام او آشنا باشند.

ریزعلی خواجوی مشهور به دهقان فداکار (زادهٔ ۱۳۰۹ هجری شمسی در میانه) فردی است که داستانش سال‌ها است با عنوان «دهقان فداکار» در کتاب فارسی سوم دبستان مدارس ایران چاپ می‌شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :