با مرور تقویم ورزشی کشور و تاریخ برگزاری المپیک تنها یک فوتبالیست تبریزی تجربه حضور در بازی‌های المپیک را داشته است و الباقی فقط در بازی‌های مقدماتی و در تلاش برای حضور در المپیک بوده‌اند.

به گزارش تبریزمن، با حذف تیم ملی امید ایران در مسابقات مقدماتی انتخابی المپیک ۲۰۱۶ ریو برزیل، آرزوی حضور ایران در این رقابت‌ها به بیش از چهار دهه به درازا کشید.

المپیک به عنوان بالاترین مسابقات ورزشی جهان محسوب شده و مدال طلای این رقابت‌ها از سایر مدال‌های جهانی و بین‌المللی با ارزش‌تر است. اما فوتبال در المپیک حکایت دیگری داشته و همیشه سطح آن پایین‌تر از جام جهانی بوده است.

تا سال ۱۹۸۸ فوتبال در المپیک محدودیت سنی نداشته، اما بازیکنان حرفه‌ای قادر به حضور در این رقابت‌ها نبودند و همین سبب شده بود که تیم‌های مطرح جهان بدون بازیکنان نامی و حرفه‌ای خود در این رقابت‌ها شرکت کنند و نتایج دور از انتظاری نیز کسب کنند.

اما با توجه به اینکه در آن سال‌ها فوتبال آسیا و شرق اروپا هنوز حرفه‌ای نشده بود، تیم‌های آسیایی و بلوک شرق با تیم اول خود در این رقابت‌ها حضور می‌یافتند که می‌توان به قهرمانی تیم‌هایی شرقی نظیر لهستان، آلمان شرقی، یوگسلاوی، چکسلواکی، شوروی و مجارستان در المپیک اشاره کرده و ناکامی تیم‌هایی همانند برزیل، آرژانتین، آلمان غربی برشمرد و اینکه برزیل پرافتخارترین تیم جام جهانی حتی برای یک بار هم قهرمان المپیک در فوتبال نشده است و قهرمانی‌های آرژانتین نیز در دوره‌های اخیر به دست آمده است.

از المپیک ۱۹۹۲ بارسلونا محدودیت سنی برای رشته فوتبال در نظر گرفته شده و تیم‌ها ملزم به حضور با بازیکنان زیر ۲۳ سال خود تیم امید در شدند.

فوتبال ایران در المپیک

تیم فوتبال ایران سه دوره تجربه حضور در المپیک را داشته است که مهم‌ترین نتیجه کسب شده در این مسابقات پیروزی بر تیم برزیل است.

ایران در اولین حضورش در سال ۱۹۶۴ توکیو در گروه اول مسابقات با ۴ گل از آلمان غربی شکست خورده و با یک گل مغلوب رومانی شده و تنها برابر مکزیک به تساوی یک بر یک دست یافت که گل ایران توسط کرم نیرلو به ثمر رسید.

دومین حضور ایران در المپیک مونیخ بود که تیم ایران با ۵ گل برابر مجارستان و ۴ گل برابر دانمارک مغلوب شده و تنها مقابل برزیل با یک گل به پیروزی رسید که گل تیم ایران را مجید حلوایی به ثمر رساند.

سومین دوره حضور ایران به المپیک ۱۹۷۶ مونترال کانادا باز می‌گردد که با بهترین نتایج همراه بود. ایران در مرحله مقدماتی برابر لهستان نیمه اول حتی با یک گل پیش بود اما در نهایت با نتیجه ۳ بر ۲ بازی را واگذار کرد. گل‌های ایران را علی پروین و حسن روشن به ثمر رساندند.

پیروزی یک بر صفر برابر کوبا با گل غلامحسن مظلومی حکم صعود ایران به مرحله بعد را داد. در یک چهارم نهایی ایران برابر تیم شوروی بازی خوبی را از خود به نمایش گذاشته و در نهایت ۲ بر یک مغلوب حریف خود شد.

جالب اینکه تیم لهستان و شوروی در پایان این مسابقات به مقام‌های دوم و سوم رسیده و مدال نقره و برنز این رشته را کسب کردند و تیم ایران تنها با اختلاف یک گل برابر این دو تیم مغلوب شده بود.

تیم ایران در سال ۱۹۸۰ به المپیک مسکو راه یافت اما به دلیل اشغال افغانستان توسط شوروی، ایران این رقابت‌ها را تحریم کرد. ایران چهار سال بعد المپیک ۱۹۸۴ لس‌آنجلس آمریکا را نیز تحریم کرد.

تیم ملی امید ایران در سال ۱۹۹۲ با حضور یک بازیکن تبریزی حسین خطیبی

تیم ملی امید ایران در سال ۱۹۹۶ با حضور ۳ بازیکن تبریزی به نام‌های کریم باقری، اسماعیل حلالی و ستار همدانی

تیم ملی امید ایران در سال ۲۰۰۰ با حضور ۲ بازیکن تبریزی به نام‌های رسول خطیبی و یونس باهنر

تیم ملی امید ایران در سال ۲۰۱۶ با حضور ۲ بازیکن تراکتورسازی( اخباری و ثاقبی) و یک بازیکن تبریزی به نام علیرضا نقی‌زاده

حضور بازیکنان تبریزی در مقدماتی المپیک

حسین خداپرست تنها فوتبالیست تبریزی است که سابقه حضور در المپیک را داشته و در سال ۱۹۶۴ در توکیو برای تیم ملی ایران بازی کرده است.

در دو دوره بعدی حضور ایران در المپیک، هیچ بازیکن تبریزی در تیم ملی حضور نداشته است و نام هیچ بازیکنی از این دیار در لیست تیم ملی ارسال شده به کمیته این مسابقات به چشم نمی‌خورد.

تیم ایران برای حضور در المپیک ۱۹۸۸ سئول در مرحله اول باید با تیم کویت بازی رفت و برگشت انجام می‌‌داد که هر دو بازی در کشور قطر برگزار شده و پیروزی دو بر یک در بازی رفت و شکست در یک بر صفر در بازی برگشت حکم به حذف ایران را داد. سید محمد علوی بازیکن تیم ماشین‌سازی تبریز در بازی رفت در ترکیب تیم ملی ایران قرار داشت.

از سال ۱۹۹۲ بازی‌های با محدودیت سنی برگزار شده و تیم‌های امید که زیر ۲۳ سال بودند حق حضور در مسابقات المپیک را داشتند.

ایران برای حضور در مقدماتی المپیک بارسلونا با تیم‌های قطر، امارات، پاکستان و یمن هم گروه بود. ایران در این مسابقات در سه ‌بازی اول امتیازات حساسی را از دست داد اما در ۵ بازی بعد برابر تمامی تیم‌های حاضر در گروه به پیروزی رسیده اما موفق به صعود نشد.

حسین خطیبی بازیکن تیم تراکتورسازی به همراه خداداد عزیزی زوج خط حمله ایران بودند. حسین خطیبی با ۶ گل زده آقای گل دور مقدماتی شد، اما گلزنی‌های وی نیز نتوانست موجب صعود ایران شود.

در تیم امید ایران برای حضور در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتای آمریکا سه بازیکن تبریزی به نام‌های کریم باقری، اسماعیل حلالی و ستار همدانی حضور داشتند. ایران با تیم‌های ترکمنستان و امارات همگروه بود که در نهایت با وجود پیروزی رفت و برگشت بر ترکمنستان، به دلیل تساوی در تهران برابر امارات و شکست از این تیم در بازی برگشت از صعود بازماند.

در این رقابت‌ها کریم باقری برای اولین و آخرین بار در سایه درخشش یک بازیکن تبریزی دیگر قرار داشته و اسماعیل حلالی ستاره تیم امید ایران در این رقابت‌ها بود که در چهار بازی نیز سه گل به ثمر رساند.

چهار سال بعد تیم ملی امید ایران با تیم‌های بحرین و لبنان هم گروه بود که باز هم از دور مقدماتی صعود نکرد و به المپیک ۲۰۰۰ آتن راه نیافت. در این دوره رسول خطیبی و یونس باهنر از تبریز در تیم امید حضور داشتند که رسول خطیبی در بازی برابر بحرین زننده هر دو گل تیم ملی ایران بود.

تیم امید ایران برای بازی‌های المپیک ۲۰۰۴ سیدنی دوره مقدماتی را با موفقیت سپری کرد، اما در دور دوم نتوانست از گروهی که چین و کره‌جنوبی حضور داشتند صعود کند. در اسامی تیم ملی امید ایران در ان سال‌های رضا حدادی و ابوالفضل حاجی‌زاده از تبریز به چشم می‌خوردند که زیاد در ترکیب تیم ملی امید از این دو بازیکن استفاده نشد.

تیم ملی امید ایران برای المپیک ۲۰۰۸ پکن با یک پیروزی، دو تساوی و سه شکست در گروه خود بعد از عربستان و استرالیا  قرار گرفته و حذف گردید. در این دوره هیچ بازیکن تبریزی در تیم ملی امید ایران حضور نداشتند.

تیم امید ایران در سال ۲۰۱۲ به شکل عجیبی حذف شد. بعد از پیروزی شکننده یک بر صفر طی بازی رفت و برگشت برابر قرقیزستان، تیم ایران در عراق با یک گل تیم امید این کشور را شکست داد.

در حالی که یک تساوی ایران را به مرحله بعدی این رقابت‌ها می‌رساند اعلام شد که تیم ایران برابر عراق بازیکن محروم بازی داده و نتیجه بازی سه بر صفر به سود عراق اعلام شده و بازی برگشت نیز دو بر صفر به سود این تیم به اتمام رسید تا تیم ایران بار دیگر از صعود به المپیک بازماند.

در ترکیب تیم ایران برابر عراق بازیکن تبریزی حضور نداشت، اما در مقاطع مختلف مسعود ابراهیم‌زاده و پیام صادقیان به اردوی تیم ملی امید ایران در این سال دعوت شده بودند.

در بازی‌های مقدماتی المپیک ۲۰۱۶ نیز ایران در مرحله یک هشتم نهایی مغلوب تیم ژاپن شده و از صعود به مرحله نیمه نهایی بازماند. از تیم تراکتورسازی تبریز محمدرضا اخباری و شاهین ثاقبی در تیم ملی امید حضور داشتند که هر دو غیر بومی بوده و تنها بازیکن تبریزی تیم امید، علیرضا نقی‌زاده بود.

در اردوهای قبلی تیم امید سامان نریمان جهان و فرشاد احمدزاده نیز از بازیکنان بومی به تیم ملی امید دعوت شده بودند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :