دکتر علیرضا رحیمی از تهیه برنامه جامع توانمندسازی شهروندان تبریزی در حوزه آسیب‌های اجتماعی  با عنوان «شهروند آگاه، شهر آباد» خبر داد و گفت: این برنامه، در دو بخش محتوایی و چهار فاز اجرایی، توسط اداره‌کل سلامت شهرداری تبریز و معاونت اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تدوین شده است.

به گزارش تبریزمن، علیرضا رحیمی در اولین نشست شورای سیاست گذاری پیشگیری از جرم و آسیب های اجتماعی استان، افزود: برنامه جامع توانمندسازی شهروندان تبریزی، در دو حوزه  حقوق و رفتارهای شهروندی طراحی شده که مهارت‌های زندگی، آسیب‌های اجتماعی، آموزش‌های شهروندی و زیست‌محیطی، بنیان خانواده و مسایل حقوقی از جمله بخش‌های آن است.

رحیمی

وی با اشاره به محتوای چهار فاز اجرایی این برنامه گفت: فاز نخست برنامه با محوریت مباحث آموزشی است که برای اجرای آن، ظرفیت‌های گسترده فرهنگی، رسانه‌ای، تبلیغاتی و روابط‌عمومی پیش‌بینی شده است.

مدیرکل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز از طراحی ۲۰۰ تابلوی آموزش شهروندی در همین راستا خبر داد و خاطرنشان کرد: طراحی این تابلوها، توسط سازمان زیباسازی شهرداری در مراحل نهایی بوده و  با نصب آن‌ها در سطح شهر، به زودیشاهد اطلاع‌رسانی‌های پرمحتوا و تاثیرگذار شهروندی در جای‌جای شهر خواهیم بود.

وی فعالیت اتوبوس‌های سلامت را بخش دیگری از فاز آموزشی عنوان کرد و  اظهار داشت: این اتوبوس‌ها که هم‌اکنون در مراحل طراحی است، شامل یک محیط کوچک آموزشی است و می‌تواند در مجتمع‌های مسکونی مستقر شود. اجرای  برنامه‌های میدانی، نمایش‌های آموزش شهروندی و مشاوره‌های پزشکی و روان‌پزشکی از بخش‌های جنبی استقرار اتوبوس‌های سلامت است.

رحیمی از فعالیت ۱۷ خانواده سلامت در مجموعه شهرداری تبریز خبر داد و گفت: سال گذشته ۲۰۰ هزار نفرساعت آموزش رایگان شهروندی در این ۱۷ مرکز اجرا شده که بیش از ۱۰۰ هزار نفرساعت آن مربوط به حوزه پیشگیری از اعتیاد بوده است.

وی فاز دوم برنامه جامع توانمندسازی شهروندان تبریز را شامل تهیه بانک اطلاعاتی و مستندسازی، فاز سوم را مربوط به حوزه ترویج و عمق‌بخشی به اقدامات در محلات و مناطق شهر و فاز چهارم را مرحله تداوم برنامه عنوان کرد.

مدیرکل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز در بخش دیگری از سخنان خود، از تشکیل پایگاه اطلاعات مکانی امور اجتماعی خبر داد و تصریح کرد: با تدوین  این بانک ارزشمند اطلاعاتی، تحلیل ارتباط شاخص‌های توسعه و میزان آسیب‌های اجتماعی در سطح محلات و به صورت لایه‌بندی بررسی شده و نتایج آن نقش موثری در نحوه تصمیم‌گیری‌ها و پیشگیری‌ها خواهد داشت.

رحیمی اضافه کرد: این بسته اطلاعاتی، حاوی ۵۰۰ لایه اطلاعاتی بوده و آمار مقایسه‌ای ۱۰ جرم اصلی شهر را ارایه می‌دهد.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :