رییس جمهوری یکی از آثار مهم برجام را توسعه امید در نسل جوان ایران دانست و گفت: اگر این امید افزایش یافت می توانیم بر مشکلات غلبه کنیم.

به گزارش تبریزمن، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در دیدار جمعی از معلمان کشور که به مناسبت گرامیداشت هفته معلم در سالن اجلاس سران برگزار شد، افزود: بسیار خرسند و خوشحالم که امروز در جمع معلمان که بزرگ ترین مسوولیت فرهنگی و اجتماعی نسبت به نسل جوان و نوجوان کشور و سازندگان آینده دارند، حضور یافته ام.

روحانی افزود: شهید مطهری به حق معلم واقعی کشور بود و امروز با کتاب ها، مقالات و نوارهایی که از ایشان به جا مانده به تعلیم و تربیت نسل حاضر ادامه می دهد.

وی یادآور شد: شهید مطهری به حق یک سرمایه بزرگ برای کشور بود و امروز نیز آثار او یک سرمایه بزرگ است. او به حق یک فقیه بود، به معنای آن که به اعماق فرهنگ اسلامی دست یافته بود و دانش عمیقی به فرهنگ وسیع اسلام داشت.

رییس جمهوری گفت: شهید مطهری به حق یک متفکر بود و در کمتر مساله ای می بینید که او در مقالات، کتاب ها و سخنرانی وارد شود و نظریه ویژه خود را ارائه نکند. او کاملا به زمان آشنا بود و جامعه و نسل جوان را می شناخت و جهان را به خوبی مطالعه کرده بود و این مهم است.

**معلمی می خواهیم که مصلحت جامعه را بر منافع زودگذر ترجیح دهد

روحانی ادامه داد: معلمان باید همیشه شرایط فردا را ببینند چون افرادی را تربیت می کنند که برای ۱۵ یا ۲۰ سال و یا سال های بیشتر قرار است مسوولیت مهم اجتماعی را بر دوش بگیرند.

وی با بیان این که شهید مطهری به حق شجاع بود اظهارداشت: ما معلم آزاده و شجاع که مصلحت جامعه و نسل جوان و مصلحت کشور را بر منافع زودگذر چند روزه ترجیح دهد، می خواهیم.

رییس جمهوری یادآور شد: شهید مطهری آنچه که فکر می کرد لازم است تا برای جامعه بگوید، گفت و در این زمینه زجرها کشید. شهید مطهری از فشارهایی که از بخش های مختلف جامعه دیروز به او می شد، خم به ابرو نمی آورد.

روحانی اظهار داشت: وقتی دانش عمیق، شناخت روزگار جهان، متفکر بودن، اندیشمند بودن، شهامت و شجاعت توام شدند، آن وقت یک معلم نمونه چون شهید علامه مطهری ساخته می شود.

وی یادآور شد: همین امروز هم که کتاب های شهید مطهری را ورق بزنیم برای مشکلات امروز نیز کتاب های او سخن می گوید. بی جهت نبود که امام راحل او را خلاصه و عصاره زندگی خود می دانست و من شاهد بودم که امام (ره) چه قدر به شهید مطهری به عنوان یکی از بهترین شاگردانش احترام می گذاشت.

**خطر اسلام انقلابی در برابر انقلاب اسلامی

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه به جمله شهید مطهری درباره انقلاب اسلامی و اسلام انقلابی اشاره کرد و گفت: او در مقالاتش پیرامون انقلاب اسلامی به این خطر بزرگ اشاره می کند و می گوید ما «انقلاب اسلامی» داریم نه «اسلام انقلابی».

روحانی افزود: انقلاب اسلامی به معنای آن است که در جامعه تحرک بزرگ و انقلابی را در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به پا کنیم که هدف آن اسلام و ارزش های اسلامی باشد اما اسلام انقلابی به معنای آن است که ما اصل را به انقلاب و مبارزه اختصاص می دهیم و بخشی از اسلام را قبول داریم که ما را به جهاد و مبارزه دعوت کند.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات ما قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در برابر برخی از گروهک ها و حتی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در برابر برخی از آن ها این بود که انقلاب اسلامی را نپذیرفته بودند، اسلام انقلابی را قبول داشتند و می گفتند آنجایی که جهاد و مبارزه است آنجا ما اسلام را قبول داریم.

رییس جمهوری اضافه کرد: به تعبیر شهید مطهری، اسلام احکام بی شماری دارد که یکی از آن جهاد و مبارزه است و اگر ما انقلاب را می خواهیم به خاطر تحقق ارزش های اسلام است و اگر مبارزه را دنبال می کنیم برای استقرار اهداف نظام اسلامی، فرهنگ اسلام و اجرای قرآن و سیره پیامبر(ص) و ائمه خدا است.

روحانی افزود: همین امروز ما این مشکل را داریم و باید کتاب شهید مطهری را بازخوانی کنیم و معلمان ما باید برای جوانان تشریح کنند که ما انقلاب اسلامی داریم و در پی اسلام انقلابی نیستیم.

وی با بیان این که «همان هایی که معتقد به اسلام انقلابی بودند، قاتل معلم بزرگوار بودند و همان گروهک ها بودند که وی را به شهادت رساندند»، ادامه داد: شهید مطهری درد را به خوبی می شناخت و مرهم دردها و زخم ها را نیز به خوبی می دانست، هر کجا مشکلی می دید با شهامت و قدرت به پا می خاست.

رییس جمهوری یادآور شد: در جلسات جامعه روحانیت در اوایل سال ۱۳۵۵ و اوایل ۱۳۵۶ ایشان به همراه شهید بهشتی از بزرگان آن جمع بودند که شهید مطهری همه جا در همه مسائل انقلاب با صراحت نظراتش را تبیین و بیان می کرد.

**کتاب های شهید مطهری سرمایه بزرگ برای عدم انحراف نسل جوان

رییس‌جمهوری گفت: ما امروز نیازمند تشریح ابعاد فرهنگ اسلامی و ابعاد انقلاب اسلامی هستیم و کتاب‌ها و آثار شهید مطهری به‌عنوان بزرگ‌ترین مرجع برای مراجعه به افکار و اندیشه او برای فهم اسلام و راه صحیح انقلاب اسلامی است.

روحانی افزود: مطهری یک سرمایه بزرگ برای جامعه دیروز، امروز و فردای ما خواهد بود و ما از این سرمایه به‌عنوان سرمایه بزرگ برای عدم انحراف نسل جوان انقلابی، عاشق کشور و فداکار برای پیشرفت کشور باید استفاده کنیم.

وی ادامه داد: اگر ما توسعه، پیشرفت و تحول در کشور را می‌خواهیم، منشاء و بزرگ‌ترین عامل آن معلمان سراسر کشور هستند.

رییس‌شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که معلم به معنای عام کلمه کسی است که در زندگی چیزی به ما می‌آموزد، اضافه کرد: شاید مادر و پدر اولین و بزرگ‌ترین معلمان همه ما هستند و سپس در مدرسه و دانشگاه، معلمان هستند. در جامعه نیز بزرگان، فرهیختگان، صاحبنظران، صاحبان بیان و صاحبان قلم، معلمان جامعه هستند؛ به واقع هر کس به ما می‌آموزد، معلم ما است.

روحانی اضافه کرد: اما معلم به اصطلاح امروزی به مفهوم مربیان و معلمان هم آموزش و هم پرورش در سطح ابتدایی، متوسطه و پیش‌دبستانی است که بار سنگینی را بر دوش دارند.

وی ادامه داد: معلمی شغلی نیست که بخواهیم با حقوق، مزایا و فوق‌العاده کار او را پاس بداریم و جبران کنیم، معلمی عشق است و اگر معلمی عاشق شغلش نباشد، نمی‌تواند برای هدف تعلیم و تربیت جامعه گام بردارد.

رییس‌جمهوری تصریح کرد: اگر می‌خواهیم کشور ما متحول شود، آمارها و شاخص‌ها به ما می‌گوید ما کجا هستیم، ما نمی‌خواهیم شعار دهیم و خودبزرگ‌بینی داشته باشیم و بگوییم ما بالاترین و برترین در عالم هستیم و البته نمی‌خواهیم خودکم‌بینی داشته باشیم، پیشرفت‌های بزرگ کشور را نباید از دید و ذهن دور داشته باشیم.

روحانی افزود: آن روز افتخار می‌کنیم که در کشور ما هیچ بی‌سوادی نباشد و در مقایسه با سایر کشورها در این زمینه برترین باشیم.

وی ادامه داد: آن روز ما افتخار می‌کنیم که آنهایی که در دوره دبستان، دبیرستان و دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند نسبت به آنهایی که در کشورهای دیگر درس خوانده‌اند، دارای امتیاز بالاتری باشند. البته خداوند یک استعداد و هوش ذاتی بالایی را به ما ایرانی‌ها داده است و یک فرهنگ غنی گذشته داریم که مربوط به هزاران سال است. ما اسلام را به جان و دل پذیرفته‌ایم و در تعالی فرهنگ اسلام، ایرانیان کوشش کرده‌اند.

رییس قوه مجریه گفت: ما امروز شرایط بسیار خوبی برای رشد جامعه داریم اما در عین حال باید همه توان و کوشش خود را برای توسعه کشور به کار بگیریم، این توسعه قطعا از دبستان، دبیرستان و آموزش و پرورش شروع می‌شود و هرچه در این جا سرمایه‌گذاری کنیم، حاصل آن می‌توانیم در سنین بالاتر در جامعه درو کنیم.

روحانی افزود: جای هیچ تردیدی نیست این که سن ساخته شدن انسان در مسیر فرهنگ مطلوب چه سنینی است، در روایات ما به هفت سال اول و هفت سال دوم اهمیت فراوانی داده شده که آغاز هفت ساله اول و همه هفت سال دوم در اختیار معلمان است و ما هر کاری بخواهیم انجام دهیم در سن نوجوانی و آغاز جوانی است.

وی ادامه داد: وقتی سبک زندگی، ذهنیت، اخلاق و رفتار انسانی شکل گرفت تغییر خیلی سخت و بسیار مشکل است، کما این که در علم و دانش نیز بیشترین یادگیری در زمان نوجوانی و آغاز جوانی است. خیلی چیزها در دبستان و دبیرستان آموخته‌ایم که یادمان نمی‌رود اما در دوره دانشگاه چیزهایی را یاد گرفته‌ایم که یادمان رفته است. بعد از دوران دانشگاه که سن بالاتر می‌رود، یادگیری هم سخت‌تر می‌شود.

**بحثی کوتاه در شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره آموزش زبان خارجی

رییس‌جمهوری به جلسه روز گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی هم اشاره کرد و گفت: در این جلسه درباره بیانات رهبر معظم انقلاب درباره زبان‌های خارجی در آموزش و پرورش بحث کوتاهی داشتیم.

روحانی افزود: یکی از سوالات ما در این جلسه این بود که چطور در اروپا بچه‌های دبستانی و دبیرستانی حداقل به دو زبان خارجی دیگر مسلط می‌شوند،‌ در حدی که هم می‌توانند حرف بزنند و هم می‌توانند کتاب مطالعه کنند و هم می‌توانند بنویسند.

وی ادامه داد: چرا ما در این زمینه عقب هستیم؟ چگونه باید تعلیم دهیم؟ از چه سنی باید شروع کنیم؟ چرا یک زبان خارجی تعلیم می‌دهیم؟ هرچه ما بتوانیم جوان‌هایمان را به چند زبان آشنا کنیم، یک دریچه جدید علم، دانش و فهم جهانی به روی ما باز می‌شود.

رییس‌جمهوری با بیان این که ترجمه خیلی وقت‌ها نمی‌تواند کار زبان را انجام دهد، گفت: کسی که به زبان عربی آشنا است، از خواندن قرآن لذت دیگری می‌برد و درک دیگری دارد.

روحانی افزود: اگر می‌خواهیم به علم جهانی دسترسی داشته باشیم، باید زبا‌ن‌های خارجی را بیاموزیم البته این که چه زبان خارجی و چند زبان خارجی بیاموزیم، به امکانات،‌ تعداد معلمان آشنا به زبان خارجی ارتباط دارد.

وی ادامه داد: در مدرسه اگر ۹۸ درصد دانش‌آموزان یک زبان خارجی را انتخاب کنند، برای آن دو درصد باقیمانده ما نمی‌توانیم با امکاناتی که داریم، زبان دیگری بیاموزیم.

رییس جمهوری گفت: ما با امکاناتی که داریم هر زبان مهم خارجی را که به دانش آموز یاد بدهیم به نفع زندگی دانش آموز خواهد بود.

روحانی افزود: امروز در شبه قاره هند که بیش از یک و نیم تا دو میلیارد جمعیت در آنجا زندگی می کنند به خاطر این که این جمعیت عظیم به زبان انگلیسی مسلط هستند، ببینید در IT چه کار می کنند و چه شغل بزرگی را به دست آورده اند.

وی ادامه داد: ما زبانی را باید یاد دهیم که در کنار آن علم راحت تر به دست آید و شغل بیشتر برای نسل جوان آینده به وجود آورد و ارتباط اقتصادی ما را با دنیا تسهیل کند البته امروز سطح روابط ما با دنیا وسیع است.

رییس جمهوری با بیان این که آموزش و پرورش پایه های اولیه رشد و توسعه جامعه ما است، گفت: اگر دانش آموز خوب نداشتیم چه طور می توانیم در صحنه علمی، در صنعت و حل معضلات جامعه، نوجوان و جوان ما بتواند حلال مشکلات باشد.
روحانی افزود: پایه تعلیم و تربیت معلم است، این که من در جمع امروز جوانانی را می بینم که یا معلم و یا دانشجویی هستند که خود را برای تعلیم و تربیت آماده می کنند، بسیار جای خوشحالی است.

وی یادآور شد: همه ما یک روز دانش آموز بودیم و من به یاد دارم که در دوره دبستان معلمینی که برای تدریس می آمدند برخی از آنان معلمانی بودند که به دنبال پر کردن ساعتشان بودند و برخی نیز معلم هایی بودند که عاشقانه از لحظه ای که وارد کلاس می شدند با شوق و ذوق برای ادای وظیفه تلاش می کردند.

رییس جمهوری گفت: ما باید دانش آموزان را فرزندان خود بدانیم، هر معلمی باید دانش آموزان کلاس خودش را فرزندان خودش بداند و بداند اگر این ها را درست تربیت کند کل کشور در مسیر پیشرفت قرار می گیرد. راه توسعه کشور از طریق معلمان فرهیخته و عاشق است.

**برجام فرصتی برای پیشرفت و انسجام جامعه

روحانی اضافه کرد: امروز فضا برای پیشرفت کشور پس از برجام آماده شده اما از این فضا باید بهترین استفاده صورت بگیرد و معلمان باید به دانش آموزان امید بدهند چرا که هیچ چیز برای آینده کشور ما بالاتر از امید به آینده نیست.

وی تاکید کرد: اگر خدای نکرده در امید نسل جوان ما خللی حاصل شد ما نمی توانیم به توسعه برسیم؛ برجام یکی از آثار مهم آن توسعه امید در نسل جوان جامعه بود، اگر این امید افزایش پیدا کرد ما بر مشکلات غلبه کرده و از آنان عبور می کنیم.

رییس جمهوری ادامه داد: این همه تلاش و زحمت برای این نبود که وقتی برجام به فرجام رسید، دعوا را شروع کنیم، همه این کارها برای این بود که فضا برای پیشرفت کشور و وحدت جامعه و انسجام جامعه آماده شود.

روحانی با تاکید بر این که یکی از بزرگ ترین وظایف معلمان، ایجاد وحدت و انسجام ملی است، گفت: خدا نکند معلمی شاگرد خودش را دو جور ببیند و دسته بندی داشته باشد و بگوید این ۱۰ نفر از یک خانواده ای هستند که تفکر آنان با من همخوانی دارد و این پنج نفر از خط مقابل هستند.

وی افزود: نگاه ما به دانش آموز کاملا باید یکسان باشد و دانش آموز از هر قومیت، مذهب، تفکر سیاسی و وابسته به هر حزبی باشد باید نگاه ما به او یکسان باشد و برای تعلیم همه آنها کوشش شود. پایان سال تحصیلی ما باید امید، وحدت و اعتدال بیشتر برای جامعه باشد.

**ده ها نهاد تحت عنوان دغدغه فرهنگی از دولت پول می گیرند
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اگر می خواهیم فرهنگ در جامعه ما رشد کند باید سرمایه گذاری ما در آموزش وپرورش باشد، امروز ده ها نهاد در این کشور تحت عنوان دغدغه فرهنگی از دولت پول می گیرند اما ظاهرا سخنشان دغدغه برای فرهنگ جامعه است.
روحانی فرهنگ را مهم ترین مساله دانست و گفت: اگر می خواهیم فرهنگ جامعه رشد کند آن بودجه را باید در آموزش وپرورش خرج کنیم، ما نمی خواهیم در کشور تعلیمات موازی درست کنیم، بچه هایی که در دبستان و دبیرستان هستند هر چه می خواهیم باید آنجا پول خرج کنیم چرا که فرهنگ آنجا ساخته می شود، شما می خواهید در سن بزرگسالی این کار را انجام دهید و مدام به دولت فشار می آورید و پول از بودجه عمومی می گیرید و با تابلوها و نهادها و تشکلات مختلف این پول را از دولت می گیرید.

** آموزش وپرورش طریق حل آسیب های اجتماعی

وی افزود: اگر یک سوم یا یک پنجم این بودجه را در آموزش و پرورش هزینه کنیم، تعالی فرهنگی جوان و نوجوان ما چند برابر خواهد شد. هم در شورای عالی انقلاب فرهنگی و هم در شورای اجتماعی کشور از ابتدای دولت یازدهم مدام تکرار کرده ام و گفته ام اگر می خواهیم آسیب های اجتماعی را حل کنیم راه آن از طریق آموزش و پرورش است.

رییس قوه مجریه گفت: اگر می خواهیم آسیب های اجتماعی را حل کنیم به فکر درمان نباشیم و به فکر بهداشت باشیم و راه آن سرمایه گذاری در آموزش و پرورش است.

روحانی افزود: خداوند یک نعمت به نام کلاس درس، آموزش و پرورش و معلمان به ما داده است چرا از این ظرفیت استفاده نمی کنیم؟ چرا می خواهیم ظرفیت های موازی ایجاد کنیم که آنها نه در آموزش و نه در پرورش تخصص دارند و فقط یک تابلوهایی را ایجاد کرده ایم و مداوم نیز به سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دولت فشار می آورید؟ به فکر اهداف بلندمان در کشور عزیزمان باشیم و بدانیم هر مقدار در آموزش و پرورش سرمایه گذاری کنیم، ضرر نخواهیم کرد.

**افزایش دو برابری اعتبارات آموزش و پرورش

وی ادامه داد: من ضمن این که قبول دارم دولت در فرصت های آینده باید تلاش بیشتر برای آموزش و پرورش انجام دهد اما روز گذشته از سازمان مدیریت خواستم آخرین آمار را در خصوص بودجه آموزش و پرورش به من ارائه دهند که براساس این آمار اعتبارات ادارات کل آموزش و پرورش استان ها در سال ۹۲، ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده که این رقم امسال به ۲۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد یعنی دو برابر افزایش پیدا کرده است.

رییس جمهوری یادآور شد: میزان بودجه ای که تخصیص داده شده در سه سال گذشته به ترتیب ۱۱۳٫۴ درصد، ۱۰۸٫۶ درصد و ۱۰۸٫۴ درصد بوده است. یعنی هر سال آنچه تخصیص یافته بیش از صد درصد اعتبارات مصوب بوده است.

روحانی افزود: اعتبارات مربوط به حقوق و مزایای فرهنگیان طی سال های ۹۲ تا ۹۵ به طور متوسط ۲۰٫۷ درصد افزایش یافته به طوری که میانگین حقوق و مزایای معلمان عزیز در این مدت از یک میلیون و ۲۸۰ هزار تومان به دو میلیون ۳۳۰ هزار تومان افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در سال ۹۵، سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به صورت ویژه برای اجرای طرح رتبه بندی معلمان و همچنین چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت پاداش پایان خدمت کارمندان و فرهنگیان اختصاص داده شده است. البته برای کارکنان ستادی نیز ۳۵ درصد فوق العاده در نظر گرفته شده است چرا که طرح رتبه بندی برای ستادی ها اجرا نمی شود.

رییس جمهوری اضافه کرد: همچنین مجوز جذب ۱۴ هزار و ۹۰۳ نفر برای تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و ۵۰۰ نفر نیروی آموزشی جدید ویژه استان سیستان و بلوچستان برای رفع محرومیت اعطا شده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :