شی جین پینگ رئیس جمهور چین گفت: ارتقای سطح روابط دوجانبه،انتخاب مشترک ۲کشور است که با منافع دو ملت مطابقت دارد.

به گزارش تبریزمن، به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، شی جین پینگ پس از مراسم امضای اسناد همکاری میان ایران و چین که با حضور رؤسای جمهور دو کشور انجام شد در نشست خبری مشترک، با ابراز خرسندی از سفر به ایران افزود: این نخستین سفرم به ایران است تا به همراه مسئولان این کشور چشم‌انداز روابط دوجانبه را ترسیم کنیم، همکاری ها را در حوزه های مختلف گسترش دهیم و دوستی میان دو ملت را محکم‌تر کنیم.

وی گفت: با آقای روحانی مذاکرات صادقانه و ثمربخشی درباره روابط دوجانبه انجام دادیم و درباره مسائل مورد علاقه مشترک به طور عمیق تبادل نظر کردیم و همانطور که رئیس جمهور ایران گفت به توافقات گسترده ای دست یافتیم.

رئیس جمهور چین افزود: با هم روند توسعه روابط دو کشور را مرور کردیم و به توافق رسیدیم که در ۴۵ سال پس از برقراری روابط سیاسی دو کشور، مناسبات دو طرف از پیشرفت چشمگیری برخوردار و ارتباط سیاسی و همکاری‌ها و مبادلات فرهنگی تقویت شده است.

شی جین پینگ گفت: چین برای سال‌های متمادی جایگاه بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران و نیز بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام از این کشور را حفظ کرده و ایران نیز شریک مهم همکاری با چین در خاورمیانه است.

رئیس جمهور چین افزود: با طرف ایرانی تصمیم گرفتیم روابط دو کشور را مبتنی بر مشارکت جامع ارتقا دهیم و به همین خاطر بیانیه مشترکی صادر کردیم.

شی جین پینگ اضافه کرد: طرفین باید با ارتقای ارتباطات در سطوح عالی و مختلف، اعتبار سیاسی دو کشور را تقویت و از منافع اصولی دو کشور حمایت کنند.

وی با بیان اینکه در سفر به ایران درباره همکاری در زمینه انرژی به توافق رسیدیم گفت: همچنین توافق کردیم که در چارچوب کمربند اقتصادی جاده ابریشم و جاده ابریشم دریایی همکاری‌ها را در زمینه های مختلف نظیر راه‌ها، شهرک های صنعتی، ظرفیت صنعتی و راه آهن سریع السیر گسترش دهیم.

رئیس جمهور چین افزود: طرف چینی فاینانس لازم را ارائه می کند تا همکاری های دو کشور در ابعاد مختلف گسترش یابد.

وی اضافه کرد: با توجه به اشتراکات تاریخی فراوان میان دو کشور، همچنین درباره همکاری در زمینه‌‌های فرهنگی، آموزشی، گردشگری و مطبوعات به توافق رسیدیم و قرار شد آنها را گسترش دهیم.

رئیس جمهور چین در ادامه گفت: چین و ایران دو کشور مهم و درخور توسعه هستند و باید همچنان در امور بین‌المللی و منطقه‌ای از جمله در نهادهای چندجانبه‌ای مانند سازمان ملل متحد و شانگهای هماهنگ باشند و همکاری کنند تا با هم از منافع مشترک کشور های درخور توسعه حمایت کنند.

شی جین پینگ افزود: ‌در سفر اینجانب به ایران از چشم انداز روابط موثر میان دو کشور اطمینان حاصل کردم و یقین دارم توسعه روابط فی‌مابین نه تنها به نفع مردم و دولت‌های دو کشوراست بلکه به صلح و توسعه منطقه‌ای و جهانی کمک خواهد کرد.

وی گفت:‌ در آخر جا دارد از دکتر روحانی و دولت و ملت ایران برای مهمان نوازی تشکر کنم.

در پایان مراسم اعلام شد دو کشور بیانیه مشترک جامع همکاری‌های راهبردی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین را منتشر می کنند.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :